Kimlik bilgilerim çalınmış mıdır?

Kimlik bilgilerimiz ortalarda geziyor.
Geçen 2 hafta önce arkadaşımın arkadaşı buna benzer bir konu hakkında konuşurken telefonunu çıkartıp insanların kimlikleri ile çekildiği fotoğrafları gösterdi. Kendisi merak edip internette dolanan zip'lerden birisini VPS üzerinden indirip almış.
Hiçbir gizli belge vs. kalmadı. Ya birileri tarafından sızdırılıyor ya da tükürükle tutturulmuş olan güvenlik sistemlerinden çalınıyor.

İkinciyi ilk defa duyuyorum. Torrent olarak geziyordur ikisi de. Arayan bulur.

İkincisi bildiğim kadarıyla ücret karşılığı satıldı birilerine onlar da piyasaya düşürmedi hala. İlkinde çok bariz bir güvenlik açığından dolayı plebler bile indirmişti bilgileri aldı o yüzden Torrent vb. derken yayılmayan yer kalmadı.

Az önce Jahren'in paylaştığı tweetleri okudum. Mernis bilgilerinin çalındığından bahsetmiş, okuyunca acaba hala mı çalınıyor diye sordum kendimce. Olay şu arkadaşlar: 15 gün önce bir trafik kazası geçirdim. 15 gundür beni ya sigorta şirketinden ya avukatlık bürosundan ya da düz avukat arıyor, hatta bugün trafik kazası mağdurlar derneğinden aradılar. Olayı ve neyle yaptığımı falan biliyor söylüyorlar. Numaramı nereden aldınız, nereden biliyorsunuz diyorum, kaza geçirdiginizde polis sisteme giriyor ve olay sisteme düştüğü için görebiliyoruz diyorlar. Böyle bir bilgi paylaşımı oluyor mu diye nette bir bilgi de bulamadım. Bu bilgilerin baskalarıyla paylaşmaları saçma değil mi? Hepsi en nihayettinde sıradan senin benim gibi isletme sahipleri yani.

Elimde 2015 yılının ve 2020 yılının mernis datası var. Üstelik bulmak için de o kadar uğraşmadım, T.C. kimlik numarandan açık adresine kadar yazıyor. Bu tarz bilgilerin paylaşılması suçtur sonuçta gizlilik ihlali oluşuyor. Böyle bir çağda güvende olduğumuzu düşünmek bile bir hata olur. Yemeksepeti sunucuları bile hacklenip bilgiler sızdırıldı. Mernis falan hayli hayli yaparlar. O yüzden çalınsa da çalınmasa da güvende olduğumuzu sanmamak en iyisi. Özellikle seninle uğraşmak istemeyen birisi, senin bilgilerini o kadar kişi arasında bulamaz. Örneğin ismin Ahmet Yılmaz ise böyle arattığında bir sürü Ahmet Yılmaz çıkacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı