Kimlikteki ad nasıl değiştirilir?

1yusufss

Femtopat
Daha fazla  
e-Devlet'ten isim değişikliği kapanmış ama ben değiştirmek istiyorum. Nasıl yapacağım?

Son düzenleyen: Moderatör:
İsmini değiştirmek isteyen kişi, bir dilekçe ile mahkemeye başvurarak dava açabilir. Dilekçede ismin neden değiştirilmek istendiği açıklanmalıdır. Açılacak davada, davalı olarak nüfus müdürlüğü gösterilmelidir.
Google'da arama yaparak avukatların kendi sitelerinde yaptığı detaylı anlatımı okuyabilirsiniz.

İsim değiştirmek için iyi bir gerekçeye ihtiyacınız var. E-Devlet üzerinden isim değiştirme başvuruları değil, isim düzeltme başvuruları açıldı. Adınız Ahmet iken Mehmet yapamıyordunuz ve hala öyle. Toplum karşısında gülünç duruma düşüren veya toplum karşısında rencide olabileceğiniz bir isim ise değiştirebiliyordunuz. Örnek isim değiştirme durumları şöyle;
Ahmetcan > Ahmet Can
Roket Atar > Mehmet Atar

Gerçekten iyi bir gerekçeye ihtiyacınız var yani.

İsim değiştirmek için iyi bir gerekçeye ihtiyacınız var. e-Devlet üzerinden isim değiştirme başvuruları değil, isim düzeltme başvuruları açıldı. Adınız Ahmet iken Mehmet yapamıyordunuz ve hala öyle. Toplum karşısında gülünç duruma düşüren veya toplum karşısında rencide olabileceğiniz bir isim ise değiştirebiliyordunuz. Örnek isim değiştirme durumları şöyle;
Ahmetcan > Ahmet Can
Roket Atar > Mehmet Atar

Gerçekten iyi bir gerekçeye ihtiyacınız var yani.

Evet genelde Ahmet'i Mehmet yapmak zor oluyormuş. Ama mesela Ahmad ise Ahmet yaptırabilirsin veya aşağılayıcı bir isim ise.

Evet genelde Ahmet'i Mehmet yapmak zor oluyormuş. Ama mesela Ahmad ise Ahmet yaptırabilirsin veya aşağılayıcı bir isim ise.
Arapça ismi olanların Türkçe'ye uygun bir hale getirmeleri için açılmıştı. Öyle de oldu.

Normalde açıklanan şartlar bu şekilde. Ama adını Ömer'den Ezel Bayraktar'a çevirebilen insanlar da var. Siz gene de deneyin şansınızı.

Arapça ismi olanların Türkçe'ye uygun bir hale getirmeleri için açılmıştı. Öyle de oldu.

Normalde açıklanan şartlar bu şekilde. Ama adını Ömer'den Ezel Bayraktar'a çevirebilen insanlar da var. Siz gene de deneyin şansınızı.

Mesela benim adım alacaksın bence ben değiştirebilirim. Dalga geçilebiliyor sonuçta. Konuyu görünce aklıma orkun can ışıtmağın iddada kaybedip 2. can ismini eklettiği aklıma geldi öyle bir olay vardı.

Konuyla alakasız ama benim iki ismim var ve bir ismimi asla kullanmıyorum ve sevmiyorum. Bunu ismimden çıkartıp sadece ana ismimi kullanabilir miyim?

Mümkün iki ismin varsa herhangi birini kolaylıkla sildirtebiliyorsun diye biliyorum yeni isim almaktan daha kolay.

Geri
Yukarı