Çözüldü Kernel Power 41- 63 Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

partofnature

Centipat
Aynı sorun bende de var arkadaşlar.
Sisteminde MSI B450M PRO M.2 V2 + G.Skill 2*8 3000 MHz Trident Z + Ryzen 3 2200G APU olarak kullanıyordum. Gücü ise 2012 yılında satın aldığım Aerocool X-Strike 500W 80+ Bronze kaynağından alıyor. İlk aldığım günden beri görüntü kesilmesi mevcuttu arada ekran siyah oluyordu ama HDMI kablosunu çıkarıp taktığımda düzeliyordu. Bu çok rahatsız etmiyordu beni çünkü sistemim çalışmasına devam ediyordu ve çok nadir yapıyordu bunu.

Aradan 2 yıl geçti sistemime RX 580 ekledim 1 ay olacak PC sürekli kendini kitliyor siyah ekrana düşüyor ve anakartta CPU LED ışığı beyaz yanık kalıyor manuel olarak resetlemden de düzelmiyor ve bunu PC ilk açılıştada yapıyor oyun oynarken de yapıyor kafasına göre canı ne zaman isterse yapıyor. Isınma kaynaklı bir problem değil çünkü 3-4 saat oyun oynuyorum ekran kartı sıcaklığı 78 dereceye çıkıyor işlemci keza 70 derece oluyor ama PC kapanmıyor. İşlemcimi zaten güncellemek istiyordum bu arızada biraz bahanem oldu Ryzen 7 2700 sipariş geçtim aynı hata birebir bunda da mevcut. Kendi üzerindeki macunu değiştirdim daha kaliteli bir macun sürdüm hata devam etti.
Bunlara ek olarak belleklerimi Memtest86 ile teste tabii tuttum 3 saat 15 dk sürdü ve 0 hata.

Bellekleri sırasıyla 2133-2666-2800-2933 MHz'lerde denedim yine hata.
AMD Game booster aktif ettim denedim pasif ettim denedim yine aynı. AMD Core performance Boost kapattım denedim açtım denedim yine aynı.
Yakın zamanda yeni almış olduğum HDD'leri test ettim sağlık durumu çok iyi.
BIOS Update ile birlikte CMOS reset uyguladım.

USB bellek ile Windows 10 temiz kurulum yaparak Adrenalin 2020 Edition 20.4.2 Optional driver denedim. Yine aynı şekilde temiz kurulum yaparak Adrenalin 2020 Edition 20.2.2 Recommended (WHQL) denedim. Tekrar temiz kurulum yaparak Radeon 19.10.28 sürümünü denedim. Tekrar temiz kurulum yaparak bu sefer anakartın sağlamış olduğu güncel driverları kurup denedim ve son olarak temiz kurulum yaptım sadece Windows Update'lerini aldım extra hiçbir yazılım kurmadım sorun yine devam etti.
MSI servisi olan servispoint ile görüştüm diğer anakartda dahil diğer donanım parçalarından veya montaj sırasında alınan bir darbeden kaynaklı olabilir dediler.
Bu sorunu en çok tetikleyen ve bu kadar takılmama sebep olan yeni almış olduğum ekran kartı ama Power arızadan ziyade yetersiz geliyor olabilir emin değilim. Sorunu gösterebilmek için videoda çektim kapanırken tam yakalayamadım ama o siyah ekran öncesi Windows açılış login olurken tam şifre yazarken verdi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arkadaşlar selamlar,

Benim sorun ekran kartından kaynaklanıyormuş. RX 580 iadesinden sonra 1650S aldım ve problemim çözüldü bilginize.
Sizin sorununuz ne sıklıkla meydana geliyordu acaba?

Merhaba, sizdeki sorun her zaman mı oluyordu acaba. Yani her oyuna girdiğinizde mi oluyordu? Yoksa, her 1 hafta 10 gün aralıklarla mı oluyordu acaba?

Bazen günde 1-2 sefer tekrarlıyordu. Bazen 2 gün hiç yapmıyor 3. gün tekrarlıyordu o yüzden şukadar aralıklarla yapıyor diyemem. Oyundayken de yapıyordu film izlerken de yapıyordu daha çok bilgisayarı açtığımda login olurken yapıyordu tam şifreyi giriyordum masaüstü açılıyordu tak donuyordu ve görüntü gidiyordu. Şu an ekran kartı serviste gelen habere göre aksiyon alacağım. Tam çözüme kavuşursam bilgilendirmek amaçlı bir paylaşım yapacağım.

Bazen günde 1-2 sefer tekrarlıyordu. Bazen 2 gün hiç yapmıyor 3. gün tekrarlıyordu o yüzden şukadar aralıklarla yapıyor diyemem. Oyundayken de yapıyordu film izlerken de yapıyordu daha çok bilgisayarı açtığımda login olurken yapıyordu tam şifreyi giriyordum masaüstü açılıyordu tak donuyordu ve görüntü gidiyordu. Şu an ekran kartı serviste gelen habere göre aksiyon alacağım. Tam çözüme kavuşursam bilgilendirmek amaçlı bir paylaşım yapacağım.

Anladım. Sizin hatanız çok sık oluşuyormuş. Her 1 hafta 10 günde bir olsaydı eğer biosdanda olabilir diyecektim. Bu sırada anakartta CPU LED falan yanıyorsa BIOS'a bir göz gezdirilmeli. İşlemci hata LED'i az çok belli ediyor kendini.

Anladım. Sizin hatanız çok sık oluşuyormuş. Her 1 hafta 10 günde bir olsaydı eğer biosdanda olabilir diyecektim. Bu sırada anakartta CPU LED falan yanıyorsa BIOS'a bir göz gezdirilmeli. İşlemci hata LED'i az çok belli ediyor kendini.

Pes ettim diyebilirim artık uğraşmak istemiyorum. Çok mide bulandırdı o kadar para verip bir de saçma sapan sorunlarla uğraşmak istemiyorum. Ekran kartı/power/anakart bunlardan şüpheleniyorum. Artık sonuç alamazsam da kökten değişikliğe gideceğim. Umarım sorun AMD GPU'dan kaynaklanmaz yoksa çok hayal kırıklığına uğrayacağım :(

Bu sorun benim ikinci bilgisayarım'da başımada geldi Windows 10 sürekli Kernel Power 41-63 hatası veriyordu deli ediyordu beni 3 ay çözüm aradım. RAM değiştirdim güç kaynağı değiştirdim SSD değiştirdim ekran kartı değiştirdim çare etmedi. Üstelik parçaları tak çıkar yaparken RAM slotlarının 2 ve 4'te çalışmamaya başladı iyice deli oldum Dual RAM'da gitti sadece tek ilk slot çalışıyordu.
Sonra bir yerde İngilizce forumda... Yakın tarihte soğutucu değiştirdiniz mi diye bir konu okurken. Bende yeşil ışık yandı çünkü 3 ay öncesi yeni soğutucu alıp takmıştım. Ertesi gün soğutucuyu söktüm işlemciyi kontrol ederken sağ kenarının yamulduğunu gördüm bariz bir şekilde o yamuk kısım havada kalıyordu ve pinlere temas etmiyordu. Bir microfiber bez parçası ile tuttum ve hafifçe düzelttim işlemciyi yerine taktım macun sürüp soğutucuyu yavaşca oturttum ve vidalarını durduğu yere kadar çapraz bir şekilde sıktım ardından bilgisayarı açtım ve bugüne kadar hiçbir sorun kalmadı. RAM slotları dahi Dual bir şekilde halen çalışıyor. Belki birilerine yardımım dokunur diye yazdım.

İşlemci pinlerini 3 defa kontrol ettim ki bu konuda dikkatliyimdir. Yamuk vs darbe söz konusu değil hatta benim ikinci Ryzen işlemcim bu. İkisinde de aynı hata mevcut ama dediğin doğru bu hatadan dolayı sorun yaşayan kullanıcılar mevcut.

Pes ettim diyebilirim artık uğraşmak istemiyorum. Çok mide bulandırdı o kadar para verip bir de saçma sapan sorunlarla uğraşmak istemiyorum. Ekran kartı/power/anakart bunlardan şüpheleniyorum. Artık sonuç alamazsam da kökten değişikliğe gideceğim. Umarım sorun AMD GPU'dan kaynaklanmaz yoksa çok hayal kırıklığına uğrayacağım :(

Ekran kartına onarım uygulanabilir, peki sizin BIOS'unuz en güncel değil mi şu an? Eğer evet, ise eski bir BIOS'a(3.nesil Ryzen desteğinden hemen öncekilere) düşürmeniz mantıklı olur. Bazı anakartlar bu yeni BIOS'larda sapıtabiliyor. ComboPl içeren BIOS'ları 2.nesil Ryzen kullananlar güncellememeliler. Anakart işlemciyi okuyamıyor saçma bir şekilde.

Ekran kartına onarım uygulanabilir, peki sizin BIOS'unuz en güncel değil mi şu an? Eğer evet, ise eski bir BIOS'a(3.nesil Ryzen desteğinden hemen öncekilere) düşürmeniz. Bazı anakartlar bu yeni BIOS'larda sapıtabiliyor. ComboPl içeren BIOS'ları 2.nesil Ryzen kullananlar güncellememeliler. Anakart işlemciyi okuyamıyor saçma bir şekilde.

Onuda denedim maalesef ondan değil. Deneyip de aklıma gelmeyen başka şeylerde vardır artık o kadar çok şey denedimki aklıma gelmiyor. Ekran kartından acayip derecede soğudum sanki tüm bu sorunların elebaşıymış gibi geliyor bana. Bahsettiğim gibi bu ekran kartını almadan önce HDMI kablosunu çıkarıp takıp yoluma devem ediyordum. Şimdi sistem tamamen kitleniyor bütün çalışmalarım çöp oluyor. ASUS servisi ile detaylı görüştüm doa kapsamında değerlendirilcek değişim/iade olmadığı sürece ekran kartını sürekli olarak servise göndereceğim. Gerekirse de yasal haklarımı kullanacağım. Bu saatten sonra en azından 3-5 yıl AMD GPU kullanmam ben.

Onuda denedim maalesef ondan değil. Deneyipte aklıma gelmeyen başka şeylerde vardır artık o kadar çok şey denedimki aklıma gelmiyor. Ekran kartından acayip derecede soğudum sanki tüm bu sorunların elebaşıymış gibi geliyor bana. Bahsettiğim gibi bu ekran kartını almadan önce HDMI kablosunu çıkarıp takıp yoluma devem ediyordum. Şimdi sistem tamamen kitleniyor bütün çalışmalarım çöp oluyor. ASUS servisi ile detaylı görüştüm doa kapsamında değerlendirilcek değişim/iade olmadığı sürece ekran kartını sürekli olarak servise göndereceğim. Gerekirse de yasal haklarımı kullanacağım. Bu saatten sonra en azından 3-5 yıl AMD GPU kullanmam ben.

Tabi, herkeste aynı çözüm yolu ile çözülecek diye bir kaide yok. Bazen kart ilk onarıma gittiğinde düzelir. Bazen BIOS yükseltmek veya Downgrade'i çözüm oluşturur. Sistemler birebir aynıda olsa çözümler çok farklı olabiliyor.

Onuda denedim maalesef ondan değil. Deneyipte aklıma gelmeyen başka şeylerde vardır artık o kadar çok şey denedimki aklıma gelmiyor. Ekran kartından acayip derecede soğudum sanki tüm bu sorunların elebaşıymış gibi geliyor bana. Bahsettiğim gibi bu ekran kartını almadan önce HDMI kablosunu çıkarıp takıp yoluma devem ediyordum. Şimdi sistem tamamen kitleniyor bütün çalışmalarım çöp oluyor. ASUS servisi ile detaylı görüştüm doa kapsamında değerlendirilcek değişim/iade olmadığı sürece ekran kartını sürekli olarak servise göndereceğim. Gerekirse de yasal haklarımı kullanacağım. Bu saatten sonra en azından 3-5 yıl AMD GPU kullanmam ben.

Bu arada sizdeki sorunda no signal mi oluyordu ekran acaba? Yani kabloyu çekmiş gibi? Yoksa düz bir siyah ekran mı?

Tabi,herkeste aynı çözüm yolu ile çözülecek diye bir kaide yok.Bazen kart ilk onarıma gittiğinde düzelir.Bazen bios yükseltmek veya downgrade'i çözüm oluşturur.Sistemler birebir aynıda olsa çözümler çok farklı olabiliyor.

Bu arada sizdeki sorunda no signal mi oluyordu ekran acaba?Yani kabloyu çekmiş gibi?Yoksa düz bir siyah ekran mı?

Aynen no signal kabloyu çekmiş gibi oluyor.

Eğer düz siyah ekran ise, ekran kartı sürücüsünü düşürüp deneyin diyecektim.

Aynen no signal kabloyu çekmiş gibi oluyor.

Kernel Power hatası düzgün ayarlanmamış BIOS'da dahil ekran kartı, PSU, sıcaklık artışı vs. gibi durumlardanda meydana gelir. Bu yüzden bunların sebebi tahminimce anakart kaynaklı değil. Sonuçta işin donanımsal kısmı olduğu gibi yazılımsal kısmıda var. BIOS Downgrade'i ettim dediniz fakat. Kaç sürüm aşağıya düşürdünüz. Şu an bulunan en yeni sürümden 6 BIOS kadar aşağıya düşürenlerde var çünkü. Bence BIOS şıkkını elemeyin hala. Donanımların sağlıklı çalışması için çok çok önemli bir yeri var BIOS'un.

Eğer düz siyah ekran ise, ekran kartı sürücüsünü düşürüp deneyin diyecektim.

Kernel Power hatası düzgün ayarlanmamış BIOS'da dahil ekran kartı, PSU, sıcaklık artışı vs. gibi durumlardanda meydana gelir. Bu yüzden bunların sebebi tahminimce anakart kaynaklı değil. Sonuçta işin donanımsal kısmı olduğu gibi yazılımsal kısmıda var. BIOS Downgrade'i ettim dediniz fakat. Kaç sürüm aşağıya düşürdünüz. Şu an bulunan en yeni sürümden 6 BIOS kadar aşağıya düşürenlerde var çünkü. Bence BIOS şıkkını elemeyin hala. Donanımların sağlıklı çalışması için çok çok önemli bir yeri var BIOS'un.

Tamam aklımda bulunsun. Ben bir sürüm aşağı inmiştim. Ekran kartının durumu belli olsun ona göre aksiyon alırım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı