Kimya hocasını şikayet edebilir miyim?

En fazla müdüre gider oda kılını kıpırdatmaz. Hoca da sana takar ders içi vs olabildiğince düşük verir, fazladan puan falanda rüyanda görürsün. Etme eyleme...

Kurala göre sayıyı olduğu gibi bırakmak doğru değil, matematik olmasa da orada matematiksel bir işlem yapman bekleniyor. Kurala göre bulduğun sayı eğer kesirli ise sonuna kadar sadeleştirmek zorundasın, test kitaplarında veya büyük sınavlarda da her zaman sadeleşmiş cevap bulunur.
Hocan amacına ulaşmış. Böyle bir hatadan puan kırarak senin ileride daha dikkatli olmanı sağlamak istemiş ve aklını da kurcalamış ki buraya kadar taşıdın konuyu. Hayat tecrübelerle dolu, bir daha işlem yaparken bu olay aklına gelecek ve bu hatayı bir daha yapmayacaksın. :)

Neden puan kırdığını kavramak istiyorsan bir de şu açıdan bak;

Sorumuz şu olsun: Sin(30) = ?

Sen buna Cos(60) diye cevap verirsen bu da yanlış değildir, ama puanın elbet gider, hatta puan alırsan kendini şanslı sayarsın. Bir işlemin kolay olması o işlemin gereksiz olduğu veya yapılmasına gerek olmadığı anlamına gelmez.

Bu tip olaylarda hocana alınmak ve kırılmak yerine teşekkür etmen gerekir. İleride bunlar hep lazım olacak, hocan da bunu bildiği için seni şimdiden buna hazırlamak istiyor olabilir. Sen kendine pay çıkarmaya çalış ve ders al mesele bundan ibaret.
🤣 🤣 Gerçekten yarıldım okurken. İleride lazım olacak demişsiniz nerede yardımcı olacak pardon? Bu bilgileri biz sadece ÖSYM'nin sınavında çıkıyor diye öğreniyoruz. Bilgilerin çoğu gerçek hayatta karşımıza çıkmayacak şeyler. ÖSYM'nin sınavlarında da hiçbir zaman şıklarda aynı sonucu ifade eden cebirler bulunmaz. Aynı anda 6/2 ve 3 olmaz e öğrenci de o kadar akılsız değil demi? ''Aa, ben 6/2 buldum şıklarda 3 var'' gerçekten böyle felan mı diyeceğini zannediyorsunuz?
2+2= 4
Başka ne sonuç çıkabilir?
Başka sonuç çıkamaz ancak arkadaşların neyi kastettiğini biliyorum. İnternette ufak araştırma yaparsan bulabilirsin 2+2=5 diye ama orada matematiksel bir hata var.

2×2 = 2×2
5+(2×2)=5+(2×2)
>> Her iki tarafa 5 ekledi
5(5+(2×2)) = 5(5+(2×2)) >> Her iki tarafı 5 ile çarptı
25+5(2×2)=25+5(2×2) >> 5’leri dağıttı
25-25=5(2×2)-5(2×2) >> 25’leri bir tarafa, 5(2×2)’leri bir tarafa aldı
5(5-5)=5(2×2)-5(2×2) >> (25-25)’i 5(5-5) şeklinde yazdı
5(5-5)=(2×2)(5-5) >> İfadeyi düzenledi (heyecanlı bekleyiş sürüyor)

Burada son işlem olarak (5-5)'ler sadeleştirilerek 2+2=5 sonucu elde ediliyor. Peki neresi yanlış? Son kısım yanlış işte. Bir sayıyı 0'a bölersen tanımsız olur. (5-5) de 0'a eşit olduğu için buradaki işlem hatalı. Böyle yapan arkadaşlar lisedeki Matematik derslerini baya bir sallamışlar. Yapılması gereken ifadeyi karşıya yollamak yani;

5(5-5)-(2x2)(5-5)=0 (Şimdi paranteze alırsak)
(5-5)(5-4)=0
0.1=0
0=0

x bir değişken olmak üzere bu denklemin çözüm kümesi tüm Reel sayılardır.

@Captain John MacTavish bey, sizin bunu bilmediğinizi düşünüp size açıklamadım yanlış anlaşılmasın. Halen daha 2+2=4 değildir diyenlere hitaben dedim. Gidin ders çalışın azcık.

Helal bea. Çohk zekisin ķınık nası yeptını anlatsena.(!)
Yahu ne alaka kardeşim. Adam oraya 6/2 yazmış sen ne diyorsun. Sonucu 3 olan sonsuz sayıda işlem var. Anlamadım yani ne demek istiyorsun. Ders kimya en sade cevabı falan vermesine gerek yok. Hoca *t lik yapmış.
Ama müdüre söylesen bile bu hocanın karari der geçer. Ilgilense bile hocaya senin adını verdiği an yandın. Bence 2 puan için riske girme. Bir dahaki sınavda da hocaya inat kocaman bölme işlemi ile sonucunu yaz.
Anlamazlar kardeşim. Olayı cıvıtmak için saçma sapan örnekler verirler. Adam orada basit olarak 6/2 yazmış adam gitmiş bir sürü 3'ü toplayıp çıkarıp 3 bulmuş. Bi' akıllı kendileri sanki.

@Nieagerams Sen bir şeyleri ÖSYM'nin sınavında çıkıyor diye öğreniyorsan o senin sorunun. Üniversiteye gitmediysen eğer, gittiğinde test sınavlarının bir işlevi olmadığını ve test sınavı çözebilmek için öğrendiğin şeylerin üniversitede geçersiz olduğunu görürsün. İstersen bir sınavda sonucu sadeleştirmeden bırak, ne olduğunu birlikte görelim.

İleride lazım olacak dediğim şey ise bu tür tecrübeler. Küçük hataların bile önemli olduğunu anlarsan hayatının her noktasında küçük hatalar yapmamayı ve bunların sonuçları olabileceğini öğrenirsin.

Okulun "gerçek hayat" olmadığı görüşüne kapılmana sebep olan nedir? Ben yıllarca gerçek hayatta eğitim görmedim o halde. Sana komik gelen şeyler hayatımın bir noktasında bana sıkıntı çıkardığı için arkadaşa da bu konuda özen göstermesini tavsiye ediyorum.

Eğer şu an lise okuyorsan ve her şeyin ÖSYM'nin sınavları için olduğu görüşündeysen, bundan hemen geri dönmeye çalış sana tavsiye.

Sen bir şeyleri ÖSYM'nin sınavında çıkıyor diye öğreniyorsan o senin sorunun. Üniversiteye gitmediysen eğer, gittiğinde test sınavlarının bir işlevi olmadığını ve test sınavı çözebilmek için öğrendiğin şeylerin üniversitede geçersiz olduğunu görürsün. İstersen bir sınavda sonucu sadeleştirmeden bırak, ne olduğunu birlikte görelim.
Benim hangi amaçla öğrenmem önemli değil. Sistem şu anda tamamen sınavda çıkıyor diye öğretiyor. Benim eminim, iddia ediyorum siz dahil hiç kimse başka bir sebeple öğrenmiyor. Herkes sınavda çıkıyor diye öğreniyor. Bu arada sen de ÖSYM'nin sınavında çıkıyor diye değil, üniversite hocan puan kırıyor diye öğreniyormuşsun bunu da söylemen iyi oldu. Üniversiteye gitmiyorum ama liseden mezun oldum. Üniversitede hocaların sadeleştirmeden puan kırması bu işin doğru bir iş olduğu anlamına gelmez.

İleride lazım olacak dediğim şey ise bu tür tecrübeler. Küçük hataların bile önemli olduğunu anlarsan hayatının her noktasında küçük hatalar yapmamayı ve bunların sonuçları olabileceğini öğrenirsin.
İyi de, bir kere evvela bunlar hata bile sayılmaz. O kadar küçük yanlışlar. Küçük hatalar insanlık hali olabilecek şeylerdir, hatasız insan olur mu? Bu kadar kendini kasma. Hiç kimsenin hayatı basit hatalardan dolayı yön değiştirmez. Boş hikaye ya da filmlerde görürüz ama gerçek hayatta olmaz.

Okulun "gerçek hayat" olmadığı görüşüne kapılmana sebep olan nedir? Ben yıllarca gerçek hayatta eğitim görmedim o halde. Sana komik gelen şeyler hayatımın bir noktasında bana sıkıntı çıkardığı için arkadaşa da bu konuda özen göstermesini tavsiye ediyorum.
Gerçek hayat olmadığı görüşüne kapılmama sebep olan ne mi? Bunu zaten söyledim, bu bilgiler ezbere dayalı boş gereksiz şeyler. Okuldan mezun olunca hepimiz unutacağız. Ne zaman ülkemizde gerçek bir eğitim verilir o zaman ben sana hak veririm. Evet, yıllarca gerçek hayatta eğitim görmedin.

Eğer şu an lise okuyorsan ve her şeyin ÖSYM'nin sınavları için olduğu görüşündeysen, bundan hemen geri dönmeye çalış sana tavsiye.
Hayır, liseyi bitirdim. Her şey ÖSYM sınavları için ta ki üniversiteye gidelim. Orada da finaller vs. onları geçmekle uğraşacağız sonuçta her şey sınav için.

Hayır edemezsin. Yani edersin de haklı bulunmazsın. Hoca belki de sonuca 2 puan vermeyi uygun gördü ama sen sonucu yazmamışsın ki. 6/2'de bırakmışsın işlemi. Bir sonuç elde edemezsin üzerine bir de antipati toplarsın söyliyeyim. Yazılı sınavlarda işlem, gidiş yolu ve sonuca puan verme insiyatifi hocanın elindedi. 10 puanı istediği yerlere bölerek dağıtabilir, kırabilir.

@Nieagerams Hocam puan kırıyor diye değil, küçük hatalara dikkat edilmesi gerektiği için dikkat ediyorum. İleride iş hayatında da küçük hatalar yaparsan müdürün puan kıracak. Bu hayatın her noktasında bu şekilde ve hepsi gerçek hayata dahil.

Söylediğin gibi bu küçük bir şey ve kırılan puan da aynı oranda küçük. Matematikte "En sade haliyle çöz" olayı senin veya benim dememle değişecek bir şey değil. Sorunun tamamı silinse ben de itiraz ederim, sadece puan kırılmış. Üniversite bitirme projelerinde en ufak hatada başınıza gelebilecekleri bilseniz benimle aynı fikirde olurdunuz.

🤣 🤣 Gerçekten yarıldım okurken. İleride lazım olacak demişsiniz nerede yardımcı olacak pardon? Bu bilgileri biz sadece ÖSYM'nin sınavında çıkıyor diye öğreniyoruz. Bilgilerin çoğu gerçek hayatta karşımıza çıkmayacak şeyler. ÖSYM'nin sınavlarında da hiçbir zaman şıklarda aynı sonucu ifade eden cebirler bulunmaz. Aynı anda 6/2 ve 3 olmaz e öğrenci de o kadar akılsız değil demi? ''Aa, ben 6/2 buldum şıklarda 3 var'' gerçekten böyle felan mı diyeceğini zannediyorsunuz?

Başka sonuç çıkamaz ancak arkadaşların neyi kastettiğini biliyorum. İnternette ufak araştırma yaparsan bulabilirsin 2+2=5 diye ama orada matematiksel bir hata var.

2×2 = 2×2
5+(2×2)=5+(2×2)
>> Her iki tarafa 5 ekledi
5(5+(2×2)) = 5(5+(2×2)) >> Her iki tarafı 5 ile çarptı
25+5(2×2)=25+5(2×2) >> 5’leri dağıttı
25-25=5(2×2)-5(2×2) >> 25’leri bir tarafa, 5(2×2)’leri bir tarafa aldı
5(5-5)=5(2×2)-5(2×2) >> (25-25)’i 5(5-5) şeklinde yazdı
5(5-5)=(2×2)(5-5) >> İfadeyi düzenledi (heyecanlı bekleyiş sürüyor)

Burada son işlem olarak (5-5)'ler sadeleştirilerek 2+2=5 sonucu elde ediliyor. Peki neresi yanlış? Son kısım yanlış işte. Bir sayıyı 0'a bölersen tanımsız olur. (5-5) de 0'a eşit olduğu için buradaki işlem hatalı. Böyle yapan arkadaşlar lisedeki Matematik derslerini baya bir sallamışlar. Yapılması gereken ifadeyi karşıya yollamak yani;

5(5-5)-(2x2)(5-5)=0 (Şimdi paranteze alırsak)
(5-5)(5-4)=0
0.1=0
0=0

x bir değişken olmak üzere bu denklemin çözüm kümesi tüm Reel sayılardır.

@Captain John MacTavish bey, sizin bunu bilmediğinizi düşünüp size açıklamadım yanlış anlaşılmasın. Halen daha 2+2=4 değildir diyenlere hitaben dedim. Gidin ders çalışın azcık.

Anlamazlar kardeşim. Olayı cıvıtmak için saçma sapan örnekler verirler. Adam orada basit olarak 6/2 yazmış adam gitmiş bir sürü 3'ü toplayıp çıkarıp 3 bulmuş. Bi' akıllı kendileri sanki.
Açıklama güzel, dediğin gibi, bir sayının 0’a bölümü tanımsızdır.

Soruda acaba en küçük tam sayılar ile yapın geçiyormuydu? Genelde sazan gibi atlanıyor ve işlemi yarıda kesmişsiniz.

Soruda aynen şöyle diyordu: Aşağıda verilen bileşiklerdeki azot elementi sabit tutulduğunda oksijenler arasındaki katlı oran nedir ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı