Kendinizi geliştirmek için ne yapıyorsunuz?

Etütten kastın ne hocam? Eğer okul değilse gitmeme şansın yok mu?
Bu yazıdan sonra ilham geldi bu durumu bayağı bayağı yazdım profilime.

YKS'ye tekrardan hazırlanıyorum. Bunun için bir kütüphaneye yazıldım. Bunun nasıl bir şey olduğunu bilmeyenler için; kendinize ait çalışma masanız, soru çözümleri, rehberlik ve deneme içeren bir sistem kısaca. Açık olduğu saatlerde gidip işini görüyorsun. Yazılana kadar böyle bir sistemin varlığını bilmiyordum, belki benim gibiler vardır diye yazayım dedim bi'. Galiba buna etüt merkezi de deniyor bazı yerlerde. Neyse ne, çalışıyoruz işte.

Haftanın 6 günü 9-18 arası çalışıyorum. Hayatımda hiç bu kadar süre ve disiplinle çalışmamıştım daha önce. Ay başından beri böyle. Bir de akşam etütleri var. (9.40'a kadar, +2.5 etüt) Onlara kalmıyorum ben. Benim gibi kalmayan birkaç kişi ya var ya yok. Bu iki paragrafın amacı yukarıdakilere girizgah olmak.

Kendimde bazı şeylerin değiştiğini fark ettiğim için yazayım dedim bunu. Yorulduğumu ve basitleştiğimi hissediyorum. Sanki günü yaşamıyor da geçiriyorum. Eve geldiğimde bir şey yapmaya ne isteğim ne hâlim var. Sosyal medyada vakit öldürüyorum, kafa açmayan diziler izliyorum. Ülkenin neresine giderseniz gidin futbolla ilgili biri bulursunuz. Ben de yine yeni bir şehirde yeni bir yerdeyim. Milletle az biraz muhabbet konusu bulayım diye futbola sardım tekrar, onu takip ediyorum biraz. Özet falan o da. Bir de arada CS: GO'da birkaç el atıyorum. Hikâyeli oyunlarla uğraşmak, onların dünyasına girmeye çalışmak istemiyorum.

Milletin bak ne kadar da kültürlü, donanımlı dediği adamlardan biriydim ben. Bu yazı da boş geçirmemiştim. Yakın tarih diye oradan örnek vereyim. Ciddi şekilde sinemaya sarmıştım. Nuri Bilge Ceylan'dan Martin Scorsese'e kadar yönetmenlerin filmlerini izlerdim. The Wire gibi klasik, The Bear gibi yeni ve güzel dizilere bakardım. Gitarda kendimi geliştiriyordum. Bilim ve teknoloji dergilerini düzenli takip ediyordum. Hasan Ali Yücel Klasikleri'nden yağdırıyordum. Bir sürü farklı sanatçılar dinliyordum, gerçekten müzik dinliyordum. Video oyunlarını bir süredir oynamadığım için bir şey söylemem onun için.

Bir de şimdiki durumuma bakın. Tüm enerjimi derse harcadığım için bunların hiçbirini yapmaya hâlim kalmadı. Sadece vakit geçirip kafamı dağıtıyorum evde. Basitleştim, sıradanlaştım. Ülkenin yarısı gününü nasıl geçiriyorsa öyle geçiriyorum. Çünkü ülkenin yarısı tabiri caizse eşek gibi çalışıyor. Benden daha beter durumdalar. Şimdi bu adamlardan nasıl ilerleme, kendini geliştirme gibi şeyler bekleyebilirsiniz? Günde 12 saat çalışıp pestili çıkan adam bir de Albert Camus mu okuyacak evde? Yoksa biraz Instagram'da kaydırıp kendini mi uyuşturacak? Toplumun gelişimi önündeki en önemli engellerden biri; insanların, insan olduklarını hatırlayacak zamanlarının olmaması. Vaktiniz ve enerjiniz varsa sakın boşa harcamayın. Bu sözün değerini anlamaya da çalışmayın. Gerçekten anladığını zaman iş işten geçmiş olacak. Bu yazıdan gaza geldikten sonra bir gününüzü verimli geçirip diğer günleri boş geçirseniz bile, o bir gün kârınızadır.

Arkadaşım olmadığı için sürekli evde vakit geçiriyorum. Gelirim de yok. Para kazanmanın yollarını arıyor ve geçici bir işte asgari ücret bile olsa çalışıp kenarda birikim yapmayı düşünüyorum. Aynı zamanda istediğim meslek için, zamanımı iyi değerlendirmek adına dil pratiği yapıyorum, sıkılmadığım sürece kitap ve film izlemeye çalışıyorum. Daha yapmak istediğim tonlarca şey var ama bazı şeylere erkenden başlamak lazımmış. Tabii çoğu yapmak istediğim şey parasızlıktan da önümü kesiyor.

Bu yazıdan sonra ilham geldi bu durumu bayağı bayağı yazdım profilime.
Hocam mesajınızın hepsini okudum, yazım şeklinizden ve kullandığınız kelimelerden kendimce bilgili biri olduğu kanaatine vardım. Özellikle bu yıllarda ve ucuz iş gücünün tavan yaptığı Türkiye'de sizin gibi her anlamda kendini geliştirmeye çalışan insanları görünce mutlu oluyorum. Ben hep tabir ettiğiniz gibi kültürlü adam olmaya çalıştım fakat hiçbir zaman istediğim seviyeye gelemedim. Evimizde kendime ait odam yok, kendime ait maddi bir gelirim yok. Bir bilgisayarım ve sağda solda olan eşyalarım. Evden neden bahsettim derseniz; beni evde çalışmaya ve kendimi geliştirmeye motive edecek bir şey yok. Reelde arkadaşım olmadığı için sürekli evde vakit öldürmek zorundayım. Sizin bana tavsiyeleriniz nedir? En azından biriyle muhabbet ederken çoğu şey hakkında derin bilgim olsun, biri beni bilgili olarak hatırlasın istiyorum. Yoksa gerçekten şu an ot gibi biriyim ve herhangi biri tarafından merak edilmiyorum, heyecanlı değilim. Benden belki yaş olarak küçüksünüz ama deneyimleriniz benden fazladır diye düşünüyorum. Bana ne önerirsiniz?

Bu arada, günümü sıkılmamak için mecburen her gün bilgisayarda geçiriyorum. Youtube, forum, sosyal medya vs. Ama bana kayda değer katan hiçbir şey yok. Varsa o da izlediğim filmlerin kattığı üç beş ingilizce kelimedir. Bütün önerilerinize açığım, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı