Kıl dönmesi hakkında tavsiyeler

proleadex

Hectopat
Arkadaşlar, bu ameliyatı daha önce olan var mı? Son 1.5 haftadır falan kuyruk sokumunda kaşınma olmaya başladı. İnternetten baktığım kadarıyla kıl dönmesine de benziyor. Ayrıca cildiyeye gitmiştim, kıl dönmesini de gösterdim. Doktor büyük ihtimal kıl dönmesi dedi ve beni genel cerrahiye yönlendirdi. Yarın genel cerrahiye gideceğim. Daha önce kıl dönmesi ameliyatı olan var mı? Acı çekti mi veya kaç gün sonra normal hayatına döndü? Üniversite sınavına hazırlanıyorum, spora gidiyorum ve okulum var. Ameliyattan sonra kıl dönmesi tekrar eder mi?

Bu konu hakkında deneyimi olan sorularımı cevaplar ise sevinirim. :)

Geçtiğimiz Temmuz ayında kıl dönmesinden ameliyat oldum. Benimle beraber kardeşim ve kuzenim de aynı ameliyatı oldular. İlk olarak gerçekten kıl dönmeniz varsa ve doktor buna teşhis koyduysa, en yakın zamanda ameliyat olarak kurtulun. Ne kadar çok uzarsa büyümesi o kadar fazla olur ve zamanla sizi daha çok uğraştırır.

Doktorun bize söylediği tek şey "ameliyat 15-20 dakika sürüyor" oldu. Gerçekten de öyle olmuştu. Kıl dönmesi ameliyatlarında açık ve kapalı olmak üzere iki tip ameliyat türü var. Diğer ameliyat yöntemlerinden bahsetmiyorum. Kıl dönmesi olan bölgeyi kesip gerekli parçayı çıkarma ameliyatından bahsediyorum. Eğer kapalı ameliyat olursanız ortalama olarak 1 hafta boyunca pansuman yapmanız ve bölgeyi temiz tutmanız gerekiyor. Yara bölgesi ameliyat sonrası dikiş ile kapalı olduğundan dolayı doktorun size söylediği tarihte kontrole gidip eğer gerekli görülürse dikişlerinizi aldırıyorsunuz. Kapalı ameliyat olursanız ortalama olarak 1 hafta boyunca yatarsınız. Sonrasında normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Ancak açık ameliyat olursanız yara bölgesi açık olduğundan dolayı 1-2 ay süre boyunca pansuman ile kapatmanız gerekiyor. Doktorunuz sizin yaranızın durumuna göre hangi ameliyat yönteminin en doğru olduğunu ve ameliyat sonrasında nasıl bir bakım gerektiğini söyleyecektir. Başkalarından önce doktorunuzu dinlemenizi tavsiye ederim.

Her iki ameliyat yönteminde de kıl dönmesinin tekrarlama oranı büyük ölçüde azalır. Ancak tamamen bir daha tekrarlamayacak anlamına gelmez. Aynı ameliyatı birden fazla kez olan insanlar da vardır.

Son düzenleme:
Ağustosun sonunda açık ameliyat oldum. 1 ay falan her gün pansumana gittim ve geçen gün gittiğimde hemşire artık pansumanlık bir şey kalmadığını söyledi. Doktorum izne ayrılmış kontrole gitmek için dönmesini bekliyorum.

Ayrıca ameliyattan sonraki ilk hafta üstüne yatamadım, yattığım zaman akıntı oldu. Pansumanlarda canım acıdı. Şu an hiçbiri yok. Tamamen normal hayatıma dönmüş gibiyim.

Ağustosun sonunda açık ameliyat oldum. 1 ay falan her gün pansumana gittim ve geçen gün gittiğimde hemşire artık pansumanlık bir şey kalmadığını söyledi. Doktorum izne ayrılmış kontrole gitmek için dönmesini bekliyorum.

Ayrıca ameliyattan sonraki ilk hafta üstüne yatamadım, yattığım zaman akıntı oldu. Pansumanlarda canım acıdı. Şu an hiçbiri yok. Tamamen normal hayatıma dönmüş gibiyim.
Cevaplar için teşekkürler bugün genel cerrahi uzmanına gideceğim. Umarım kapalı ameliyat olur.

Bir şey soracağım cinsel bölgede çok kıl olunca kıl dönmesi olur mu?

Dün gece araştırdığım kadarıyla eğer kıllar o bölgeye çok dökülüyorsa ve aşırı terlemen varsa olabilir. En iyisi kılları almak ve o bölgeye daha fazla nefes aldırmak. :D Şu ameliyatı olup 1 ay sonrasına ışınlanasım var.

@Oğuzhan Necip Şahin geçmiş olsun hocam.
Kıl dönmesi olan bölgede ameliyat öncesinde yoğun ağrılar oluyor muydu?
Teşekkür ederim. Ameliyat öncesinde o bölgede ağrı olmuyordu. Ancak zaman zaman şişme ve bazen ufak acılar olabiliyordu üzerine denk geldikçe. Ağrı ya da acı olmasa bile sürekli orada olduğunu bilmek gerçekten rahatsız ediyordu bir zaman sonra.

Yeni konular

Geri
Yukarı