Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanlığını ilk turda kazanırız

Doğru sosyolojik okuma yaptığına inanmıyorum maalesef. AKP seçmeninin güçten beslenen kısmı zaten eridi gitti. Saadet partisi bu kesimden oy falan alamaz. AKP seçmeni Saadet partisi kadar muhafazakar değildir. Olmak da istemez, AKP seçmeni daha modern dindar kesim olarak görülebilir.
Aşırı sağ görüşteki marjinal dindarlar zaten AKP kanadını müslüman olarak bile görmez.

Hadi velev ki dediğin gibi olsun; ortaya attığın fikirler kendi içerisinde çelişkiler barındırıyor.
Halk güçlüden yana olur diyorsun ama yeni kurulacak hükümet güçlü olmayacak. Zaten ortaya atılan fikir "gücü dağıtmak" değil mi?

Ayrıca şuan unuttuğumuz bir şey var. 20 yıllık iktidar süreci herkesi bir araya topladı. Eskiden sol görüş bile kendi içerisinde anlaşamıyordu. Fraksiyonların kavgalarını çok iyi hatırlıyoruz. Dolaysıyla muhalefetin de sürdürülebilir bir yanı yok şuan için.
Meral Akşener 30-40 yıldır siyasette, Erdoğan 30-40 seneden fazla siyasette, Kemal Bey 500 senedir siyasette, Devlet Bahçeli keza..

Ben artık bu aynı isimleri bir araya getirip de farklı ve doğru bir sonuç çıkmasını beklemenin ahmaklık olduğunu düşünüyorum. Aynı şeyleri deneyerek farklı sonuçlar elde etmeye çalışıyoruz.
Ne zaman ki bu eskimiş ve yeni bir şey üretemeyen yüzler yerini yeniliklere bırakır, işte o zaman ciddi anlamda siyaset konuşur ve oy kullanırız.
Saydığın isimlerin de her birinin bir iki dönemlik siyasi ömrü kaldı zaten.
Erdoğan'ın o kadar da süresi kalmadı.
Kılıçdaroğlu CB olursa onun siyasi ömrü de Erdoğan ile beraber bitecek. Yerine yeni bir isim bulmakta zorlanmaz CHP.
Akşener iki dönem parti başkanı daha olur, yerine yenisi gelir.
Bahçeli, her deönemin destekçisi MHP kadrolarını korumak için yeni iktidara yamanmaya çalışacak. Ama ömrü yetmeyecektir. Yerine gelecek olanlar da yine yeni iktidara yamanmaya devam eder.
Burada derin devletle ilişkili olanları iyi ayırt ederlerse koalisyon hem işbirliği hem de karşılıklı denetim mekanizmaları ile bizim gibi güce tapan insan profilinin ağırlıklı olduğu ülkelerde daha sağlıklı bir siyasi dönem sağlar.
Velhasıl-ı kelam dediğin gibi yeni şeyler söylemenin, çağa ayak uydurmanın, toplumsal kalkınmanın öncelendiği yeni bir döneme ihtiyaç var. Ve böyle bir döneme girmek üzere halkta umut var. Bu umudu yaşatanlar her ne kadar eskilerden gelse de asıl güç olan genç ve emekçi orta kuşağın beklentileri ve hayalkırıklıkları ile gerçekleşiyor çoğu şey.

Bu adamın Birleşmiş Milletler toplantısında dünyaya hitap ettiğini hayal ediyorum da...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu adamın Birleşmiş Milletler toplantısında dünyaya hitap ettiğini hayal ediyorum da...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Erdoğan yüzünden alışığız böyle şeylere, parlamenter sisteme geçilirse Kılıçdaroğlu hitap etmez zaten.

Geri
Yukarı