Kernel Power 41 (63) Hatası

Hematoksilen

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16 GB DDR4 RAM 3500 MHz CL:19
SSD veya HDD modeli
ADATA SX8200PNP 256,0 GB+ SanDisk SSD PLUS 1000GB
Ekran kartı
Nvdia Geforce GTX 1070 8 GB GDDR5
İşlemci
Intel Core i7 9700k @3.60 GHz Factory OC @ 4.60Ghz
Monster Tulpar v15.1 laptopumda son 2 aydır oyunlarda aniden donma ve restart yaşıyorum. Olay günlüklerinde de kernel power 41 (63) hatası alıyorum. Bunun haricinde ne BSOD ne bir hata mesajı var.

Şu ana kadar denediklerim:
  • Driverları DDU ile silip tekrar yükledim
  • Windows 10'u tekrar yükledim
  • Memtest86 ile RAM'i kontrol ettim
  • OCTT'de 30ar dkdan Güç, CPU, GPU 3d, GPU VRAM stress testlerini yaptım. Hiç bir donma takılma veya kapanma yaşamadım. Aynı şekilde Furmarkla da GPU stress test denedim hiç bir sorun yok.
  • Windows 10'un hibernate özelliğini kapattım.
  • 2 kere ben 2 kere monster teknik servisi olmak üzere 4 kez fanlar temizlendi, termal macun değişti.

En son olarak teknik servisin yolunu tuttum. Onlar da hiçbir sorun bulamadık deyip bilgisayarı olduğu gibi geri verdiler. Muhtemelen onlar da sadece benchmark ve stress testleri yapıp sorun bulamadılar. (Ücretsiz temizlik yaptılar yine de sağolsunlar 😄
)
Artık saç baş yolma noktasına geldim. Bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardım ederse çok sevineceğim.

Windows'un kurulu olduğu SSD'ye test yapar mısınız? Bu arada Monster'da ömür boyu ücretsiz bakım hizmeti var. Garantiniz bitse bile gönderirseniz temizleyip gönderirler.

Güç ile alaka bir problem olduğunu hatırlıyorum. Batarya ve adaptör ile alakalı olabilir sorun. Testi yaptığınızı söylüyorsunuz ama bir de sadece batarya ve sadece adaptörle kullanmayı deneyebilirsiniz. Belki sorunun hangi parçada olduğunu tespit edebiliriz.

Windows'un kurulu olduğu SSD'ye test yapar mısınız? Bu arada Monster'da ömür boyu ücretsiz bakım hizmeti var. Garantiniz bitse bile gönderirseniz temizleyip gönderirler.
Temizlik kısmı ufak bir latife olsun diye söyledim. Yoksa evet biliyorum daha önce temizletmiştim.

SSD ile ilgili bilgi vermeyi unuttum.
CrystalDiskInfo yüklü ve Windows'un kurulu olduğu ssd durumu %87 iyi olarak gösteriyor.
Ayrıca AOMEI partition assitant ile surface test de yaptım 8 tane bad sector buldu.
Chkdsk /f /r /x ile tarama yaptım düzelmiş görünüyor.
Oyunları tekrar test edip deneyeceğim. Ama eğer güç kaynaklı bir sorunum var ise bu restart atmalardan sonra bad sectorler oluşmuş olabilir.

Güç ile alaka bir problem olduğunu hatırlıyorum. Batarya ve adaptör ile alakalı olabilir sorun. Testi yaptığınızı söylüyorsunuz ama bir de sadece batarya ve sadece adaptörle kullanmayı deneyebilirsiniz. Belki sorunun hangi parçada olduğunu tespit edebiliriz.
Dün akşam batarya çıkararak denediğimde oyunlarda sorun devam etti. Sadece bataryada ise sağlıklı bir test yapamıyorum; oyuna yeterince güç sağlayamıyor. Ancak sadece batarya veya sadece adaptör ile OCTT testi yaptım bir sorun çıkmadı.
Yanlış anlamayın en başından beri zaten sadece pilde performans düşüyordu.

Açıkcası konuyu açmadan önce ben de burada baya bir gezindim. Çoğunlukla PSU veya anakart kaynaklı güç problemi denmiş, sizin de dediğiniz gibi. Tabi garanti biteli 1,5 yıl oluyor ve deneme yanılma ile değişim yaparsam sorunu bulana kadar boşu boşuna masraf yapacakmışım gibi geliyor. (Örn, sadece adaptör 2500-3000 tl bandında, anakartın ise bundan çok çok daha yüksek bir meblağda olacağını tahmin ediyorum).

Tabi burada sorunu tespit edebilecek en son yer olan teknik servis de hiçbir şey bulamadan geri yollayınca kafam iyice karıştı.

22 Eylül Tarihli Güncelleme: Donma ve restart sorunum devam ediyor ancak artık Kernel Power 41-63 yerine "Video tdr error" alıyorum ve sorun nvlddmkm.sys de görünüyor. Tabi bunun üzerine hemen DDU ile driverları silip yeniden yükledim ancak yine de sorun devam etmekte.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı