Kendi bilgisayar kasamı nasıl yapabilirim ?

marrymearchie

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Çocukluktan beri hayalimdir " kendi bilgisayarını yapmak" ve zamanında toplama bilgisayarı da öğrenince iyice mutlu olmuştum tabi (6-7 yıl falan oluyor).Fakat hala düşünüyorum. Ne kadar bilgisayar benim olsa da o kasayı kendim tasarlamadığımdan benim olmuyor gibi hissediyorum. Size sorum şu bir bilgisayar programıyla bir tasarım oluşturup ( kasa ışıklarını tuşlarını vs. ayarlayacağımı farz edelim). Bir yere götürüp Cem yılmaz tabiriyle "I,ıı,ı (yemek siparişi)" demem mümkün mü ? Artık alüminyum işleyen bir yer mi olur bilmiyorum, açıkçası bunun hakkında hiç bir şey bilmiyorum. Beni biraz aydınlatabilir misiniz ? Böyle bir iş var mıdır ? Varsa nereler yapar ? Hangi programla dizayn etmek gerekir ?

Not : Yorumlara "anlayamazsın" falan yazmayın ne olur :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Olabilir hocam . Haber veririm öyle bir şey olması halinde. Maliyet ortalama ne kadar oluyor bir fikriniz var mı?

Bu güne kadar hiç yapmadım. Bitmeden maliyetini söyleyemem. :D
Bir iki düğme, bir kaç usb portu. Biraz pleksi, biraz fiber. Gerisi kesme biçme boya.
Eski bir kasayı modifiye etmek kolay.

İşim gereği lazer kesim makinem var fakat metale çizgi bile çizmiyor, pleksi,ahşap, deri,kumaş kesiyor. Yapacağınız kasayı öncelikle vektörel bir programda çizmeniz gerekiyor, bir yere kesmeye götürseniz sizden çizim isteyecektir, port ve düğmelerin boşluklarını ve kenar ana kesimleri yapmak için, tanıdık biri değilse hiç biri uğraşmaz çizmekle. Daha sonra pleksiyi toplayıp içine 0,6 mm lik folyo le kaplamanız gerekir. pleksinin etken maddesi kloroform yani eter, onunla şırınga yardımıyla yapıştırabilirsiniz. Tabiki 5,25 ve 3,5 luk yuvaları sabitleyeceğiniz deliklerde açılmalı.

İşim gereği lazer kesim makinem var fakat metale çizgi bile çizmiyor, pleksi,ahşap, deri,kumaş kesiyor. Yapacağınız kasayı öncelikle vektörel bir programda çizmeniz gerekiyor, bir yere kesmeye götürseniz sizden çizim isteyecektir, port ve düğmelerin boşluklarını ve kenar ana kesimleri yapmak için, tanıdık biri değilse hiç biri uğraşmaz çizmekle. Daha sonra pleksiyi toplayıp içine 0,6 mm lik folyo le kaplamanız gerekir. pleksinin etken maddesi kloroform yani eter, onunla şırınga yardımıyla yapıştırabilirsiniz. Tabiki 5,25 ve 3,5 luk yuvaları sabitleyeceğiniz deliklerde açılmalı.

Hocam dediklerinizi iyice araştıracağım . Mümkünse sene sonuna kadar mac mini temalı(elbette boyutları daha büyük) bir kasa hazırlamayı düşünüyorum. Çok sağolun.

- - - Güncellendi - - -

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Diziyi sevmesem de işi takdir ettim güzelmiş :D .

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı