Keman tek başına öğrenilebilinir mi?

Bruz

Kilopat
Yer
Antalya
Merhabalar. Kemanı hocasız tek başına öğrenebilme imkanım var mıdır? Ayrıyeten yaşım 18, keman çalmak benim için artık çok mu geç?

Hocasız öğrenme süreci biraz daha sancılı olabilir. Çünkü temel tekniklerde sizi denetleyen birisi olmayacak. İyi seviyede çalabilmek için kendinizi iyi denetlemeniz gerekecek.
18 yaş kesinlikle geç değil. Hatta hiçbir yaş geç değil. Önemli olan enstrumanınıza biraz zaman ayırmak.

Bilen birinin gözetimi olmadığında; sonradan terketmesi güç olan yanlış alışkanlıklar ediniliyor. Enstrümanda ilerledikçe, bu size ayakbağı olabilir. İdeal olması gerekenleri listeleyip, kişiyi enstrümandan soğutmak da yanlış olur. Omuzluk takılmış olan keman, çenenizin sol tarafıyla sol omuz arasına sıkıştırılır. Yani sol elle taşınmaz, çeneyle omuz arasına sıkıştırılır. Sol el baş parmağı arkadan hafif destek yaparken diğer parmaklar klavyeye sıkı bir basış yapar. Sağ eldeki yay yukarı aşağı hareket ederken sadece sağ dirsekten aşağısı hareket ettirilir. Bu tarif ettiklerimi bilen birinin göstermesi sonrası öğretim videolarıyla çalışmaya başlanabilir.

Ben bağlamayı bile hocasız pek öğrenemedim keman daha zor tabi, müzik kulağının ne derecede olduğuyla doğru orantılı olarak o mükemmellikte öğrenirsin.
Bu iş için bol zaman ve çok fazla enerji gerektiğini de unutma :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı