Kimyasal maddelerin karıştırılması sonucu zehirlenme

Yer
Amasya, Türkiye
Konuyu olabildiğince kısa tutacağım. Kardeşim diyebileceğim bir arkadaşımın evine davet edildim. Kahvaltıdan sonra salonda otururken bir anda gözlerim yanmaya başladı. Sorunun kaynağını bulana kadar en az 10 dakika geçti. Mutfakta arkadaşımın annesi temizlik maksadıyla tam 7 adet temizlik malzemesini karıştırmış ve reaksiyona girmişler.

* Çamaşır suyu - sodyum hipoklorit, sodyum klorür, sodyum karbonat, sodyum klorat, sodyum hidroksit ve sodyum poliakrilat.
* Bulaşık deterjanı.
* Porçöz - h3no3s - sülfamik asit.
* Yağ çözücü - sodyum hidroksit, potasyum hidroksit.
* Mavi güç - metan sülfonik asit, sitrik asit.
* Cif - amonyak.
* Tuz ruhu - hidroklorik asit.

Bunların karışımındaki nitrik asit nötr hâle geliyor ve etkisini yitiriyor. Ancak diğer bazik maddeler birbirleri ile etkileşime geçiyor ve zehirli klor gazına, kloramin buharlarına ve daha fazlasına maruz kalmış oluyoruz. Özellikle çamaşır suyu ile hiçbir madde karıştırılmaması gerekirken birçok temizlik malzemesi karıştırılmış. Tabii hangilerinden ne miktarda kullanıldığını bilmiyorum.

Bu durumu fark ettiğimde hemen karışımın bulunduğu kovayı lavaboya boşaltıp içerisini ve bezleri duruladım. O anki telaşla birlikte eldiven giymeyi unuttuğumdan seyreltilmiş de olsa bu kimyasal karışım ellerimi tahriş etti. Bu benim için mühim değil birkaç güne geçecektir.
Benim kendime dert ettiğim durum solunum yolu ve gözlerim. Zaten gözlerim çok iyi durumda sayılamaz, aşırı hassaslar. Ayrıca günde ortalama 16 saat ekran ışığına maruz kalıyorum.
Bu olay yaşanalı yaklaşık 3 saat geçti ve hissedilir olarak hiçbir sorun yok bende. En az 15 dakika zehirli gaz ve buhara maruz kaldığımı varsayıyorum. Tabii mutfağı olabildiğince havalandırıp gözlerimi boş suyla yıkadım.
"Hastaneye git" diyenler için bu tarz sorunlarla ilgilenmiyorlar hatta gittiğinize pişman bile olabiliyorsunuz tavır ve tutumlarından ötürü.

Düşüncelerinizi almak için konu açmak istedim.

Tuz ruhu kadar öldürücü bir temizlik maddesine denk gelmedim bu güne kadar. Ağaç köküne döktüğünüzde bile ağacı kurutan bir madde kaldı ki porçöz ile karıştırınca kap nasıl erimedi merak ediyorum. Biz arkadaşımla tuz ruhu ve porçözü maşrafaya döküp karıştırmıştık, maşrafa saniyeler içinde erimişti. Geçmiş olsun hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı