Kesik kesik uyku zararlı mı?

emirc.2

Centipat
Daha fazla  
Benim hep bir algım vardır. "bugün 6 saat uyudum zaten bir 2 saat daha uyusam 8 saat olmuş olur zaten insan sağlığı için 8 saat gerekli" diye bir algım var. Kesik kesik uyku zararlı mıdır?

O zaman bu algınızı silin kafanızdan. Her insan için uyku kalitesi ve standartı farklıdır mesela ben 7-8 saat uyusam yeterli ama 8 de olabilir illa belli bir saat aralığı yok.

O zaman bu algınızı silin kafanızdan. Her insan için uyku kalitesi ve standartı farklıdır mesela ben 7-8 saat uyusam yeterli ama 8 de olabilir illa belli bir saat aralığı yok.

Şimdi olay şu 6 saat uyudum mesela saat 3'e kadar oturdum 7'de kalktım 4 saat daha uyudum 10 saat olmuyor mu toplam uyku süremiz. İnsanların toplam 8 saat uyuması gerek diye de bir bilgi vardı zaten.

Şimdi olay şu 6 saat uyudum mesela saat 3'e kadar oturdum 7'de kalktım 4 saat daha uyudum 10 saat olmuyor mu toplam uyku süremiz. İnsanların toplam 8 saat uyuması gerek diye de bir bilgi vardı zaten.
Genel olarak 7-8 saat sağlıklı uyku için tavsiye edilen süre ama ne zaman yattığın daha önemli. Gece etkili çalışan hormonlar var. Bunların hücre yenilenmesi gibi birçok görevleri var. Yatarken ortamda ışık vs. bulunmaması da önemli. Sınav senesi gibi önemli işin yoksa gece 1'den önce yatıp düzen kurmak en sağlıklısı.

Geri
Yukarı