Kenar yumuşatma neden oyunun grafiğini bozar?

Enahaine

Decipat
Makaleler
1
PUBG oynuyorum niyeyse ekran hep çamur gibiydi ve uzakları ve adamları göremiyordum, en son konu açacaktım. Ama biraz ayarları kurcalayayım dediğimde kenar yumuşatmayı kapattım ve oyun netleşti resmen RDR2 vs. gibi oyunlarda da benzer bir şey vardı. Bunun sebebi neden acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
PUBG oynuyorum niyeyse ekran hep çamur gibiydi ve uzakları ve adamları göremiyordum, en son konu açacaktım. Ama biraz ayarları kurcalayayım dediğimde kenar yumuşatmayı kapattım ve oyun netleşti resmen RDR2 vs. gibi oyunlarda da benzer bir şey vardı. Bunun sebebi neden acaba?

Kenar yumuşatma açıkken uzakta olan nesnelerin köşeleri evlerin köşeleri bulanık bulanık olur bunun FPS artışına etkisi olur. Kapatınca ise evlerin köşeleri nesnelerin köşeleri netleşir ama FPS düşürür.

Kenar yumuşatma dediğiniz bir görüntü işleme algoritmasıdır. Arka planında pikselleri daha detaylı hesaplayarak cisimlerin kenar-köşe piksellerinin doğru konumunu bulur. Daha fazla işlem yapıldığı için FPS düşer.

Mesela aşağıdaki resim bir üçgenin pikselleştirilmesi, bu resme kenar yumuşatma algoritmaları ekleyerek gerçeğe daha yakın bir üçgen elde edebiliriz.

Dosya Ekleri

• normal.jpg
    normal.jpg
    38,5 KB · Görüntüleme: 96
Emin değilim beni cidden rahatlattı bu ayarı kapatmam ya PUBG bu işi kötü yapıyor ya da bana öyle geliyor cidden kapattıktan sonra uzak fightlara girebilmeye başladım.

Ben rakipleri görmemi engelleyecek ayarları kapattım. Kenar yumuşatma açık, Kenar keskinliği yüksek-ultra, doku orta ayarlarda, onun dışında her şey en düşükte oynuyorum ve görüntü net. Bir de Beryl m762 bulduğuma tanından yenmez oyun. :D

Kenar yumuşatma açıkken uzakta olan nesnelerin köşeleri evlerin köşeleri bulanık bulanık olur bunun FPS artışına etkisi olur. Kapatınca ise evlerin köşeleri nesnelerin köşeleri netleşir ama FPS düşürür.
Kenar yumuşatma demek daha fazla işlem demek daha fazla işlem demek daha fazla kas gücü gerekliliği demek buda aynı şartlar altında performans düşüşü demektir.

Ekranda görülen görününtülerin, şekillerin kenarları pikselli gözükmesin diye iki renk geçişi arasına grilik yani ayriyeten karışım bir renk ekleme olayıdır.

anti-aliasing.png

a harfinin kenarına bilgisayar kendi algoritma ve işlem gücünü kullanarak gri renk ekliyor.

Sonuç olarak kenar yumuşatma açıkken performans azalır, fakat gördüğünüz görüntünün kenarları keskin olmaz. Kenar kısımlara hafif bir bulanıklık ekler fakat bunun bir zararı yoktur aksine görüntü daha güzel gözükür.

Yeni konular

Geri
Yukarı