Kimlik kaybolunca işlem yapılmaması için ne yapılmalı?

Ahmet Çavdar

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Aspire A715-75G - İ5 10300H 2.5 GHz Turbo 4.5 GHZ - Intel UHD Graphics & GTX 1650 - 16 GB 2933 MHz

Asus TUF Gaming FX-505DT BQ180T - R5 3550H 2.1 GHz Turbo 3.7 GHz - Vega 8 & GTX 1650 - 16 GB 2400 MHz
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
Arkadaşlar eski tip kimliğim kayboldu. Hafta sonu sebebiyle nüfus müdürlükleri kapalı. 199 hattını aradım eski kimliği iptal edemeyiz pazartesi yeni kimlik alın dediler, 155 ile görüşüp onlara bildirin bu süreçte sıkıntı çıkmaması için dediler. 155 ile görüştüm biz bir şey yapmıyoruz nüfus müdürlükleri ya da 199 ile iletişime geçin dediler. Yani ne yapacağımı bilmiyorum, bu süreçte adıma işlem yapılmaması için ne yapabilirim?

2017 yılında yeni kimliği hızlıca almak için kimliğimi kaybettim demiştim. Muhtar kimlik yerine kullanabileceğim bir kağıt hazırladı. Onunla randevusuz şekilde yeni kimlik almıştım. Kimse eski kimliğe dair tek kelime etmedi.
Yenisini alın hayatınıza devam edin. Muhtemelen eviniz ya da benzeri bir yerde kaybettiniz zaten. Dışarıda kaybetseniz de alan kişinin dolandırıcı çıkma ihtimali bence gayet düşük. Düzgün biri çıkıp karakola teslim edebilir. Ya da benim yapacağım gibi cebine atıp yoluna devam eder. 2020 yılında hala yeni kimlik almamış olduğu için polise götürmezdim ben.

2017 yılında yeni kimliği hızlıca almak için kimliğimi kaybettim demiştim. Muhtar kimlik yerine kullanabileceğim bir kağıt hazırladı. Onunla randevusuz şekilde yeni kimlik almıştım. Kimse eski kimliğe dair tek kelime etmedi.
Yenisini alın hayatınıza devam edin. Muhtemelen eviniz ya da benzeri bir yerde kaybettiniz zaten. Dışarıda kaybetseniz de alan kişinin dolandırıcı çıkma ihtimali bence gayet düşük. Düzgün biri çıkıp karakola teslim edebilir. Ya da benim yapacağım gibi cebine atıp yoluna devam eder. 2020 yılında hala yeni kimlik almamış olduğu için polise götürmezdim ben.

Bu konuda biraz bilgi eksikliği var gibi. Kimliğinizi kaybederseniz kaybetme bedelini ödemek zorundasınız. Eğer ödemezseniz vergi dairesinde adınıza borç olarak yazılır.

Haftasonu olduğundan muhtarlık kapalı maalesef

Yeni konular

Geri
Yukarı