Kernel Power 41 nvlddmkm.sys mavi ekran

İşletim sistemi
Windows 10

OwneR

Hectopat
Yer
127.0.0.1
Merhaba,
Lenovo Ideapad 700-15ISK cihazını kullanmaktayım,
16 GB DDR4 2333MHz RAM.
Intel Core i7 6700HQ 2.6GHz.
NVIDIA GTX 950M 4 GB.

Özelliklerinde olan cihazım olay görüntüleyicisinde "Kernel Power 41" hatası vermekte olup oyun esnasında, ekran kartına yük binmesi durumlarında ani olarak kapatıyor bilgisayar kendini tıpkı güç tuşuna uzun süre basıyormuşuz gibicesine.

Minidump dosyasına baktığımda nvlddmkm.sys dosyasına bağlı olan bazı şeyler gördüm ama yine de emin olamadım. Aşağıda minidump dosyamı bırakıyorum sizlerde incelerseniz ve yarımcı olabilirseniz sevinirim.

Denediğim çözümleri aşağıya listeliyorum.
- Memtest86 testi yaptım sorun çıkmadı.
- sfc /scannow komutunu kullandım.
- driverlarımı güncelledim.
- Windows'u tamamen silip sıfırdan temiz kurulum yaptım.

Not: Tüm driverler güncellendi, işletim sistemi güncel. Cihazın garantisi bitti maalesef.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sürücüleri nasıl güncelliyorsunuz? Kullandığınız adaptör ve batarya orijinal mi? Adaptör direkt prize mi takılı çoklayıcıya mı takılı? Cihaza hiç termal macun değişimi yaptınız mı?

Bu sorulara cevap verin. Sonrasında Afterburner'ı kaldırın. Eğer Afterburner ile UV falan yaptıysanız önce onu sıfırlayın, sonra kaldırın.

Sürücüleri nasıl güncelliyorsunuz? Kullandığınız adaptör ve batarya orijinal mi? Adaptör direkt prize mi takılı çoklayıcıya mı takılı? Cihaza hiç termal macun değişimi yaptınız mı?

Bu sorulara cevap verin. Sonrasında Afterburner'ı kaldırın. Eğer Afterburner ile UV falan yaptıysanız önce onu sıfırlayın, sonra kaldırın.

Lenovo'nın sitesinden indirdim ama durum aynı sonra driver booster ile güncel olmadığını görüp güncelledim yazılım aracılığıyla. Kullandığım adaptör orjinal ve çoklayıcıya takılı. Aynı durumu pilde ikende yapıyor. 1-2 saat önce termal macunu yeniledim.

Afterburner'ı de bugün yükledim mhz değerlerini düşünerek kullanmak istedim, çok güç kullanım yüksek voltaj kullanımını engellemeyi çalıştım ama sonuç yine aynı hiç bir değişiklik olmadı.

...driver booster ile güncel olmadığını görüp güncelledim...
Geçmiş olsun. Bu saçma yazılım yanlış ve eski sürücüleri kurabiliyor. Bu da şu an yaşadığınız tarzda sorunlar çıkarabiliyor. Temiz kurulum yapın, bu yazılımın kalıntılarından kurtulmanın tek yolu bu çünkü.

Temiz kurulumdan sonra Afterburner kurmayın, frekanslarla oynamayın. Intel Power Gadget ile bir ayar yapmış mıydınız?

Geçmiş olsun. Bu saçma yazılım yanlış ve eski sürücüleri kurabiliyor. Bu da şu an yaşadığınız tarzda sorunlar çıkarabiliyor. Temiz kurulum yapın, bu yazılımın kalıntılarından kurtulmanın tek yolu bu çünkü.

Temiz kurulumdan sonra Afterburner kurmayın, frekanslarla oynamayın. Intel Power Gadget ile bir ayar yapmış mıydınız?
Format attıktan sonrada sadece lenovonun sitesinden yüklediğim driver ile de denedim sonrasında aynı olunca farklı yöntemler denemek amacıyla driver booster sonradan yükledim. Özetle temiz kurulum yapıp sadece lenovodan indirdiğim driverler'de bir çözüm olmadı.

Intel Power Gadget ile sadece anlık voltaj değerleri, cpu sıcaklığını kontrol ediyorum.

Anladım. Lenovo'nun sitesindeki sürücüler de eski olabilir, ki öyledir büyük ihtimalle. Ekran kartınızı NVIDIA'nın sitesinden güncellersiniz. Fakat şu anda Driver Booster kullandığınız için kesinlikle temiz kurulum yapmanızı öneriyorum.

Önlem olarak temiz kurulumdan sonra Intel Power Gadget ile Afterburner'ı kurmayın, emin olalım. Yine devam ederse birkaç önerim daha olacak, onlar da çözüm olmazsa donanımsal bir şey olabilir.

Anladım. Lenovo'nun sitesindeki sürücüler de eski olabilir, ki öyledir büyük ihtimalle. Ekran kartınızı NVIDIA'nın sitesinden güncellersiniz. Fakat şu anda Driver Booster kullandığınız için kesinlikle temiz kurulum yapmanızı öneriyorum.

Önlem olarak temiz kurulumdan sonra Intel Power Gadget ile Afterburner'ı kurmayın, emin olalım. Yine devam ederse birkaç önerim daha olacak, onlar da çözüm olmazsa donanımsal bir şey olabilir.

Söylediklerini şimdi tek tek yaptım, OCCT 3D testinde yine kendini kapattı. Tüm driverleri manuel elle güncelledim, NVIDIA sitesinden güncel driver indirdim. Ekstra bir yazılım kurmadım. Ancak sorun devam ediyor ne yapmalıyız?

Adaptörü direkt prize takın, çoklayıcıya değil. Bu durum termal macun yenilemeden önce de vardı değil mi? Eğer yoktuysa termal macunu değiştirdikten sonra blokları düzgün oturtamamış olabilirsiniz.

Adaptörü değiştirip bir daha OCCT yapın, hangi OCCT testini yapıyorsunuz bu arada?

Adaptörü direkt prize takın, çoklayıcıya değil. Bu durum termal macun yenilemeden önce de vardı değil mi? Eğer yoktuysa termal macunu değiştirdikten sonra blokları düzgün oturtamamış olabilirsiniz.

Adaptörü değiştirip bir daha OCCT yapın, hangi OCCT testini yapıyorsunuz bu arada?

Termal macunu yenilemeden önce vardı bu sorun.
Adaptörü direkt olarak prize taktım, OCCT yazılımı olarak Ocbase yazılımını kullanıp 3D testi yaptım 15 dakika kapanma olmadı beklenen gibi kasma yaptı sadece. Sonrasında emin olmak için Geeks 3D FurMark ile test ettim 15 dakika ve yine kapanma olmadı. Normalde 1-3 dakika içerisinde kesin kapanırdı ama şimdi kapanmıyor. + Bakalım oyunlarda deneyeceğim kapatma yapacak mı konu hakkında size bilgi veririm.

Sizce adaptörü direkt duvar prizine takmam ne gibi fark oluşturdu? Bu sorunu normal olarak nasıl çözeriz?

Sorunu çözmenin yolu ya çoklayıcıya takmayacaksınız ya da farklı bir çoklayıcıyla deneyeceksiniz. Belki çoklayıcıda sorun vardır, çoklayıcıda birden fazla aygıtın takılı olması da buna sebep olmuş olabilir. Testlerin süreleri ve sonuçları güzel, oyun da oynayın bakalım. Çözüldüğünden emin olalım.

Geri
Yukarı