Kernel Power 41 (63) hatası

swarthy18

Centipat
Yer
Bursa
Daha fazla  
RAM
Patriot 8 GB CL16 3200Mhz Single
SSD veya HDD modeli
WD Blue SN550 500GB M.2 SSD
Ekran kartı
Radeon Graphics
Anakart
MSİ B450M PRO-M2 MAX
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600G
Artık şu Allah'ın belası sorunu araştırmaktan bıktım cidden tecrübeli birileri baksın lütfen.
Sorun: PC herhangi bir anda kendi kendine donuyor reset atıyor, hani sadece PC'ye yüklendiğimde kapansa eyvallah ama normal açıkken bile gidiyor.

XML görünümü:
- <event xmlns=" ">

- <system>

<Provider name="Microsoft-Windows-Kernel Power" guid="{331C3B3A-2005-44C2-AC5e-77220C37D6b4}" />

<Eventıd>41</eventıd>

<Version>8</version>

<Level>1</level>

<Task>63</task>

<Opcode>0</opcode>

<Keywords>0x8000400000000002</keywords>

<Timecreated systemtime="2021-12-16t16:00:52.5923883Z" />

<Eventrecordıd>1072</eventrecordıd>

<Correlation />

<Execution processıd="4" threadıd="8" />

<Channel>system</channel>

<Computer>desktop-21vv9b4</computer>

<Security userıd="s-1-5-18" />

</System>

- <eventdata>

<Data name="bugcheckcode">0</data>

<Data name="bugcheckparameter1">0x0</data>

<Data name="bugcheckparameter2">0x0</data>

<Data name="bugcheckparameter3">0x0</data>

<Data name="bugcheckparameter4">0x0</data>

<Data name="sleepınprogress">0</data>

<Data name="powerbuttontimestamp">0</data>

<Data name="bootappstatus">0</data>

<Data name="checkpoint">0</data>

<Data name="connectedstandbyınprogress">false</data>

<Data name="systemsleeptransitionstoon">0</data>

<Data name="csentryscenarioınstanceıd">0</data>

<Data name="bugcheckınfofromefı">false</data>

<Data name="checkpointstatus">0</data>

<Data name="csentryscenarioınstanceıdv2">0</data>

<Data name="longpowerbuttonpressdetected">false</data>

</Eventdata>

</Event>

Bu zamana kadar güç kaynağı değiştirdim.
Temiz kurulum yaptırdım.
Bütün parçaları kontrol ettim.
Anakartı garantiye gönderdim.
Yazılımsal olarak formlarda gördüğüm birkaç şeyi denedim(Realtek devre dışı bırakma vs.)
Yok abi olmuyor cidden daha yeni topladım bir de PC'yi özene bözene çalıştım 5K TL biriktirip aldım dolar fırlamadan önce satacağım parçaları bu gidişle vallahi oofff.

Birazdan sorunu nasıl yaşadığımla alakalı video da atacağım buraya.
edit: InShot_20211216_192333913.mp4 direk video olarak donmasını kaydettim.

Son düzenleme:
Aynı sorunu ben de yaşıyordum.
Yeni ekran kartı almışım mutluyum vs. PC oyunda donuyordu. Deneyecek parça bulamadığımdan maalesef 3 hafta uğraşıp işlemcimin bozulduğunu anladım.

Bu sorunun çok fazla sebebi olabiliyor. BIOS güncelle, BIOS sürümü düşür, format at vs. çözülmüyorsa sorunun donanımsal olduğunu anlarsın.
Başka prizde dene vs. yapabileceğini yap.

Muhtemelen donanımsal sorundur, buradan kimse sana yardımcı olamaz.

BIOS güncel diye biliyorum birazdan kontrol ederim gene onun dışında BIOS sürümü zaten düşüremem işlemci bir alt BIOS'a direk uymuyor... Anakart garantiden sağlam geldi, güç kaynağı elimde 2 tane var biri benim biri ödünç aldım ama ikisi de bir şey değiştirmedi, RAM ve SSD sağlam, kontrollerini yaptım. Kafam artık en sonunda işlemciye gidiyor onu da Vatan'dan almıştım(internetten güvenemedim onda) diğerlerini internetten almıştım. En kötü ihtimal onu da götürürüm baktım gene olmuyor teker teker satacağım tüm parçaları...

BIOS güncel diye biliyorum birazdan kontrol ederim gene onun dışında BIOS sürümü zaten düşüremem işlemci bir alt BIOS'a direk uymuyor... Anakart garantiden sağlam geldi, güç kaynağı elimde 2 tane var biri benim biri ödünç aldım ama ikisi de bir şey değiştirmedi, RAM ve SSD sağlam, kontrollerini yaptım. Kafam artık en sonunda işlemciye gidiyor onu da Vatan'dan almıştım(internetten güvenemedim onda) diğerlerini internetten almıştım. En kötü ihtimal onu da götürürüm baktım gene olmuyor teker teker satacağım tüm parçaları...
Herhangi bir overclock ya da undervolt yaptın mı? Minidump dosyasını paylaşır mısın?

Genellikle sebepleri.
- Hatalı overclock & undervolt.
- Yetersiz / bozuk güç kaynağı.
- Bozuk HDD/SSD
- Hatalı RAM overclock.
- Arızalı RAM.

Overclock un o sunu yapmaya kıyamadım daha onu geçtim oyun bile oynayamadım. Bir tek hoi4 oynamıştım o da toplam 5 6 saat en fazla
İşlemcinin grafik birimi bozulamaz mı yani.

İşlemci grafik birimini kastettim.

İşlemciyi paketleyip vatana fırlatacağım galiba tek çare :/

Dostum minidump dosyasını paylaşır mısın? Bakalım sorun ne imiş?

Şu videoya bir göz atın. Daha sonra Google Drive, OneDrive veya Yandex disk kullanarak paylaşın.

Minidump olayını anladım. Şöyle diyeyim hocam ben 1 aydır yaklaşık bu sorunla uğraşıyorum. Bu zamana kadar mavi ekran hatası almadım ya kendini otomatik reset atıyor hızlıca ya da en başta koyduğum videodaki gibi kalıyor öyle görüntü hiçbir şey çalışmıyor kendim kasadan kapatıp açıyorum. Mavi ekran hatası bugün saat 18 de yaşadım onu kaydetmiş şu an önümde görüyorum ama açmaya çalıştığımda veya Drive'a aktarmaya çalıştığımda "bu dosyayı açmaya iznin yok. İzin almak için dosya sahibi veya yöneticiyi görün" diyor.

Minidump olayını anladım. Şöyle diyeyim hocam ben 1 aydır yaklaşık bu sorunla uğraşıyorum. Bu zamana kadar mavi ekran hatası almadım ya kendini otomatik reset atıyor hızlıca ya da en başta koyduğum videodaki gibi kalıyor öyle görüntü hiçbir şey çalışmıyor kendim kasadan kapatıp açıyorum. Mavi ekran hatası bugün saat 18 de yaşadım onu kaydetmiş şu an önümde görüyorum ama açmaya çalıştığımda veya Drive'a aktarmaya çalıştığımda "bu dosyayı açmaya iznin yok. İzin almak için dosya sahibi veya yöneticiyi görün" diyor.
Açamazsın zaten. Özel kütüphaneler var. Paylaş. Biz bakalım.

Geri
Yukarı