Kernel-Power 41 (63) hatası

emreexxl

Hectopat
Herkese iyi sosyaller. Arkadaşlar, benim emektar bir dizüstü bilgisayarım var, markası Dell Inspiron 3521. olaya geçeyim; hemen hemen 6 veya 7 ay önce alan wake adlı oyunu oynarken ara sıra (1-2 saatte bir) bilgisayar kapanıyordu. Mavi ekran vermiyor ve restart atmıyor, sadece sistem güçten kesilmiş gibi kapanıyordu. Olay görüntüleyicisinden bakınca olay kaynağı kernel-Power, olay kimliği 41, görev kategorisi 63 yazıyordu. Bu sorunu internetten araştırdım ancak bir çözüme ulaşamadım. Bu şekilde mecburen oynamaya devam ettim, bitince de sildim.
Sonrasında GTA 5, PUBG Lite, CS:GO gibi oyunlar oynadım ve bunlarda asla böyle hatayla karşılaşmadım. Sıkıntısız, sorunsuz, oynadım.
Ama kabus bugün geri döndü. Birkaç saat önce Steam üzerinden alan wake's American nightmare adlı devam oyununu satın alıp oynayayım dedim. Yüklendi ve oyuna girdim, daha ilk bölümde 15-20 dakika oynadım, pat diye bilgisayar yine kapandı. Olay görüntüleyicisindeki sorun yine aynı: Kernel-Power 41 (63)...
Daha sonra 5 dakika bekleyip bilgisayarı açtım. Sonrasında oyuna girdim, ve ilk 3-5 dakika içinde yine kapandı. Acaba diğer oyunlarda da böyle olacak mı diye GTA 5 açıp oynadım ama onda kapanmadı, hiçbir sorun olmadan 1 saatten fazla oynadım. Yani daha birkaç saat öncesine kadar hiçbir sorun yoktu, ve o saate kadar yine oyun oynuyordum, bu durumla asla karşılaşmamıştım.
Bu alan Wake'den çektiğim nedir benim? Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. 😫

Cihaz özellikleri:
Intel Core i5-3337U CPU.
AMD Radeon HD 8730M GPU.
8192MB RAM.
Windows 10 Pro 64-Bit.

Arkadaşlar bir hafta önce temiz kurulumla Windows yükledim, bütün sürücüler güncel, BIOS güncel.

Peki hocam, şimdi dediklerinizi tek tek deneyeceğim.
Şuan yeni kurulum yaptım ve güncellemeleri yüklüyorum. Ancak güncelleme ekranında sıra ekran kartına gelince, yükleme esnasında siyah ekranda kilitlendi. Bunu nasıl aşabilirim hocam?
Şuan yeni bir durum meydana geldi. Kilitlendikten sonra kendiliğinden yeniden başladı cihaz. Ve şuan klavye çalışmıyor. Aygıt yöneticisinden bakınca klavyenin yanında sarı ünlem var, ayrıntılarına baktığımda kayıt defteri ile alakalı kod 19 sorunundan bahsediyor. Sorunun çözümünü bulup uyguladım, şu an klavye sorunu yok lakin aklıma takıldı. Hiçbir şey yapmadım sadece temiz kurulum yaptım ve bilgisayarı güncelledim. Bu durum normal midir?
Şuan herşey tamam ancak oyuna girdiğimde daha 2. dakika dolmadan yine kapanıyor. 😩
Hiç ek birşey yüklemedim, duvar kağıdı bile değişmedim, temiz kurulum yaptım, güncelleme yaptım, ekran kartı sürücüsü yükledim ve gerekli vc redist dosyalarını kurdum. Bir umut Alan Wake açtım ancak yine aynı 😔
Deneyimli arkadaşların yardımlarını bekliyorum. 😕
Modaratörler konuyu kilitleyebilir. Konuyu anlaşılır ve detaylı anlatmama rağmen yardım edilmiyorsa boşa kalabalık yapmayalım. Emeği geçenlere teşekkürler.
ARKADAŞLAR KONU KİLİTLENEBİLİR Mİ? KAÇ GÜN GEÇMİŞ BİR ALLAHIN KULU BİRŞEY YAZMAMIŞ, MADEM YAZMAYACAKSINIZ KİLİTLEYİN KONUYU, HATTA HESABIMI DA SİLEYİM TAM OLSUN YANİ. BU NE SAÇMA BİR FORUM BÖYLE (!)

Bu sorunun güç kaynağı, ekran kartı driverları veya donanımla hiçbir alakası yok.
20 yıldır bilgisayarcıyım, sistem toplayıp müşterilerime satarım. Ve bu sorundan sadece Windows 10 işletim sistemi kurulu müşterilerim Kernel Power hatası aldığını söyleyerek dükkana gelmekte. Bu sorunun sebebi ise Hibernate dediğimiz Windows hazırda bekleme seçeneğinin hatalı çalışmasından kaynaklanır. Windows hızlı başlamayı ise kapatmanıza gerek yok. Bu konuda aynı zamanda bir Insider olarak Microsoft ile iletişime geçtim. Bana Hibernate'teki sorunun nedenini bulduklarını ve düzeltmeye çalıştıklarını söylediler. Şimdilik bu sorun çözülene kadar şunları yaparak bu can sıkıcı hatadan kurtulabilirsiniz. Bir çok arkadaşa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
(Windows 10 hata düzeltme)
CMD(komut istemi) yönetici olarak çalıştır.
powercfg.exe /hibernate off.
Kodunu kopyala, yapıştır ve enter tuşuna basarak Windows hazırda bekleme seçeneğini kapat.
Önemli: Genelde (Kernel Power hatasına) bu sebep oluyor.
Hızlı başlatma seçeneğini çok test ettik, o sorunsuz çalışıyor. Hem Windows üzerindeki hızlı başlatmayı hem de anakart BIOS üzerindeki Windows Fast Boot seçeneklerini aktif edebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı