Keenetic Extra DSL AC1200 vs TENDA V1200

Modem geldi dostlar; yaklaşık bir saat önce kurdum. Sıcak sıcak deneyimlerimi paylaşmak istedim. Ev içinde 2.4 GHz ile 5GHz arasında mesafe farkı sıfır diyebilirim rahatlıkla. Hatta 5 GHz daha stabil çalışıyor.

Görsele sadece 5 GHz testlerini bırakıyorum. Çünkü 2.4 GHz'in herhangi bir artısı yok mesafe olarak; balkon dışında her alanda hızı tam olarak alabildim. Bir tek balkonda 2.4 GHz'e geçme gereksinimi duydum. Balkon ile modem arasında 3 duvar var (10-12 metre mesafe var yaklaşık olarak) ve birisi cephe duvarı. Yani 5 GHz balkonda cortladı :). Bu testte de 10 Mbps bağlantı sağlayabildim. Balkon kapısı açık olduğunda neredeyse salondaki değerleri de alabiliyorum. Fakat kapı kapalı olduğunda dış duvarı geçemiyor sinyal.

2.4 GHz eski modemim gibi dalgalanan bir bağlantı sunuyor. Ev içinde hızın %60'ını veriyor diyebilirim. Yüksek ihtimalle apartmandaki sinyallerle karışmakta. Daha az yoğun bir ortamda sonuçlar belki daha iyi olabilirdi.

not: "SNR margin" yapılandırması mevcut değil. stabil bir bağlantınız yoksa, sürekli internet kesintileri yaşıyorsanız ona göre tercihinizi yapın derim. Benim böyle bir sıkıntım olmadığı için ihtiyaç duymadım. Epey de fiyat farkı oluşmuştu en yakın rakibe (Keenetic Extra DSL) göre. O modemde bu yapılandırma mevcut.

Ayrıyeten bilgisayarımda bulunan 4K bir filmi ağ üzerinden izlemeyi denedim salondaki televizyonda. Takılmadan izleyebildim fakat bitrate düşüyor, hissedebiliyorum. O da benim bağlantı değerlerimle alakalı sanırım. Teknik detaylarına çok hakim değilim bu konunun; sadece belirtmek istedim.

Bir şeye daha değinmek istiyorum; alışveriş sitelerinin ürünle ilgili yorumlarında "ısınma" şikayetleri vardı. İnsanımızın beklentisi nedir bilemiyorum ama modem yanıp kavrulmuyor. Hafif ısı yaydığı doğru. Ben bile durduğum yerde ısı yayıyorken bu miktar şu an için gayet tolere edilebilir :). İlerisi için şu an konuşmak mümkün değil tabii...

not: Tüm testleri yaparken kapıları kapalı tuttum. Modemin işini zorlaştırmaya çalıştım.

Kablolu:

Eki Görüntüle 1242507

salon (7-8 metre):
Eki Görüntüle 1242509

mutfak (8-9 metre):Eki Görüntüle 1242508

Çok güzel açıklamışsınız hocam sonuçlarınız fazlasıyla iyi eski modeminize nazaran :) Extra DSL'in fiyatı uçtukça uçuyor maalesef :)tekrar teşekkürler ve sıkıntısız kullanımlar :)

Çok güzel açıklamışsınız hocam sonuçlarınız fazlasıyla iyi eski modeminize nazaran :) Extra DSL'in fiyatı uçtukça uçuyor maalesef :)tekrar teşekkürler ve sıkıntısız kullanımlar :)
Sağ ol dostum, teşekkür ederim. Gençleştim resmen bu kadar mı fark eder :).
Memlekette artan keşke bir modem olsaydı; sonumuz hayır değil ya bakalım...

Sağ ol dostum, teşekkür ederim. Gençleştim resmen bu kadar mı fark eder :).
Memlekette artan keşke bir modem olsaydı; sonumuz hayır değil ya bakalım...

Az evvel berbere gittim zaten 3 ayda 1 gidiyorum sadece saç kesimi 50 TL daha nedeyim :) şubat gibi düşünüyorum bende modem almayı kısmetse tabii o zamana neler olur bilinmez :) rica ederim hayırlı akşamlar.

Merhaba arkadaşlar aradan uzun zaman geçmiş ama bu konunun bana faydalı olcağını düşündüğüm için yazmak istedim modem bilgim olmadığı için yeni ISS ye geçemiyorum hattım 79mb netspeed 100mb tarifesini alacağım ev kullanıcısı için pişman etmeyecek hangi modemi önerirsiniz

Merhaba arkadaşlar aradan uzun zaman geçmiş ama bu konunun bana faydalı olcağını düşündüğüm için yazmak istedim modem bilgim olmadığı için yeni ISS ye geçemiyorum hattım 79mb netspeed 100mb tarifesini alacağım ev kullanıcısı için pişman etmeyecek hangi modemi önerirsiniz
Bende de TP link Archer vr1200 vardı dün yağan yağmurda yıldırım düştü modemde yandı. Yeni modem arayışına geçtim. Konu da keenetic extra dsl ve tenda v12 modeli geçmiş. Benim listemde de vr400 v3 ve extra dsl var.
Extra dsl en ucuz 1135 tl olması lazım
vr400 v3 de 1000 liraya bulunur.
tenda v12 baya uygun şuan 728 tl.
Çekim güçleri ve verecekleri hızlar kafamı karıştırıyor. Mesela işlemci konusu geçmiş. VR1200 de mtk işlemci var ve beni hiç üzmedi. Kablo ile aynı hızları alıyordum 5gde de hemen hemen aynı hızları tabi oda oda test yapmadım. Yukarı da bir arkadaş tenda modelini almış ve çok güzelde bilgi vermiş ve aldığı hızlarda gerçekten çok iyi acaba şuan ne durumda merak ediyorum keşke bizi aydınlatsa.
Bir de keenetic extra dsl alan arkadaşta aydınlatırsa güzel olabilir

2023 aynı konu ve ikilemden herkese selam. Üstadlar hangi modemi tercih ettiniz? Memnun musunuz? Ne önerirsiniz yeni alacak olan arkadaşlara?
Birinde işlemci birinde yazılım ön planda sanırım. Düşünceleriniz, deneyimleriniz, önerileriniz nelerdir?

2023 aynı konu ve ikilemden herkese selam. Üstadlar hangi modemi tercih ettiniz? Memnun musunuz? Ne önerirsiniz yeni alacak olan arkadaşlara?
Birinde işlemci birinde yazılım ön planda sanırım. Düşünceleriniz, deneyimleriniz, önerileriniz nelerdir?
Keenetic al ben modemde sıkıntı yaşadım adamlar 0'ını yolladı direk bu devirde bu servis zor bulunur. Şuan sıkıntısız kullanıyorum.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı