Kendim yaptığım özelleştirilmiş Windows 10 imajı

Giriş

Herkese selam arkadaşlar. Forumda birçok kişinin modlanmış imaj kullanmak istediğini gördüm ancak çoğu kişi virüs sorunları vs. yüzünden indirmemiş. Bu yüzden ben de kendi imajımı yaptım. Gözlemlediğim kadarıyla bir sorunu yok. Eğer sorun bulursanız bana bildirebilirsiniz. Bu imajı bana güvenenler kullanabilir :D

İmajda neler değişti?
  • OneDrive kaldırıldı.
  • Daha şık durması için simgeler Windows 10 yerine Windows 11'in simgeleri ile değiştirildi.
  • Kullanılmayan, gereksiz hizmetler devre dışı bırakıldı.
  • Defender devre dışı bırakıldı.
  • Gereksiz uygulamalar kaldırıldı. (Cortana, haritalar, Microsoft soliatire Collection, mixed reality portal, Skype, sticky notes.)
  • Kurulumla beraber gelen Microsoft Office ve OneNote kaldırıldı.
  • Hyper-V devre dışı bırakıldı.
  • Arka plan uygulamaları devre dışı bırakıldı.
  • BitLocker devre dışı bırakıldı.
  • Windows hata bildirme devre dışı bırakıldı.
  • SmartScreen devre dışı bırakıldı.
  • Insider programı devre dışı bırakıldı.
  • Yazıcılar ile etkileşim hizmeti devre dışı bırakıldı.
  • Sürücüler herkesin donanımı farklı olabileceği için yüklenmedi.
Not: Bu imaj clonezilla ile oyunculara yönelik olarak oluşturulmuştur. Bu yüzden devre dışı bıraktığım servisler oyuncuların işine yaramıyor. Eğer günlük kullanımda da bunları kullanmıyorsanız, imajı kullanabilirsiniz. İmaj 22H2 sürümünü kullanmaktadır. Bundan sonra da güncelleme gelmeyecektir. Kurulumdan sonra büyük ihtimalle internetiniz olmayacak format atmadan önce driverların setuplarını bulun. Bu imaj GPT ve UEFI sistemler için hazırlanmıştır, GPT ve/veya UEFI olmayan sistemlere kurulursa sorun çıkarabilir. Ayrıca Denetim Masası'ndan "VMware Tools" sürücüsünü kaldırmayı unutmayın. İmaj ile beraber gelen kullanıcı adı "user". İmajı wintoolkit, NTLite değil de neden clonezilla ile yaptığımı sorarsanız, Clonezilla'nın kullandığı sıkıştırma yöntemi hem daha düşük boyutlu sonuçlar çıkarıyor, hem de uzun sürmüyor. Eğer bu imaj yüzünden herhangi bir donanımınız zarar görürse veya başınıza bir şey gelirse tamamen siz sorumlusunuz!

İmaj: Google Drive: Sign-in

Geri
Yukarı