Keenetic Extra DSL İnternet hızı 1 Mbps'e düşüyor

neyalansoyliyim

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese öncelikle merhaba. Yaklaşık 4 ay önce ADSL altyapım varken VDSL geldiğini ve desteklenen maksimum hızın 44 Mbps olduğunu gördüğüm için ve 50 Mbps'lik yüksek hıza hoş geldin kampanyasından ilk 2 ay ücretsiz 26 ay taahhüt ile Türk Telekom VDSL'e geçiş yaptım. Bunun için de araştırmalarım sonucunda Keenetic Extra DSL modemini aldım, geçiş yapılır yapılmaz hız olarak 44-45'i görmeye başladım.

Fakat hemen sonrasında ortalama 15 dakikada bir hatta daha kısa sürelerle olmak kaydıyla DSL kopması yaşamaya başladım ve arıza kaydı bıraktım. Teknik ekip geldi, baktı ve altyapın 44 destekliyor senin paket 50'lik ve o yüzden sistem sana 50 vermeye çalışırken yorulup kopma yaşıyor dedi. 35'e çekmen gerek, müdürlüğe gidip durumu anlat. Bize mail gelir, biz onay veririz. Düşürürler. Taahhütten yana sıkıntı yaşamazsın dedi. Bunu yapmadım. Keenetic Telegram grubuna girdim, oralardan destek istedim ve Keenetic'e destek talebinde de bulundum. Ve farklı bir sürüm kurmamı tavsiye ettiler. Bu sürüm ile kopma sıklığı bayağı bir azaldı ama yine gün içinde 3-4 saatte bir DSL kopuyor ve en fazla 20 saniye içinde tekrar bağlanıyordu internete. Uzun bir süre bu şekilde kullandım, kopmalar yaşandı. 20 saniyede geldi, göz ardı ettim.

Sonrasında yeni gelen sürümler ile tekrardan bu kopma durumu artış gösterdi. Can sıkmaya başladı ve yine arıza kaydı bıraktım, geçen hafta ekip geldi. Senin değerin çok iyi, 35'e çekiyorum, bir süre böyle test et dedi. Tamam dedim. Aynı gün 3 saat sonra tekrar geldi, direkteki kutuyu ve eve gelen DSL kablosunu yeniledi. Ve bu arada elindeki cihazda da benim maksimum hız alırımı 64-71 arası gördüğünü söyledi. Bu yenileme işlemi sonrası her şey stabil. 50'ye çekmiyorum, 35'te kullan dedi. Tamam dedim. O gün bugündür 35'te kullanıyorum fakat 35'e çekilmeden önce yaşanan DSL kopmasının yerine internet download hızımın 1 Mbps'ye düşme sorunu baş gösterdi. Upload hızımda hiçbir sorun yok, download 1 Mbps'ye düşüyor ve modemin fişi çıkarıp takınca düzeliyordu. Keenetic destek ekibine mail attım. Benden hız düşmesi olduğunda hat istatistik ve hat performans raporunu, self-test dosyasını göndermemi istediler ve kendilerine gönderdim. Geldiğimiz son noktada farklı modem ile test yaptınız mı diye soruldu. Sorunun ISP saturasyon sorunu olabileceği söylendi. Bunun üzerine arıza kaydı bıraktım, gelen abi kendi modemlerinden olan ZyXEL VMG3312-B10B model modemi verdi. 24 saat boyunca kullandım ve en ufak ne DSL kopması ne de hız düşmesi sorunu yaşadım. Keenetic ekibine durumu bildirdim inceliyoruz, döneceğiz dendi bu sabah 11'de ama henüz bir dönüş yok.

Şimdi sizlerden yorumunuzu yardımınızı ve önerilerinizi bekliyorum. Hızım 35'e çekilmeden önce yaşadığım DSL kopmaları da modem kaynaklı diye düşünüyorum. Modemi çok beğeniyorum, herkesin şiddetle tavsiye ettiği ve severek kullandığı bir modem. Modem üzerinde bir ayar ile durum çözülür mü? Teşekkür ediyorum şimdiden

Son düzenleyen: Moderatör:
Öyle bir ayarla çözüm mümkünse bunu zaten size Keenetic söyleyecektir incelediklerinde.
hocam birkaç kez yolladım o istatistik ve hat raporlarını fakat herhangi bir düzelme yok ve gerçekten can sıkıyor bazen 15 dakikada bir bazen 2 saatte bir hız 0.01 e falan düşüyor. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.
Başka fikri olan yardımcı olabilecek biri yok mu?

Son düzenleme:
Modemim keenetic omni kn300 model modemim de aynı sorunum var. Fabrika ayarlarına çevirince düzeliyor ancak birkaç saat sonra hız 2 mb lere kadar düşüyor. Band aralığını 11 yaptım olmadı otomatik yaptım olmadı. Yazılım güncel 3.7.2 . Durduk yere böyle bir sorun çıktı ne yapmalıyım. Ttkom ile görüştüm alt yapı sorunu olmadığını belirttiler. Sıkıntı model de olduğu belli

Fabrikasyon arızalı ürün gelmiş olabilir. Size tavsiyem eğer Keenetic bulunduğunuz bölgede sorun yaratıyorsa Broadcom Chipsetli bir modem geçin. TP-Link'in birçok ürünü Broadcom chipsetli. Bunun nedeni TTelekom saha dolaplarında Broadcom chipsetine sahip cihazlar kullanıyor.

Fabrikasyon arızalı ürün gelmiş olabilir. Size tavsiyem eğer Keenetic bulunduğunuz bölgede sorun yaratıyorsa Broadcom Chipsetli bir modem geçin. TP-Link'in birçok ürünü Broadcom chipsetli. Bunun nedeni TTelekom saha dolaplarında Broadcom chipsetine sahip cihazlar kullanıyor.
Benimkinde Infineon(Lantiq) chipsetli var hocam. Hangi modemi almalıyım?
Bir de bende de kopma sorunları var sizinki gibi. Sizdeki yavaşlama download tarafında, bende upload yönünde. 3.6.12 ve altı sürümlerde upload sorunu düzeliyor ancak bu defa FEC hataları çok feci patlama yapıyor. 1 saat içinde 14 milyon FEC hatası yiyorum. 3.7 ve üstü sürümlerde FEC hatası düzeliyor bu defa CRC ve düşük upload sinyalleriyle karşı karşıya kalıyorum. Eski Asus modemimi taktığımda sorunlarla karşılaşmıyorum ancak Asus modemimde çok fazla bağlantı kopmaları yaşadığım için kullanamıyorum.

Bu 3.6.x sürümleri (Test edilen sürümler: 3.6.9 - 3.6.10 ve 3.6.12)
3.6.x sürümleri.jpg

3.7.x ve üstü sürümleri. Modemi geliştirici sürümüne almak bile çözmüyor. Bu sürümlerde gördüğün gibi bende CRC patlaması yapıyor ve upload hızım sürekli kötü durumda.
3.7.x ve üstü.jpg

Yeniden modem almak istemiyorum açıkçası. Daha fazla modem alamam. İyice pahalılaştılar çünkü.
İşin daha ilginci sanırım koca toplulukta bu sorunu yaşayan bir ben varım.

Hocam şimdi modemde SNR ayarları var. Oradan SNR margin değerini 10 veya 11'e çekin. Daha sağlıklı olması için 11 de kalması daha iyi olur. Böylece CRC ve fec hatalarınız en aza inebilir. Bu durumun dezavantajı ise hızınız bir miktar düşecektir. 46 Mbps civarı bağlanmanız olabilir.

Edit: Keenetic firması MediaTek ile çalışıyor diye biliyorum. Lantiq olacağını zannetmem. Eğer öyleyse lantiq de TTNET'in sevdiği bir chipset.

Hocam şimdi modemde SNR ayarları var. Oradan SNR margin değerini 10 veya 11'e çekin. Daha sağlıklı olması için 11 de kalması daha iyi olur. Böylece CRC ve fec hatalarınız en aza inebilir. Bu durumun dezavantajı ise hızınız bir miktar düşecektir. 46 Mbps civarı bağlanmanız olabilir.

Edit: Keenetic firması MediaTek ile çalışıyor diye biliyorum. Lantiq olacağını zannetmem. Eğer öyleyse lantiq de TTNET'in sevdiği bir chipset.
Faydası olmuyor açıkçası. Yine FEC ve CRC hataları patlama yapıyor. SNR değerlerimi ben 18 dB yaptım. Hızım düştü. Böyle denedim yine olmuyor. Mediatek yüzünden mi acaba...

Hocam vallahi ben de omni kullanıyorum. Ancak şu ana kadar böyle bir sorunla karşılaşmadım. Ama imkanınız varsa başka modemle deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı