Kerem Önder bozdu mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Siz bu tarz "hoca"ları mı takip ediyorsunuz? Gerçek mi bu? Bu yıllarda insanların dini ne kadar kullandığını hâlâ fark edemiyor musunuz? Hepsi diyerek haklarına girmeyeyim, bu kişilerin dini kullanarak para ve üne kavuşma meraklarını göremiyor musunuz? Alevilik hakkında hiçbir fikri olmamasına rağmen, şöyle videolar yapıp insanların arasını daha da açmaya çalışan bir şahıs zaten bozuktur, yeni mi bozulmuş zannediyorsunuz? Aynı videoda da solcuların İslam düşmanı olduğunu iddia ediyor. "Bir kız 16 yaşına geldi mi evlendireceksin" bunu diyen kişi seviliyor mu, takip mi ediliyor? Kaynağı da buraya bırakayım. Umarım, en yakın zamanda insanlarımız dinlerini kendileri okuyarak ve araştırarak öğrenmeye başlar. Hangi dine inandığınız beni zerre ilgilendirmiyor. Din konuşmak da amacım değil. İsterseniz makarnaya tapın, okuyun. Araştırın. Dini inançlarınızı sömürmeye çalışanlara izin vermeyin! Mısıroğlu denen yaratığın devamı. Hiçbirine hakkımı helal etmiyorum.
Zenginler, fakirlere tanrıdan başka bir şey bırakmadılar.
-Friedrich Nietzsche

Kur'an İslam dininin kitabı, yardımcı kitap olarak hadis kitapları da mevcut, okuyup kendiniz karar verebilirsiniz.
Aişe'nin ağzından Aişe ile Muhammed'in 6 yaşındaki evliliği
Muhammed'in evlatlığının eşiyle evlenmesi için gelen ayet

1. olarak 6 yaş mevzusu. İslam'a alt sınır blu çağıdır. (yaklaşık 14)( en az bu yaş bakın en az) internete ki çoğu kaynak açıklamış Hz aişe evlendiğinde 17 yaşında imiş.
2. olarak gelen ayeti ben de anlamadım. Ama evlilikte bir sıkıntı göremedim.
Önceden araştırdım bir konuydu.
Yanlışım yoksa...
Zaten Hz zeyneb ( adı zeyneb di diye hatırlıyorum, kontrol edeceğim yanlışsa düzeltirim) zaten peygamberimiz ile evlenmek istiyordu.
Ama Hz Muhammed bilerek üst sınıftan olan zeyneb ile kölelikten azad olmuş zeyd ile evlendirip aradaki uçurumu kırmaya çalıştı. Ama anlaşamayıp ayrıldılar. Zeyneb o zamanlar gençti ve boşanmıştı. Yani önünde yaşayacak uzun bir hayatı vardı ancak onunla evlenmek isteyecek olmayacaktı ( daha önceden evlendiği için). Sonrası malum.
Sizden ricam daha fazla böyle sorarsanız çok memnun olurum. Hem bilmediğim çıkarsa da araştırmış olurum. ( cezma vardı yazamadım) ( forumu kirletmeyelim [email protected])

Arkadaş haklı gibi.

Hocam çok sağ olun. Ama böyle cevap vermek hoş değil. Biraz daha açıklayıcı yazarsanız çok daha iyi olur.
Kerem önder zaten bozuk bir hocaydı. Biraz bakınca gerici bir hoca olduğunu fark etmiştim. Size de bu hocayı dinlemenizi tavsiye etmem.

Gericiliği bıraktım. Hocalar devlet işlerine girmemeli. Çünkü söz geçirebildikleri bir kitleleri var. Bu din sömürüsüne girer.

1. olarak 6 yaş mevzusu. İslam'a alt sınır blu çağıdır. (yaklaşık 14)( en az bu yaş bakın en az) internete ki çoğu kaynak açıklamış Hz aişe evlendiğinde 17 yaşında imiş.
2. olarak gelen ayeti ben de anlamadım. Ama evlilikte bir sıkıntı göremedim.
Önceden araştırdım bir konuydu.
Yanlışım yoksa...
Zaten Hz zeyneb ( adı zeyneb di diye hatırlıyorum, kontrol edeceğim yanlışsa düzeltirim) zaten peygamberimiz ile evlenmek istiyordu.
Ama Hz Muhammed bilerek üst sınıftan olan zeyneb ile kölelikten azad olmuş zeyd ile evlendirip aradaki uçurumu kırmaya çalıştı. Ama anlaşamayıp ayrıldılar. Zeyneb o zamanlar gençti ve boşanmıştı. Yani önünde yaşayacak uzun bir hayatı vardı ancak onunla evlenmek isteyecek olmayacaktı ( daha önceden evlendiği için). Sonrası malum.
Sizden ricam daha fazla böyle sorarsanız çok memnun olurum. Hem bilmediğim çıkarsa da araştırmış olurum. ( cezma vardı yazamadım) ( forumu kirletmeyelim [email protected])

Hocam çok sağ olun. Ama böyle cevap vermek hoş değil. Biraz daha açıklayıcı yazarsanız çok daha iyi olur.

Gericiliği bıraktım. Hocalar devlet işlerine girmemeli. Çünkü söz geçirebildikleri bir kitleleri var. Bu din sömürüsüne girer.

Arap kültüründe yaş ergenlikten sonra sayılır diye biliyorum. Yani sen 15 yaşındaysan ve 13 yaşında ergenliğe girdiysen 2 yaşında olmuş oluyorsun. Yani mantıken 7 yaşında olan birisi aslında 20 yaşında olmuş oluyor. Bu bilinmediği için herkes sallıyor tabii. Buna değinmek istedim :).

Arap kültüründe yaş ergenlikten sonra sayılır diye biliyorum. Yani sen 15 yaşındaysan ve 13 yaşında ergenliğe girdiysen 2 yaşında olmuş oluyorsun. Yani mantıken 7 yaşında olan birisi aslında 20 yaşında olmuş oluyor. Bu bilinmediği için herkes sallıyor tabii. Buna değinmek istedim :).
Güzel hikaye kardeş.

Ha şöyle. Teşekkür ederim hocam. Böylesi daha iyi. Açıklama yapmak her zaman daha iyidir.

Bu bilinmediği için herkes sallıyor tabii.
Aişe, hadiste arkadaşlarıyla oyun oynadığını söylüyor. Bilmesek yutturacaksın vallahi. Arapların yaşı ergenlikten sonra saydığı ise tamamen yalan, son yıllarda Aişe'nin evlilik yaşı insanlar tarafından tepki görünce ortaya atılmış bir safsata.

Ha şöyle. Teşekkür ederim hocam. Böylesi daha iyi. Açıklama yapmak her zaman daha iyidir.
Açıklama yapmak iyidir ama karşıdaki kişi gerçeklere karşı gözünü kapatmışsa açıklama yapmaya gerek yoktur.
Direkt Aişe'nin ağzından ben 6 yaşındayken evlendik yazmasına rağmen inkar etmeniz çok komik. Bu inkar ettiğiniz kitap olmasa ne namaz kılabilirsiniz ne de doğru düzgün başka ibadetleri yerine getirebilirsiniz. Aişe'nin 6 yaşında evlendiğini Araplar inkar etmez çünkü onların geleneğine göre bu zaten normaldir. Hala da ufacık kızlarla koca adamları evlendirmekten çekinmezler.

Muhtemelen siz iyi yönde değişiyorsunuz. Dini sömürü aracı olarak kullananlardan kurtulmak lazım, sonucu görüyoruz sonra.
Zeyneb'in peygamberle evlenmesi konusunda arada kaldım açıkçası, illegal bir durum yok fakat kendi açımdan etik olduğunu da söyleyemem. Bunun (en azından bende) mükemmel peygamber olgusunu kırdığını belirtmem gerek, Zeyneb zaten yanılmıyorsam en baştan sırf peygamber rica etmiş diye Zeyd'le evleniyor. Arada bir sınıf uçurumu var, doğal olarak anlaşamıyorlar ve her ne kadar peygamber Zeyd'den boşanmamasını istemiş olsa da Zeyd Zeyneb'i boşuyor. Tabii belirtmek gerek sanırım peygamber Zeyneb'den hoşlanıyor (bir gün Zeyd'in evine gittiğinde kapıda Zeyneb'i ev içindeki kıyafetleriyle görüyor, biraz uygunsuz bir biçimde yanlış hatırlamıyorsam) ancak evli olduğundan bu konuda epey kötü hissettiğini ve yok saydığını tahmin ediyorum. Her neyse onlar boşandıktan sonra bahsedilen ayet geliyor ve bundan toplum önünde utanılmaması gerektiği çünkü evlatlık edinilmiş biriyle öz evladın aynı statüde olmadığını söylüyor. Ha etik mi, bence değil. Ancak peygamberin de bir nefsi var nihayetinde, yasadışı bir iş de yapmamış. Çünkü önceki ayetlerde de evlatlıkların eşiyle evlenmenin caiz olduğu belirtiliyordu eğer yanılmıyorsam.
Aişe konusunda da Araplarda regldan önce yaş tutulmuyormuş o zamanlar, kadın bu kadar değersizmiş yani. Bunu yalanlayacak olursanız da kardeşi Abdurrahman'la aralarında bir yıl fark varmış, tarihler göz önünde bulundurularak buradan da gerekli hesaplamalar yapılabilir.

Aişe, hadiste arkadaşlarıyla oyun oynadığını söylüyor. Bilmesek yutturacaksın vallahi. Arapların yaşı ergenlikten sonra saydığı ise tamamen yalan, son yıllarda Aişe'nin evlilik yaşı insanlar tarafından tepki görünce ortaya atılmış bir safsata.

Açıklama yapmak iyidir ama karşıdaki kişi gerçeklere karşı gözünü kapatmışsa açıklama yapmaya gerek yoktur.
Direkt Aişe'nin ağzından ben 6 yaşındayken evlendik yazmasına rağmen inkar etmeniz çok komik. Bu inkar ettiğiniz kitap olmasa ne namaz kılabilirsiniz ne de doğru düzgün başka ibadetleri yerine getirebilirsiniz. Aişe'nin 6 yaşında evlendiğini Araplar inkar etmez çünkü onların geleneğine göre bu zaten normaldir. Hala da ufacık kızlarla koca adamları evlendirmekten çekinmezler.

Direkt olarak karşıdaki gerçeği yalan diye inkar edip, sonra karşıdaki kişi gözünü kapattı ben doğruyum demek, ne kadar objektif ve tarafsız bir yaklaşım olur bilemedim. Sizi gerçeklerinizle baş başa bırakıyorum. Hayırlı akşamlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı