Kendinizi korumayı öğrenin

@Beroski bazen hayal dahi edemeyeceğiniz şeyler yapmak geliyor içimden zor tutuyorum kendimi. 😁
Arkadaşlarıma anlatıyorum bazen, ya şaka zennediyorlar gülüp geçiyorlar ya korkup benden uzaklaşıyorlar. Dershanede 5 kişilik arkadaş grubumda gitmeden dinleyen, içlerinde 1 kişi dışında anlayabilen olmadı. Ailem bile şaka zannediyor, o kadar yani. 😀
Empatimi yapan bir insan bulayim, başka bir şey istemiyorum artık. 🙂

Bizim nesilde sınıfta bir çocuğa zorbalık yapıldığı zaman biz o zorbaları camdan sallar donlarıyla atletlerini yırtar eve yollardık. Hiç unutmuyorum o zamanın çelik gibi kalemi faber kastel almıştım neyse velhasıl kelam o eğilmeyen kalemle saf veya engeli olan yaşıtım çocuklara zorbalık yapanları üstüne oturtarak eğmiştim kafasında tahta kalemleri kırmıştım. Şimdiki nesle bakıyorum ne delikanlılık kalmış ne adamlık kalmış ne karakter kalmış. Hepsi ne sokak bilir ne medeniyet bilir nede ahlak bilir. Hatta bu tiplerden birisini dershanede kemerle pencereden birazcık sallamıştım dershaneden atılmıştım. Şimdi gergin sanılan çevresi olmayan birisi olarak kaldım bizim millete s.. yaranıyor o yüzden ona da bir şey diyemiyorum. Millet olarak 5 para etmeyiz.

Size bugün yaşadığımı anlatacağım. Fikirlerinize çok açıktır bu anlatacaklarım...
Bugün derste arkama oturan sınıftaki en yakın arkadaşlarım tarafından zorbalığa uğradım, hiç tahmin etmezdim. Ayakkabılarımın kirlenmesini sevmem ama geldi bastı ayağıma. Saçlarımın dağılmasını sevmem diğeri tokat attı saçıma ama sert değil zaten sinir etmek için yapıyor benim hassas olduğumu biliyor. Ben arkamı döndüm ikisine de yapmayın rahatsız oluyorum dedim ama küfür ettiler ve istiyorum ben yapacağım dedi birisi ve ben ne diyeceğimi bilemedim döndüm önüme çünkü benden güçlü bir de yanlarında demek istemeyeceğim bir şeyler taşıyorlar yani kötü laf etsem acımazlar yaralarlar. Dersteki hoca görmüyor zaten onda sorun yok ama sıkıldım ben duygusalım ve bugün doğum günüm kötü geçmemeliydi bugün benim için ama ben tam 3. dersin başlangıcından 8. dersin son 10 dakikasına kadar zorbalık yaşadım. Birisi vuruyor diğeri itiyor saçlarımı bozuyorlar derse odaklanamıyorum falan, iğrenç bir gündü. Ben bir de kekemeyim şöyle ifade edeyim; ben küçükken bisikletten düştüm ve biri beni görsün aileme seslensin diye yerde 2 saat bekledim çünkü bisikletin altında kaldım ve konuşamıyorum ki ağızım tutuldu sadece konuşmaya çalışan ama konuşamayan sadece titreyen bir dudak var orada ses çıkmıyor benden.

Bu arkadaşları nereye desem başım yanacak bunu istemiyorum ben temiz aile çocuğu olarak büyüdüm sevmediğim yemeği yer ailemin her dediğini yapardım çünkü konuşamıyorum ki kendimi ifade edeyim arkadaş edineyim de gezeyim falan. Bugün bunu yaşamam cidden çok kötü oldu. En son 5. sınıfta yaşamıştım ve büyüdüm bugün 16 yaşıma girdim ve hala zorbalık görüyorum. Siz siz olun kendinizi savunun gerekirse çok yiyin spor yapın ve büyüyün. Ve en önemlisi de empati yapın. Birisine küfür edeceğiniz zaman, döveceğiniz zaman 2 kez düşünün. Karşınızdaki size bir şey yapamaz, yumruğu, küfürü yer ve oturur yerine. Karşınızdakine iyi davranın, en mutlu gününü berbat etmeyin. Hepinize iyi günler, iyi akşamlar.

Üzüldüm adınıza ustam spora başlayın o zaman ailenizde söyleyin 3-4 ayda çok şaşırırsınız gelişiminize günde 70-80 gram protein alabilmeniz için 300 gram tavuk eti yemeniz lazım. Ayda 800-900 TL maliyeti olur. Karşılasından bunu sizi bu durumdan kurtarsınlar. Kalıplı olursanız rahat rahat bulaşamazlar.
O yaşlarda çevremde büyük değişim yaşayanlar oldu. Kekemelik ve sosyal fobi aşılabiliyor ustam üstüne düşersen çevren destek olursa atlatırsın. Burada ailenede büyük sorumluluk düşüyor. Fakat eğer bu konu çözülecekse ertelenmemeli. Ailen ne kadar ertelerse sana o kadar zararı dokunur. Önceden bu tarz konularda söylemiştim fakat meslek lisesine giden bir yakınımız liseyi bitirdikten sonra 1 sene boyunca evden çıkmadı çıkartamadık. En iyi ve pahalı dershanelerden birine yazdırmalarına rağmen gidemedi. Akran zorbalığı ciddiye alınması gereken bir konu.

Yeni nesilde neden bu tarz sorunlar artmış durumda hala anlamış değilim 😶

Yok ustam eskidende vardı başkalarına yapıldığından tartıştığım kavga ettiğim oldu karaktersiz çok burada diğer arkadaşlarınında suçu var tepki koymaları lazım.

Size bugün yaşadığımı anlatacağım. Fikirlerinize çok açıktır bu anlatacaklarım...
Bugün derste arkama oturan sınıftaki en yakın arkadaşlarım tarafından zorbalığa uğradım, hiç tahmin etmezdim. Ayakkabılarımın kirlenmesini sevmem ama geldi bastı ayağıma. Saçlarımın dağılmasını sevmem diğeri tokat attı saçıma ama sert değil zaten sinir etmek için yapıyor benim hassas olduğumu biliyor. Ben arkamı döndüm ikisine de yapmayın rahatsız oluyorum dedim ama küfür ettiler ve istiyorum ben yapacağım dedi birisi ve ben ne diyeceğimi bilemedim döndüm önüme çünkü benden güçlü bir de yanlarında demek istemeyeceğim bir şeyler taşıyorlar yani kötü laf etsem acımazlar yaralarlar. Dersteki hoca görmüyor zaten onda sorun yok ama sıkıldım ben duygusalım ve bugün doğum günüm kötü geçmemeliydi bugün benim için ama ben tam 3. dersin başlangıcından 8. dersin son 10 dakikasına kadar zorbalık yaşadım. Birisi vuruyor diğeri itiyor saçlarımı bozuyorlar derse odaklanamıyorum falan, iğrenç bir gündü. Ben bir de kekemeyim şöyle ifade edeyim; ben küçükken bisikletten düştüm ve biri beni görsün aileme seslensin diye yerde 2 saat bekledim çünkü bisikletin altında kaldım ve konuşamıyorum ki ağızım tutuldu sadece konuşmaya çalışan ama konuşamayan sadece titreyen bir dudak var orada ses çıkmıyor benden.

Bu arkadaşları nereye desem başım yanacak bunu istemiyorum ben temiz aile çocuğu olarak büyüdüm sevmediğim yemeği yer ailemin her dediğini yapardım çünkü konuşamıyorum ki kendimi ifade edeyim arkadaş edineyim de gezeyim falan. Bugün bunu yaşamam cidden çok kötü oldu. En son 5. sınıfta yaşamıştım ve büyüdüm bugün 16 yaşıma girdim ve hala zorbalık görüyorum. Siz siz olun kendinizi savunun gerekirse çok yiyin spor yapın ve büyüyün. Ve en önemlisi de empati yapın. Birisine küfür edeceğiniz zaman, döveceğiniz zaman 2 kez düşünün. Karşınızdaki size bir şey yapamaz, yumruğu, küfürü yer ve oturur yerine. Karşınızdakine iyi davranın, en mutlu gününü berbat etmeyin. Hepinize iyi günler, iyi akşamlar.
Güzel kardeşim okullar da böyle tipler maalesef çok sakın kendini bu gereksizler için üzme Allah sana böyle bir eksiklik vermiş olabilir ama bunun yerine sana tertemiz bir kalp vermiş . Bana hangi okulda okuduğunu söyle eğer İstanbul Anadolu yakası ise gelip gerekeni yapacağım inşallah onların o yanında taşıdığı şeyi de onlara yediririm biznillah. İnsanlara böyle zulm edenlere katlanamıyorum

Sorunun kaynağını bulmak önemli. Sıradışı kişileri seçiyorlar genelde.

Doğum günün kutlu olsun kardeşim. O karaktersizler için kendini üzme. Okulun rehberlik hocası ile derdini paylaşabilirsin. Belki diğer hocalarınla ve o yobazlarla konuşur veya gözlerini korkutur da uğraşmazlar seninle. Sınıf değiştirmek de bir çözüm yolu. Kendini geliştirmeye ada zamanını. Sana inanıyorum çok güçlü bir adam olacaksın sen. Hayatında başarılar yüzünden tebessümü eksik etme :)

Güzel kardeşim okullar da böyle tipler maalesef çok sakın kendini bu gereksizler için üzme Allah sana böyle bir eksiklik vermiş olabilir ama bunun yerine sana tertemiz bir kalp vermiş . Bana hangi okulda okuduğunu söyle eğer İstanbul Anadolu yakası ise gelip gerekeni yapacağım inşallah onların o yanında taşıdığı şeyi de onlara yediririm biznillah. İnsanlara böyle zulm edenlere katlanamıyorum
Boşverin hocam boşverin. Onlar cezalarını günahlarla ödüyorlar zaten.

Hocam demesi çok basit. Birisinin yanında muşta, diğerinin yanında karambit (ciddi anlamda karambit şeklinde bıçak) var ben onlara küfür bile edemem.

Canım kardeşim bu çocuklar mafya mı anneleri babaları yok mu sence onlar sadece gösteriş 50 liralık karambitle okulda ne işleri var o zaman madem o kadar erkekler gitsinler bir şey yapsınlar o aletlerle :D okula geç kalsalar annelerinden babalarından fırça yicekler. Yaşıtlarına artistlik yapmak mevzu bir daha olurda yapar tek yakalarsın koy kafayı 1 tane sarsılacak sonra bir tane daha koy ne karambit kalır ne muşta denendi onaylandı. en kötü sıranı değiştir arkanda oturmasınlar.

Geri
Yukarı