Rehber Kendi ücretsiz VPN sunucunuzu kurun! (OpenVPN - AWS)

Herkese selamlar.

Ücretsiz olarak 2 cihaza kadar kullanabileceğiniz, OpenVPN kurulumunu anlatacağım.

Not: Amazon AWS hesabınızın olduğunu varsayacağım, eğer yoksa; ücretsiz oluşturabilirsiniz. Hesap oluştururken sizden kart bilgisi isteyecektir, merak etmeyin; bu sadece robot olmadığınızı doğrulamak için var. Kart içerisinden 1 dolar çekip, geri iade edecektir.

Sol yukarıdan Services bölümünden EC2 yazısına tıklayalım.
awsec2.png

Launch Instance butonuna tıklayalım.
instanceaws.png

Sol taraftan AWS Marketplace kısmına tıklayıp, arama kısmına openvpn yazalım. Çıkan sonuçlardan OpenVPN Access Server seçelim.
openvpnaws.png

Continue diyelim, merak etmeyin; burada gözüken ücretler farklı paketler için. Ben ücretsiz halini anlatıyorum.
openvpncontinue.png

Free tier olan t2.micro opsiyonunu seçelim ve Review and Launch diyelim.
awsinstance.png

Tekrardan Launch diyelim.

Çıkan key pair kısmında, Create a new key pair diyelim, key pair adını seçelim, indirelim (önemli!) ve Launch Instances diyelim.
keypair.png

Bir süre bekledikten sonra hazır olacaktır, çıkan ekrandan oluşturulan instances isminin üstüne tıklayalım.
instanceslaunching.png

Çıkan arayüzde, instance üstüne sağ tıklayıp Connect diyelim.
instance connect.png

SSH Client kısmına gelelim. Burada oluşturduğumuz sunucuya bağlanmak için gerekli komutu görüyoruz. Example kısmı size göre değişecektir.
connectinstancesshclient.png

Mesela benimki:

Kod:
ssh -i "delka.pem" [email protected]

Burada dikkat etmemiz gereken nokta, "delka.pem" (bu yine sizde farklı olacaktır) buradaki pem dosyası, az önce oluşturduğunuz "keypair". Bağlantı kurmamız için bu dosyaya ihtiyacımız olacak. Ama! Örnekte verdiği gibi direkt kullanırsak dosya bulunamadığı için bağlantı kuramayacaktır. Bunun için:

Az önce indirdiğimiz keypair (pem dosyası) varsayılan olarak indirilenler klasöründe olacak. Buna göre komuta ufak bir ekleme yapıyoruz:

Kod:
ssh -i Downloads/delka.pem [email protected]

Tırnak işaretlerini kaldırdık ve başına pem dosyasının nerede olduğunu, yani Downloads/delka.pem yazdık. Bu şekilde dosyayı bulabilecek.

Daha sonrasında başlattan Powershell'i açıyoruz ve düzenlediğimiz komutu yapıştırıp enterlıyoruz. Çıkan soruya yes yazıp tekrar enterlıyoruz. Ben daha önce kabul ettiğim için "yes" yazmama gerek yok.
rootopenvpn.png

Fotoğrafta görüldüğü gibi OpenVPN Access Server geldiğinde size tekrar "yes" yazmanızı isteyecek. Tekrar yes yazıp enterlayalım.
Ondan sonra tekrardan yes yazmanızı isteyecek, tekrardan yesdiyelim.

Daha sonrasında bazı ayarlamalar yapmamızı isteyecek, hepsini varsayılan olarak kabul edelim. Bunun için, enter tuşuna basmamız yeterli. Sorular bitene kadar enter tuşuna basalım.
openvpnsettings.png

Burada bilgiler mevcut. Admin UI: karşısında yazan adres üzerinden tarayıcıdan arayüze gireceğiz, aklınızda bulunsun. Şimdi girseniz, sekmede kalsa da olur :)
openvpninformation.png

Az önce yukarıda ilk başta bağlantıyı kurarken girdiğimiz komuta tekrardan geldik.

Önceden böyle idi:
Kod:
ssh -i Downloads/delka.pem [email protected]

Şimdi bir değişiklik yapıp, root@ olan ismi openvpnas@ olarak değiştirip enterlayalım.
Kod:
ssh -i Downloads/delka.pem openvpnas@ec2-blah-blah-blah-blah.us-east-2.compute.amazonaws.com
openvpnas.png

Daha sonra şu komutu girip, şifremizi belirliyoruz:
Kod:
sudo passwd openvpn
openvpnaspasswd.png

Powershell ile işimiz bitti. Daha önceden söylediğim, Admin UI: karşısındaki bağlantıyı tarayıcıda açıyoruz.
openvpnaccesserver.png

Kullanıcı adı: openvpn
Şifre: Az önce sudo passwd openvpn komutu ile belirlediğimiz şifre.

Girdikten sonra Agree diyelim.

Arayüze girdikten sonra Configuration başlığı altında VPN Settings kısmına giriyoruz.
vpnsettings.png

Routing başlığı altındaki Should client Internet traffic be routed through the VPN? ayarını Yes yapıyoruz. En aşağıya çekip Save Settings demeyi de unutmayalım.
throughthevpnyes.png

Update Running Server diyelim.
updatesettingssaver.png

Tebrikler, VPN sunucunuzu kurdunuz!

Sırada VPN sunucusuna bağlanmak var. URL'deki şu kısmı silelim, sadece IP adresi ve :943 kalacak şekilde ayarlayalım, enterlayalım. Daha sonra tekrar aynı bilgilerle giriş yapalım.
urldelete.png

Girdikten sonra cihazınıza veya işletim sisteminize özel seçimler var. Ben Windows'dayım, Windows'u indiriyorum.
openvpnconnect.png

Uygulamayı kurup açtığımızda VPN ayarları yapılmış olarak geliyor, bağlan tuşuna basıyoruz ve az önce tarayıcıda girdiğimiz aynı kullanıcı adı ve şifreyi girip bağlanıyoruz.
openvpn connect.png

Tebrikler, kendi VPN sunucunuza bağlandınız!
openvpconnected.png

Speedtest sonucu:
speedtest result.png

Sonuç mükemmel! Benim ev internetim kötü :) Download hızı 13 idi, upload ise 0.70 idi. Ping zaten o civarlardaydı, ancak yine de arttı normal olarak. Kayıp sadece 1Mbps download ve 0.20 upload!

15GB ücretsizdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu değil de, artık Wireguard öneriyorum:

Bunu değil de, artık wireguard öneriyorum:

Niye önermiyorsun hocam?

Ben Bu open VPn ayarını sorunsuz yaptım Windows makinadan bağlanıyorum ancak ip'im değişmyiordu bunun sebebi ne olabilir ? Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı