Keenetic Extra DSL CRC hataları ve oyunlarda paket kaybı

Burak Kanbur

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

DSL hattım 75 Mbps desteklemesine rağmen, kabloların eski olmasından dolayı SNR Margin değerimi 75 Mbps'de kullanmak üzere (8 dB) ayarladığım zaman sürekli CRC hataları ve oyunlarda paket kaybı yaşıyordum. Modem arayüzünden SNR Margin değerimi 12 dB veya üstü bir değere getirdiğim zaman internet hızım düşüyor fakat paket kayıpları tamamen kayboluyor. Sorunum ise şu şekilde;

1682289457969.png

Manuel olarak sabitlememe rağmen 1 veya 2 gün sonra bu değerin kendi kendine 8 dB'ye geldiğini farkettim. Oyunlarda paket kaybı yaşadığım zaman "Gürültü seviyesi" değerine göz attığımda değerin 8 dB olduğunu görüyorum. Bazı yerlerde belli bir süre sonra DSLAM cihazının bu değeri otomatik ayarladığı gibi bir şey duydum fakat emin olamadım.

Bu olay modem yüzünden mi kaynaklanıyor yoksa gerçekten DSLAM cihazının bu işte bir etkisi var mıdır ?

1682289918716.png

İnternet sağlayıcım Turknet ve DSL ayarlarım yukarıdaki gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

DSL hattım 75 Mbps desteklemesine rağmen, kabloların eski olmasından dolayı SNR Margin değerimi 75 Mbps'de kullanmak üzere (8 dB) ayarladığım zaman sürekli CRC hataları ve oyunlarda paket kaybı yaşıyordum. Modem arayüzünden SNR Margin değerimi 12 dB veya üstü bir değere getirdiğim zaman internet hızım düşüyor fakat paket kayıpları tamamen kayboluyor. Sorunum ise şu şekilde;

Eki Görüntüle 1752593

Manuel olarak sabitlememe rağmen 1 veya 2 gün sonra bu değerin kendi kendine 8 dB'ye geldiğini farkettim. Oyunlarda paket kaybı yaşadığım zaman "Gürültü seviyesi" değerine göz attığımda değerin 8 dB olduğunu görüyorum. Bazı yerlerde belli bir süre sonra DSLAM cihazının bu değeri otomatik ayarladığı gibi bir şey duydum fakat emin olamadım.

Bu olay modem yüzünden mi kaynaklanıyor yoksa gerçekten DSLAM cihazının bu işte bir etkisi var mıdır ?

Eki Görüntüle 1752596

İnternet sağlayıcım Turknet ve DSL ayarlarım yukarıdaki gibi.
Milleni kullanıyordum. Bakır hatlarda overload olduğu zamanlar kopmalar yaşıyorduk, oyunlara packetloss olarak yansıyordu. Altyapımız desteklediği maksimum hız 100mbps deniyordu ancak hız 76'nın üstüne çıkmıyordu. Teknik ekip bunun bakır altyapının kalitesizliğinden kaynaklandığını söyledi. Muhtemelen burada da aynı sorun oluyor. Modemi fabrika ayarlarına çevirip ayarları auto'ya alıp ISS'nizle görüşmeniz gerekiyor.

Merhaba,

DSL hattım 75 Mbps desteklemesine rağmen, kabloların eski olmasından dolayı SNR margin değerimi 75 Mbps'de kullanmak üzere (8 dB) ayarladığım zaman sürekli CRC hataları ve oyunlarda paket kaybı yaşıyordum. Modem arayüzünden SNR margin değerimi 12 dB veya üstü bir değere getirdiğim zaman internet hızım düşüyor fakat paket kayıpları tamamen kayboluyor. Sorunum ise şu şekilde;

Eki Görüntüle 1752593

Manuel olarak sabitlememe rağmen 1 veya 2 gün sonra bu değerin kendi kendine 8 DB'ye geldiğini fark ettim. Oyunlarda paket kaybı yaşadığım zaman "gürültü seviyesi" değerine göz attığımda değerin 8 dB olduğunu görüyorum. Bazı yerlerde belli bir süre sonra DSLAM cihazının bu değeri otomatik ayarladığı gibi bir şey duydum fakat emin olamadım.

bu olay modem yüzünden mi kaynaklanıyor yoksa gerçekten DSLAM cihazının bu işte bir etkisi var mıdır?

Eki Görüntüle 1752596

İnternet sağlayıcım TurkNet ve DSL ayarlarım yukarıdaki gibi.

Düzelttiniz mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı