Kendinizi hangi siyasi ideolojiye daha yakın buluyorsunuz?

• Konuyu başlatan M.U.M
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 279
  • Görüntüleme 12B

Kendinizi hangi siyasi ideolojiye daha yakın buluyorsunuz?

• Liberalizm

• Komünizm (Marksizm/Leninizm)

• Milliyetçilik (Sekülerizm/Kemalizm)

• Sosyal Demokrasi

• Demokratik Sosyalizm

• Sosyal Liberalizm

• Şeriatçılık

• Muhafazakârlık

• Milliyetçilik (Ülkücülük/Turancılık)

• Milliyetçi Muhafazakârlık

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İnsanlığın en büyük utancıdır bu oy çoğunluğu sistemi. 7 tane salağın 3 tane akıllıyı yönetmesidir

Aslinda bu ozunde mantikliydi, mevcut hukumet ve onceki hukumetler bozdu.

Normalde olmasi gereken bir senatorun ( evet senator ) Manisa'li adamin dertlerini dinleyip, manisa bilmemne bolgesinden halk tarafindan secilip Manisa'nin haklarini koruyacak sekilde adim atmasidir.

Dar bolge sistemi bunun teknik adi, zamaninda biz bile uygulamaya calistik ( I <3 Eski Turkiye ) => Dar bölge sistemi

Bugun durum ne, adam bir yasa cikariyor. Oylamaya sunuluyor, tum X partisi aralarinda anlasiyor ve el kaldiriyor; bitti.

Halbuki o yasa Manisa'ya uygun degilse Manisa vekilinin el kaldirmamasi gerekiyor. Diyarbarkir vekilinin "Olur mu boyle sacmalik" demesi gerekiyor. Manisa'yi savunamayan adamin secmen tarafindan cezalandirilmasi gerekiyor. Bizde ne oluyor, oy verme zamani gelince Manisa'daki dayi kataloga bakiyor, "hmmmm Ampulun isigi pek leziz" diyor ve basiyor. Bu kadar.

Problem secim sisteminden cok secmende Turkiye'de : ) Damadini bakan yapan adam kac milyon oy cikiyor, millet kafayi yemis gercekten.

Bu konu hakkında pek bilgi sahibi değilim ama şöyle bir sorun çıkarıyor burada. Herkes kendi dilinde tabela koyunca halk içinde ayrışmalar oluşuyor. Bu Avrupa ülkelerindeki Türk toplumunda var mesela. Türkçe tabela koyduysan oraya sadece Türk olanlar giriyor, Almanca tabela varsa bir uzak duruyorlar. Ortak dil konusu da bana uzak geliyor. Birilerini istemediği bir dili konuşmaya, o dilde iş yapmaya zorlamış oluyorsun. Bir nevi diğer dilleri asimile etmiş oluyorsun.
@bitwise düşünceniz nedir bu konuda?

Ornegin kurtlerin yogunluklu yasadigi bolgelerde gayet tabii kurtce tabelalar olabilir (altinda turkcesi de yazmak kaydiyla), kurtce dersi de olabilir ancak ulkenin resmi dili tek bir tane olmali ve onu herkes bilmelidir cunku her Edirne'li her Hakkari'li ile rahatca konusabilir olmasi lazim. Birden fazla anadilde egitim verilirse bu sorun ortaya cikar, Türkçe bilmeyen nesiller yetisir dolayisiyla kurtler kendi kendilerini istemeden dislamis olurlar.

Örneğin Kürtlerin çoğunluklu yaşadığı gayet tabii Kürtçe tabelalar olabilir.(Altında Türkçesi yazmak kaydıyla) Kürtçe dersi de olabilir
Kürtçe dersi ve Kürtçe tabelalar? Türkiye'nin resmi dili Türkçe'dir ve yalnızca Türkçe eğitim yapılır! Ayrıca o bölge de yalnızca Türkçe konuşan kesim ne olacak?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı