Kernel Power 41 hatası

kucukcelikcan

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba öncelikle.
Yaklaşık 1 ay önce toplamış olduğum sistemde aldığımdan bu yana oyun oynarken 10dk sonra kendi kendine kapanıyor ve kendini açmaya çalışıyor.
Olay görüntüleyiciden baktığım kadarıyla "kernel power 41" diye bir hata ile karşılaştım.
Bunun sebebi ne olabilir, yardımcı olursanız çok sevinirim.🙏🏻
Sistem özellikleri:
RTX 2070 Super.
i7 10700K.
Corsair DDR4 3600MHz 8x2 RAM.
M.2 SSD 960GB.
Cooler Master sıvı soğutma.
Gigabyte Z490 anakart.

Epey fazla nedeni var fakat başlıca Windows'ta bulunan hızlı başlatma modu yüzünden olabiliyor. Ayrıca minidump dosyası oluşmuş mu? Minidump ne bilmiyorsanız rehber aşağıda.

Güç kaynağınız kaç Watt? Marka modeli nedir? Hatanın ayrıntılarının fotoğrafını paylaşınız. Minidump dosyaları oluşmuşsa paylaşınız.

Her şeyinizi yazmışsınız fakat sorunun muhtemelen kaynağı olan PSU'nuzu yazmamışsınız.
PSU'nuz nedir?

Aerocool 750W 80+ Gold KCAS serisi RGB fanlı güç kaynağı (ae-KCAS750RGB)​

Modeli bu.
Güç kaynağınız kaç Watt? Marka modeli nedir? Hatanın ayrıntılarının fotoğrafını paylaşınız. Minidump dosyaları oluşmuşsa paylaşınız.

Aerocool 750W 80+ Gold KCAS serisi RGB fanlı güç kaynağı (ae-KCAS750RGB)​

Güç kaynağı modeli.​

Bu sorunun güç kaynağı, ekran kartı driverları veya donanımla hiçbir alakası yok.
20 yıldır bilgisayarcıyım, sistem toplayıp müşterilerime satarım. Ve bu sorundan sadece Windows 10 işletim sistemi kurulu müşterilerim Kernel Power hatası aldığını söyleyerek dükkana gelmekte. Bu sorunun sebebi ise Hibernate dediğimiz Windows hazırda bekleme seçeneğinin hatalı çalışmasından kaynaklanır. Windows hızlı başlamayı ise kapatmanıza gerek yok. Bu konuda aynı zamanda bir Insider olarak Microsoft ile iletişime geçtim. Bana Hibernate'teki sorunun nedenini bulduklarını ve düzeltmeye çalıştıklarını söylediler. Şimdilik bu sorun çözülene kadar şunları yaparak bu can sıkıcı hatadan kurtulabilirsiniz. Bir çok arkadaşa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
(Windows 10 hata düzeltme)
CMD(komut istemi) yönetici olarak çalıştır.
powercfg.exe /hibernate off.
Kodunu kopyala, yapıştır ve enter tuşuna basarak Windows hazırda bekleme seçeneğini kapat.
Önemli: Genelde (Kernel Power hatasına) bu sebep oluyor.
Hızlı başlatma seçeneğini çok test ettik, o sorunsuz çalışıyor. Hem Windows üzerindeki hızlı başlatmayı hem de anakart BIOS üzerindeki Windows Fast Boot seçeneklerini aktif edebilirsiniz.

Bu sorunun güç kaynağı, ekran kartı driverları veya donanımla hiçbir alakası yok.
20 yıldır bilgisayarcıyım, sistem toplayıp müşterilerime satarım. Ve bu sorundan sadece Windows 10 işletim sistemi kurulu müşterilerim kernel Power hatası aldığını söyleyerek dükkana gelmekte. Bu sorunun sebebi ise hibernate dediğimiz Windows hazırda bekleme seçeneğinin hatalı çalışmasından kaynaklanır. Windows hızlı başlamayı ise kapatmanıza gerek yok. Bu konuda aynı zamanda bir Insider olarak Microsoft ile iletişime geçtim. Bana Hibernate'teki sorunun nedenini bulduklarını ve düzeltmeye çalıştıklarını söylediler. Şimdilik bu sorun çözülene kadar şunları yaparak bu can sıkıcı hatadan kurtulabilirsiniz. Bir çok arkadaşa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
(Windows 10 hata düzeltme)
CMD(komut istemi) yönetici olarak çalıştır.
powercfg.exe /hibernate off.
Kodunu kopyala, yapıştır ve enter tuşuna basarak Windows hazırda bekleme seçeneğini kapat.
Önemli: Genelde (kernel Power hatasına) bu sebep oluyor.
Hızlı başlatma seçeneğini çok test ettik, o sorunsuz çalışıyor. Hem Windows üzerindeki hızlı başlatmayı hem de anakart BIOS üzerindeki Windows Fast Boot seçeneklerini aktif edebilirsiniz.

Günlerdir bu sorun ile uğraşıyorum. İnternette gördüğüm her yolu denedim. (DDU ile tekrar kurulum, stres testleri, format, HDD SSD scan ve Windows ayarlarında çok fazla değişiklik yaptım.)
Benim yaşadığım sorun şöyle;
Her sabah yaşadığım: Bilgisayarı açtıktan sonra pin giriyorum sonra Windows açılıyor fakat donuyor sonrasında bilgisayar kapanıp tekrar başlıyor. Tekrar başladıktan sonra sorunsuz çalışıyor. (kernel 41 ve volmgr 161 alıyorum)
Sık sık olmasa da aldığım hata da şöyle;
Bilgisayar donuyor fakat Mouse'u kıpırdatabiliyorum. Sonrasında mavi ekran hatası alıyorum. (WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR)

Şimdi "powercfg.exe /hibernate off" komutunu denedim. Yarın sabah sizler ile son durumu paylaşacağım.
Günlerdir bu sorun ile uğraşıyorum. İnternette gördüğüm her yolu denedim. (DDU ile tekrar kurulum, stres testleri, format, HDD SSD scan ve Windows ayarlarında çok fazla değişiklik yaptım.)
Her sabah yaşadığım: Bilgisayarı açtıktan sonra pin giriyorum sonra Windows açılıyor fakat donuyor sonrasında bilgisayar kapanıp tekrar başlıyor. Tekrar başladıktan sonra sorunsuz çalışıyor. (kernel 41 ve volmgr 161 alıyorum)
Bilgisayar donuyor fakat Mouse'u kıpırdatabiliyorum. Sonrasında mavi ekran hatası alıyorum. (WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR)

Şimdi "powercfg.exe /hibernate off" komutunu denedim. Yarın sabah sizler ile son durumu paylaşacağım.

Son durum hakkında güncelleme yapmak istiyorum.
Sorunu bu sabah tekrar yaşadım video ve olay günlüğü bilgilerini kaydettim.
Yeni bir başlık açıp denediğim şeyleri yazmayı ve önerileri almayı planlıyorum.

Son düzenleme:

Dostum sorunu çözdüysen paylaşır mısın?

Dostum volmgr 161 hatası 3 sebepten kaynaklanabilir. Bunları en önemlisinden başlayarak alta yazacağım sırayla deneyip hatanın giderildiğini gözlemleyebilir misin?
1- Windows sanal belleği tamamen kapatmak ya da Windows'un istemiş olduğu değerden altına ayarlamak. Örneğin sanal bellek ayarlarını yaptığımız arayüzde sol atta önerilen kısmında 2938 MB yazılıyken sanal bellek miktarının bu değerin altında girilmesi mesele 1500 MB. Bu döküm dosyası oluşturulması sırasında sorunlara neden olur? Ya da RAM'lerden birisi arızalanmış olabilir. İşletim sistemin 32 Bit ise Memtest86 64 Bit ise Memtest64 ile RAM testi öneririm.
2- Windows'ta daha önceden herhangi bir sebepten dolası sistem geri yüklemesi yapılmış veya kurtarma yapılmış ise volmgr 161 hatasına sebep olabilir. Çünkü sistem geri yüklemelerde veya kurtarmalarda bazen driver çakışmaları ya da Microsoft Visual C++ yazılımlarında bozulmalar olabiliyor. Bu durumda temiz bir Windows kurulumu öneririm.
3- anakart BIOS sürümü chipset yazılım sürümü veya diğer sürücüler güncel almayabilir. CPU-Z programı yüklü değil ise kurunuz programı çalıştırıp mainboard kısmına geliniz orada orta kısımdan BIOS version kısmına bakınız gerekirse not alınız. Google aramaya anakartın tam modelini yazıp aratınız örneğin ASUS Z390 Ultra Gaming gibi çıkan aramadan ASUS'un kendi orijinal sayfasına girip destek kısmına tıklayınız BIOS seçeneğine tıklayınız ve sizin BIOS sürümünüzden daha yeni BIOS yayınlanmış ise indirip BIOS güncellemesi yapınız. BIOS güncellemeyi bilmiyorsanız you tube videolarından yardım alabilirsiniz. Destek kısmından aynı zamanda güncel chipset yazılımını indirip kurabilirsiniz. Diğer driver güncellemeleri için IObit Driver Booster yazılımını öneririm. Fakat IObit Driver Booster programı ile driverlarınızı güncelledikten sonra IObit Driver Booster programını kaldırmanızı öneririm çünkü arka planda zamansız çalışması hem Windows başlangıç hızını yavaşlatıp hem de sistemi yorabilir.
Kernel Power 41 hatası ise hibernate(Windows hazırda bekleme) seçeneğinin hatalı çalışmasından kaynaklanır. Bunun için.
CMD(komut istemi) yönetici olarak çalıştır. powercfg.exe /hibernate off kodunu kopyala, yapıştır ve enter tuşuna basarak Windows hazırda bekleme seçeneğini kapat. Ve Windows'u yeniden başlat.
Ben Windows hazırda beklemeyi düzgün bir şekilde kapatamadığınızı düşünüyorum o yüzden iki tane resim yükleyeceğim birisi kapatılmadan önce diğeri kapatıldıktan sonra. Kapatıldıktan sonraki resme bakarak sizde kapattığınızdan emin olunuz.
2.jpg

Üstteki resim Windows hazırda beklemenin kapatılmamış hali.
3.jpg

Bu resim ise Windows hazırda beklemenin kapatılmış hali.

Geri
Yukarı