Kendime uygun mesleği nasıl bulabilirim?

Ruter

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese selamlar. Uzun zamandır bu konu üzerinde düşünüyorum ama hala bir sonuca ulaşamadım. 11. sınıfa geçeceğim bu sene ve hedefim olmadan hırslı bir şekilde derslerime saldırabileceğimi düşünmüyorum. Hayatım boyunca hem sayısalı hem de sözeli aynı anda iyi götürebildim ama hem felsefe hem de yazılım çok ilgimi çekiyor. Şu ana kadar hep bilgisayar mühendisi olacağımı düşündüm ama hiç bu benim için doğru meslek mi diye düşünmedim. HTML öğrenmeye heves sarmıştım gerçekten hoşuma gidiyordu ama bu yeterli mi bilemiyorum. Hiçbiriniz müneccim değilsiniz, biliyorum. Belki ted konuşmalarından işime yarayacak şeyler olabilir belki de söylediğiniz ve benim duymadığım meslekler geleceğimi şekillendirmemde büyük rol oynar. Şimdiden teşekkür ederim.

Meslek seçimi, sonu olmayan bir derttir. Sınav senesindeyim ve 5 meslek içinde gidip geliyorum.

İlgi alanın ne ise ona yönelmelisin. Bunun için internette çeşit çeşit testler bulunuyor. 5 adet karakter testi yaptım be hepsi beni istatistikçi bir kişilik olarak gösterdi.

Sana örnek bir test atayım. Umarım gönlüne göre bir meslek seçersin

Attığım videoler sizin meslek seçiminizi çok net olarak belirlemese bile kafanızda bir şeyler oluşturacağına inanıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Günümüzde bu işlere puan bakıyor eğitim sistemimizin güzelliğine bak (!) hangi mesleği seçmeliyim diye bir sorun yok puanın nereye yeterse oraya gidersin bu kadar.

Günümüzde bu işlere puan bakıyor eğitim sistemimizin güzelliğine bak (!) hangi mesleği seçmeliyim diye bir sorun yok puanın nereye yeterse oraya gidersin bu kadar.
Hedefimi doğru belirledikten sonra, ne olursa olsun zihnimin bu sınavın üstünden gelebileceğine inanıyorum.

Kalbim sevdiğin mesleği yap diyor, mantığım para getirecek mesleği... Paranın önemini şuan tam anlayabilirsin ama emin ol ileride daha iyi anlayacaksın. Felsefe merakın olması harika ama Türkiye'de felsefeye merakı olan insanların oranı nedir? %10 var mıdır yoksa çok mu iyimserim? Benden sana tavsiye, tıp oku ve kapağı yurtdışına at. Çünkü Türkiye için konuşacak olursak evet, maalesef doktorlar bile "orta direk" oldular... Ya da bütün söylediklerimi unut ticarete gir. :) Dersen ki para umurumda bile değil, o zaman tabi ki ilgi alanına yönel.
Belki dikkatini çeker: Türkiye'deki alım gücü - Technopat Sosyal
Bonus:

Hedefimi doğru belirledikten sonra, ne olursa olsun zihnimin bu sınavın üstünden gelebileceğine inanıyorum.
Sınavı geçmek kolay ya bak taktiklerim :
1-Max 7 saat uyku
2-Temel ihtiyaçlar
3-15 Saat Ders
Günün böyle geçicek he tabi bunların arasında keşke 9 ve 10 da daha iyi vakit geçirdim diyeceksin ve benim gibi mezuna kalınca çıldıracak ve bir Joker fanı olacaksın.
(Galiba biraz acımasız ve karamsarım)

Kalbim sevdiğin mesleği yap diyor, mantığım para getirecek mesleği... Paranın önemini şuan tam anlayabilirsin ama emin ol ileride daha iyi anlayacaksın. Felsefe merakın olması harika ama Türkiye'de felsefeye merakı olan insanların oranı nedir? %10 var mıdır yoksa çok mu iyimserim? Benden sana tavsiye, tıp oku ve kapağı yurtdışına at. Çünkü Türkiye için konuşacak olursak evet, maalesef doktorlar bile "orta direk" oldular... Ya da bütün söylediklerimi unut ticarete gir. :) Dersen ki para umurumda bile değil, o zaman tabi ki ilgi alanına yönel.
Belki dikkatini çeker: Türkiye'deki alım gücü - Technopat Sosyal
Bonus:
Kan tuttuğu için tıp baştan eleniyor. Ticari zekam olduğunu düşünmüyorum direkt batarım herhalde.
Meslek seçimi, sonu olmayan bir derttir. Sınav senesindeyim ve 5 meslek içinde gidip geliyorum.

İlgi alanın ne ise ona yönelmelisin. Bunun için internette çeşit çeşit testler bulunuyor. 5 adet karakter testi yaptım be hepsi beni istatistikçi bir kişilik olarak gösterdi.

Sana örnek bir test atayım. Umarım gönlüne göre bir meslek seçersin

Test sonucu olarak tartışmacı (entp-t) olduğumu öğrendim ve gerçekten size minnettarım. Hayatım boyunca kendimi tanımlayamadım ve bu testin sonucu tamamen beni özetliyor. Artık meslek seçimim daha kolay olabilir :D

Test sonucu olarak tartışmacı (entp-t) olduğumu öğrendim ve gerçekten size minnettarım. Hayatım boyunca kendimi tanımlayamadım ve bu testin sonucu tamamen beni özetliyor. Artık meslek seçimim daha kolay olabilir :D
Sizin adınıza sevindim. Ek olarak 2-3 test daha yapın. Meslekleri araştırıp bilgi sahibi olun. Başarılar diliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı