Kernel Power 41 hatası

ALTINOK

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, bugün GTA 5 oynarken aniden restart attı ve olay günlüğünde kernel power 41 hatası var şimdi anlamadığım OCCT testi yaptım ekran kartı 10 dakikada %100 kullanımda kapanmadı hatada vermedi lakin GTA 5'de kapandı bunun nedeni nedir güç kaynağı sorunu olabilir mi?

Dosya Ekleri

• resim_2020-12-24_233248.png
    resim_2020-12-24_233248.png
    30,7 KB · Görüntüleme: 48
Evet hocam yeterlidir o süre. Benim RAM'ler XMP profildeyken her oyunda Google'de bile restart atıyordu manual 3200 MHz aldığımda sadece GTA 5'de o sorunu yaşadım. Oyunu 15-20 dk kadar oynadığımda restart alıyorum ama bazen de sadece oyun kapanıyor restart atmıyor benim durum biraz daha farklı.

Hocam şimdi testleri sonuçlandırdım. Önce AIDA64 Extreme ile stress CPU, stress fpu, stress cache, stress System Memory ve stress GPU işaretli olarak 20 dakika boyunca test ettim. Sonuç kapanma restart atma olmadı. Farklı olarak FurMark ve Prime95 testini aynı anda çalıştırarak tekrardan sistemi teste tabii tuttum 20 dakika yine kapanma restart atma olmadı. Fakat GTA 5 açıp oynamaya çalıştığım zaman sistem ortalama 5-10 dakika içerisinde restart atıyor. Şimdi eğer ki testlere güveniyorsak ekran kartını güç kaynağını ve işlemciyi elemiş oluyoruz. Daha 1 kaç saat önce BIOS güncelledim. Ayrıca bir sürü farklı yazılımsal sorunun çözümünü denemedim çare olmadı. Son olarak kendi açımdan RAM'leri XMP profili kapalı olarak denedim sonuç değişmedi. XMP profilini açtım denedim değişen bir şey yok.

Bu sorunun güç kaynağı, ekran kartı driverları veya donanımla hiçbir alakası yok.
20 yıldır bilgisayarcıyım, sistem toplayıp müşterilerime satarım. Ve bu sorundan sadece Windows 10 işletim sistemi kurulu müşterilerim Kernel Power hatası aldığını söyleyerek dükkana gelmekte. Bu sorunun sebebi ise Hibernate dediğimiz Windows hazırda bekleme seçeneğinin hatalı çalışmasından kaynaklanır. Windows hızlı başlamayı ise kapatmanıza gerek yok. Bu konuda aynı zamanda bir Insider olarak Microsoft ile iletişime geçtim. Bana Hibernate'teki sorunun nedenini bulduklarını ve düzeltmeye çalıştıklarını söylediler. Şimdilik bu sorun çözülene kadar şunları yaparak bu can sıkıcı hatadan kurtulabilirsiniz. Bir çok arkadaşa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
(Windows 10 hata düzeltme)
CMD(komut istemi) yönetici olarak çalıştır.
powercfg.exe /hibernate off.
Kodunu kopyala, yapıştır ve enter tuşuna basarak Windows hazırda bekleme seçeneğini kapat.
Önemli: Genelde (Kernel Power hatasına) bu sebep oluyor.
Hızlı başlatma seçeneğini çok test ettik, o sorunsuz çalışıyor. Hem Windows üzerindeki hızlı başlatmayı hem de anakart BIOS üzerindeki Windows Fast Boot seçeneklerini aktif edebilirsiniz.

Geri
Yukarı