Kendini oyun gurmesi sanan oyuncu kitlesi

Makaleler
4
Bugün yaşanan PS+ ve Atatürk dramasından sonra böyle bir konu açmak istedim. Bazı insanlar var ki kendilerini üst düzey oyun gurmesi sanıp başkalarının zevklerine saldırıyorlar. geçen sene olmuştu mesela GoW ve Elden Ring konusunda, hala da sağda solda bu iki oyundan birine saldıran insanlar görüyorum. bırakın kim ne oynarsa oynasın kardeşim. Sadece oyun bunlar. Zevk almak için var bunlar, kalp kırmak için değil. Starfield için de oldu bu. Forumda bazı kişiler durduk yere Baldur's Gate'e (bazı arkadaşlar BG3'ü çok beğenmemiş. Onlara lafım yok. Benim lafım saldıranlara.) Ya da Starfield'a sallamış. Ne gerek var? Kim ne oynarsa oynasın.

PS+ dramasını da özetleyeyim. bir tane adam PS+'ın zam haberinden sonra alınamadığını ve onlarda ne durumda olduğunu sordu. Daha sonra X'de insanlar bunu paylaştı ve gayet de güzel bir farkındalık oluşturdular ama bu arkadaş beğenmemiş olacak ki bir anda tüm içerik üreticilerini "Atatürk düşmanı, Disney+ dostu, Sony'den para alan adam" ilan etti. Yahu adamlar farkındalık oluşturdu zaten. Daha ne drama yapıyorsun? Tabii bazı kişiler gitti "tek derdimiz PS+ ya." diye saçma sapan şeyler paylaştılar ama bu arkadaşın lafının kime olduğunu dramayı bilenler bilir. Bunlara değil.

Ha bir de para alma (!) mevzusu var. Arkadaşlar böyle bir şey olsa mutlaka sağdan soldan sızar. Kod göndermek de bir ayrıcalık tabii ama bu yüzden adama gidip "para alıyorsun." diye sallamaya gerek yok. Karşıt düşüncelere saldırmayın, saygı duyun. Bir oyunu isminden dolayı değil, oyun olduğu için sevin. Bir oyunu ne olmadığı ile değil, ne olduğu ile değerlendirin.

Siz bu insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gereksiz insanların fikirlerine çok önem verdiğinizi düşünüyorum. Ben burada su insanlar için hayatidir desem, hayır alakası yok sen su lobilerinden para almışsın, ben 3 yıldır su içmiyorum bir şey olmuyor diyecek bir insan dahi çıkar.

Gereksiz insanların fikirlerine çok önem verdiğinizi düşünüyorum. Ben burada su insanlar için hayatidir desem, hayır alakası yok sen su lobilerinden para almışsın, ben 3 yıldır su içmiyorum bir şey olmuyor diyecek bir insan dahi çıkar.

Aslında hiç takmıyorum. Sadece sizin düşüncelerinizi de almak istedim.

Enis Kirazoğlu diye birisi var bide birkaç tane tayfası adamlar herşeyi yerden yere vuruyor para nerdeyse onu abartıyorlar adamların kafasında gitsek oyun oynayamayacağız

Birde anlatma tarzı var tam tokatlık

44 yaşındayım bilgisayar işleri ile uğraşmayı severim yeni çıkan hoşuma giden ne varsa oynayıp denerim bu playstation içinde geçerli benim hayatımda ve asla bu tip adamların lafıyla hareket etmem

Aslında hiç takmıyorum. Sadece sizin düşüncelerinizi de almak istedim.

İlk olarak şunu söyleyeyim, insanlar oyun firmalarından ne beklemesi gerektiğini bilmiyor. Sallıyorum Ubisoft oyunu alıyorsanız büyük oyunda önceki oyunların farklı temaya sahip halini alacağınızı en başta kabullenmelisiniz, Ubisoft oyunu alıp ee bu önceki oyunun aynısı demek ne kadar abes ise Skyrim'i yaptıkları oyun motoru ile Starfield'i yapmış Bethesda'yı eleştirmekte o kadar abes. Starfield tam beklediğim gibi bir oyun olmuş, Xbox'a çıktığı günden beri köpek gibi oynuyorum çünkü beklentim tam olarak böyle bir oyundu ben adamlardan RPG konusunda çağ atlatmalarını yeni bir "GTA V" olacak bir oyun çıkarmalarını beklemiyordum. Zaten adamlarda bize bugsuz, "vurus hissi" olan bir oyun vaat etmiyorlardı aynı New Vegas, oblivion ve Skyrim'deki gibi dopdolu bir evren vaat ediyorlardı ve bunu sağlamışlar. Her gittiğim yerde görev vermese bile zevkle konuştuğum onlarca NPC bulabiliyorum, daha dün bir çocuk buldum çocuk beni depresyonda olan annesi ile konuşmaya yolladı, kadın bana kocasının maden kazasında öldüğünü ve çocuğuna bakmak zorunda için çalışamadığını söyledi vicdan yapıp 80.000 kredim olduğu halde 20.000 krediyi kadına verdim ve bu durum ileride karşıma tekrar çıkar diye hevesle oynamaya devam ediyorum. Gittiğim yerlerdeki kitaplarda ise çok zevkli hikayeler okuyorum. Yani tam bir Bethesda oyunu olmuş. Aynı şekilde BG3 gerçekten tam bir d&d oyunu olmuş, divinity 2'yi salyasını akıta akıta oynayan birisi olarak zevkle oynadım ve oynamaya devam ediyorum yine ne beklediğini biliyorsan muhteşem bir oyun olmuş. Eğer aksiyon dolu, muhteşem savaş mekaniklerine sahip bir oyun istiyorsan zaten adamlar bunu vaat etmemiş adamlar binlerce farklı sonuç görebileceğin, tekrar oynanabilirliği olan, diyalog kalitesi yüksek bir oyun vaat etmiş ve bunu sunmuşlar.

Ha para alma konusunda da şunu söyleyeyim her influencer para alır, para almadığını iddia eden yalan söylüyordur. Yıllar önce Türk yapımı bir CS:GO tarzı FPS oyunu çıkmıştı başta Jahrein, wtcnn, panda olmak üzere bütün Türk yayıncılar haftalarca bu oyunu oynamıştı hatta bu oyuna başlayın yüksek lige çıkın, profesyonel oyuncu olabilirsiniz diye insanlara hayal dahi satmışlardı şimdi oyunun adını dahi hatırlamıyorum çünkü sponsorluk süresi bittiği anda oyunu oynamayı kestiler ve oyun kapandı.

Sosyal medyanın insan beynine etkilerini bildiğimden olabildiğim kadar uzak duruyorum.

Duyar kasmayı da saçma buluyorum, insanların neredeyse %90'nının içten olduğuna inanmıyorum.

Bu son seçim bana çok şey öğretti hem de 40 yaşımda. :)

Zula dönemlerini de hatırlatırım @Blackrawen. Oyunun YouTube'da her gün bilmem kaç tane videosu çekiliyordu eskiden, şimdi öven yok oyunu.
Sosyal medyanın insan beynine etkilerini bildiğimden olabildiğim kadar uzak duruyorum.

Duyar kasmayı da saçma buluyorum, insanların neredeyse %90'nının içten olduğuna inanmıyorum.

Bu son seçim bana çok şey öğretti hem de 40 yaşımda. :)
Nasıl duyar kasmayı saçma buluyorsunuz? Ne demek bir oyunda eşcinsel 500 kilo karakter olmadığı için eleştirmiyorsunuz? Sizi hemen içeri atmamız lazım (!)

Nasıl duyar kasmayı saçma buluyorsunuz? Ne demek bir oyunda eşcinsel 500 kilo karakter olmadığı için eleştirmiyorsunuz? Sizi hemen içeri atmamız lazım (!)
Her devrin kendi iyi ve kötü yönleri vardır. Her devrin insanı kendi devrini över ve yaad eder. Ben oyun dünyasının doğumundan beri içinde oldum. Muhteşem tecrübelerim oldu.

Yani ilk Sound Blaster'lı bilgisayar da Ken'in "Haduken" dediğin duyduğunda ağladım, Unreal 1'i Diamond Monster'la 3D oynadığımda dondum kaldım.. Fallout 1-2'yi çıktığı zamanlarda ve sonrasında 5-10 kere bitirdim, Baldurs Gate 1-2 aynı şekilde.

İnsanların oyunları para için yapmadıkları ama doğru yaptıklarında hakkettiklerini aldıklarını gördüm.

O zamanlar ileri görme özürlü kendini zeki sayan ve hep doğru şeyleri yaptıklarına inanan ebebeyinlerimiz bizi hor görürdü. Keşke hala hor görselerdi, keşke oyun sektörü bu kadar büyümeseydi, keşke bir grup çocuk eğlencesi olarak kalsaydı, sektör sadece indielerden oluşsaydı.

Yani hikayenin sonu, duyar-eleştiri-küfür hiç biri o günleri geri getirmeyecek, hiç bir şey de düzelmeyecek. Çok bir şey istiyorsan, çalışacaksın, kendin yapacaksın.

Yeni konular

Geri
Yukarı