Kentsel dönüşüm zorla yapılmalı

Hocam işin içinde can güvenliği varsa ne yapılıyorsa yapılsın zaten bir seferlik sağlam bina yapılacak başka sefer yapılmayacak.

Böyle bir mantık yok. Bunu değil 21.YY'da, Sovyet Rusyasında, Nazi Almanyasında bile yapamazsın. Oldu olacak evlerden çıkarttığımız fakirleri dışarıda atmıyalım direkt kurşuna dizelim. :) Kaldıki fakirler değil orta gelirlilerde veremiyor çoğu zaman yeni apartman parasını.

Böyle bir mantık yok. Bunu değil 21.YY'da, Sovyet Rusyasında, Nazi Almanyasında bile yapamazsın. Oldu olacak evlerden çıkarttığımız fakirleri dışarıda atmıyalım direkt kurşuna dizelim. :) Kaldıki fakirler değil orta gelirlilerde veremiyor çoğu zaman yeni apartman parasını.
Hocam peki ne olacak böyle göz mu yumacağız? Suriyelilere briket ev yapmayı biliyorlar ya.

Şimdi 5 katlı apartman 2 daire var. İmar 5 kat. Müteahhit kar edemez o yüzden para lazım. Ee oturanlarda da para yok yenisini yapacak. Bu durumda bunları devlet evden atıp, müteahhitde evi yeniden yapıp daireleri satıp kar etsin. Fakirden alıp zengine vermek oluyor.

İmarı 6 kata çıkarsınlar böylece müthait kar ettiği için ev sahipleri para ödemez.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İnsan canı tehlikedeyse devlet özel mülkiyet falan tanımaz dostum.

Yeni binanın parasını devlet mi veriyor da çıkın diyor?
Hocam peki ne olacak böyle göz mu yumacağız? Suriyelilere briket ev yapmayı biliyorlar ya.

Ee devlet zaten destek olacak. O zaman ancak dönüşüm olur.

İmarı 6 kata çıkarsınlar böylece müthait kar ettiği için ev sahipleri para ödemez.

Etrafındaki binalar, zemin vs. imarı her zaman arttıramazsın. Hatta çoğu zaman arttıramazsın.

Devlet bu konuda kesinlikle bir adım atmalı. Bir binanın yaşı maksimum 20 olmalı. 20 yaşını geçen binaların yıkılıp sadece yapılan masrafların ev sahiplerinden talep edilebilir. Çalışan işçilerin paraları da dahil.
20 yıl bina için çok yüksek bir yaş değil, malzemeden çalınmazsa bir sıkıntı olmamalı. Asıl ona denetim getirmeleri lazım.

İnsanlar 10-15 yıl vadeyle alıyorlar zaten evleri. Bir de dediğin gibi olursa kimse ev almaz zaten.

Hocam bu sefer yıkılmasa ülkeye zararı daha çok oluyor. Mal sahibinden para çıkmasın diye yüzlerce insan ölüyor. Bu işten dolayı ya devlet elini taşın altına koyacak ya da mal sahibi kirada durmaya katlanacak. Ya da TOKİ'den uygun kredi sağlanacak. Bu iş iki ucu kirli değnek farkındayım ama o kadar giden canı para pul geri getirmiyor be hocam. En azından fay hattı bölgelerinde zorla çalışma yapılmalı bu iş kesinlikle böyle gitmez.
Hocam haklısınız elbette devletin buna yönelik teşviklerini vs. arttırması gerekiyor. Para pul derdinde değilim yanlış anlamayın. Sadece insanların mülklerini "gasp" etmeden bunu çözmek lazım. Arttırsınlar kredileri, insanlara kira yardımı yapılsın, teşvikler verilsin, eski yapıların vergilerini arttırsınlar vs. vs. Ama x metrekarelik arsayı(ya da arsa payı) kamulaştırıp/devlete geçirip ona 1 ev verip geçilmemeli. Yoksa vergilerimin falan bunlar için harcanmasına zerre lafım yok.

20 yıl bina için çok yüksek bir yaş değil, malzemeden çalınmazsa bir sıkıntı olmamalı. Asıl ona denetim getirmeleri lazım.

İnsanlar 10-15 yıl vadeyle alıyorlar zaten evleri. Bir de dediğin gibi olursa kimse ev almaz zaten.
Hocam daha 5 yaşını geçmemiş binalar bile yıkılmış. Müteahhitler kansız maalesef.

30-40 sene dayanmayacak binalar yıkılıp yerine yine dandik bina yapılacaksa hiç yapılmasın derim. Bazı küçük ilçelere bakıyorum 10 yıllık binalar bile eskimiş, halbuki düzgün yapılsa bir binanın 100 yıl rahat dayanması gerekir, sonrasında yenilemeler ve güçlendirmeler gerekirse yapılır.
Hocam daha 5 yaşını geçmemiş binalar bile yıkılmış. Müteahhitler kansız maalesef.
Müteahhitler dışında çıkıp kendi evini yapanlar falan da var. Denetimin düzgün olması gerekiyor ama malum parasal sebeplerden kimse uğraşmak istemiyor. Çok büyük inşaatlarda bile deprem dayanıklılığından büyük tavizler verildiğini çalışan mühendislerden duydum.

Yeni konular

Geri
Yukarı