Sürprizbozan Kingdom Come: Deliverance nasıl oyun?

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Sabrınız yoksa bulaşmayın çünkü savaş sistemi zorlayıcı, özellikle master strike öğrenene kadar hiç keyif almayacaksınız oyunun savaş sisteminden. Açık dünyası nasıl diye sormuşsunuz ona cevap vereyim, açık dünyası bomboş. Yapılabilecek hiçbir etkinlik yok ve keşif de yok. Oyunda ilginç bölge adı altında keşfedilebilir bölgeler var ama bunların hiçbiri ilginç değil. Sadece haritayı doldurmak için konulmuş sözde lokasyonlar bunlar çoğu içinde bir şey barındırmıyor bile sadece görsel.

Hazineler var bunları bulabilirseniz iyi hissettirir bir tek çünkü adı üstünde hazine, sağlam silahlarla vs. ödüllendirilebiliyorsunuz bunları bulmanız karşılığında ama kendi başınıza bulmak da fazla zor, internetten falan bakarsınız bulabilmek için.

Sabrınız varsa alın, oynayın çünkü iyi bir RPG deneyimi sunuyor oyun. Zaten fiyatı da epey ucuz.

Sabrınız yoksa bulaşmayın çünkü savaş sistemi zorlayıcı, özellikle Master Strike öğrenene kadar hiç keyif almayacaksınız oyunun savaş sisteminden. Açık dünyası nasıl diye sormuşsunuz ona cevap vereyim, açık dünyası bomboş. Yapılabilecek hiçbir etkinlik yok ve keşif de yok. Oyunda ilginç bölge adı altında keşfedilebilir bölgeler var ama bunların hiçbiri ilginç değil. Sadece haritayı doldurmak için konulmuş sözde lokasyonlar bunlar çoğu içinde bir şey barındırmıyor bile sadece görsel.

Hazineler var bunları bulabilirseniz iyi hissettirir bir tek çünkü adı üstünde hazine, sağlam silahlarla vs. ödüllendirilebiliyorsunuz bunları bulmanız karşılığında ama kendi başınıza bulmak da fazla zor, internetten falan bakarsınız bulabilmek için.

Sabrınız varsa alın, oynayın çünkü iyi bir RPG deneyimi sunuyor oyun. Zaten fiyatı da epey ucuz.

Oyunda onlarca easter egg, onlarca yan görev, onlarca yapılabilir şey var. Yapacak hiçbir şey yoksa ormana gidip hayvan avlayabilirsin örneğin. Ya da bir tavernaya gidip zar atabilirsin.

Oyunda onlarca easter egg, onlarca yan görev, onlarca yapılabilir şey var. Yapacak hiçbir şey yoksa ormana gidip hayvan avlayabilirsin örneğin. Ya da bir tavernaya gidip zar atabilirsin.
Yan görevleri açık dünyaya dahil etmiyorum, açık dünya olmayan oyunlarda da yan görevler var neticede yan görevlerin açık bir dünyaya dağıtılması onları önemli kılmıyor benim gözümde. Oyunda avlanmak keyifli değil, zar oyunu da hileli zaten neden oynayayım ki? Alfonso'nun zarlarını aldıktan sonra zar oyununun bir anlamı kalmıyor :D

Öncelikle arada kalınacak oyunlar değiller. Kesinlikle Witcher 3 oynamalısınız. Kingdom Come kendine özgü bir yapımdır özellikle dövüş sistemi herkese göre değil ve oyundan soğutabilir. Siz önce Witcher gibi bir efsaneyi oynayın daha sonra diğer oyunlara geçersiniz. Ayrıca Kingdom Come' a gelene kadar da bir sürü harika yapım var.

Yan görevleri açık dünyaya dahil etmiyorum, açık dünya olmayan oyunlarda da yan görevler var neticede yan görevlerin açık bir dünyaya dağıtılması onları önemli kılmıyor benim gözümde. Oyunda avlanmak keyifli değil, zar oyunu da hileli zaten neden oynayayım ki? Alfonso'nun zarlarını aldıktan sonra zar oyununun bir anlamı kalmıyor :D
Hileli zarla oynayınca tabii ki bir anlamı kalmaz.

Epic Games ücretsiz vermişti, belki almışsındır. Oyun güzel ama herkesi kılıçtan geçirmek gibi bir hayalin varsa tavsiye etmem. Oyunun combat sistemine alışması zaman alıyor ama alışsan bile 3-5 kişiyi aynı anda keserim diye bir beklentin olmasın. Oyun gayet güzel. Oynama süresine gelirsek ben DLC olmadan 55 saat oynadım ve bitirdim. Yan görevleri daha fazla yaparsan ve DLC alırsan bu süre uzayabilir.

Hileli zarla oynayınca tabii ki bir anlamı kalmaz.
İşte sorun da hileli zarın oyunun içinde olması, oyun kendi içerisindeki mekaniği kendisi kırıyor. Bu başlıca bir hata zaten. Ama bunun dışında zar oyunu da script gibi hissettiriyor zaten, tam kazandım karşının hiç şansı yok diyorsun 4 tane 1 atıyor adam sana ve bakakalıyorsun öylece ekrana ve bu kesinlikle şans değil. Normalde zar oyunu bir şans oyunu fakat Kingdom Come Deliverance'da şans faktöründen çok daha önemli şeyler varmış gibi hissetmeden edemedim.

Oyunun yan görevlerine lafım yok hepsi gayet iyi ama açık dünyasını takdir edeceğim bir yapım olmazdı Kingdom Come Deliverance. Açık dünyası sadece görsel olarak güzel, yeşilliklerle dolu ferah bir dünyası var o kadar.

Şu an bende aynı boşluktayım, finaller bitti. RDR2, Assassin's Creed Valhalla mi yoksa başka bir uzun hikayeli oyuna mı başlasam emin değilim. 1 ay içerisinde bitirebilir miyim? Korkuyorum.

Yanlışlıkla DLC görevlerini aktif edip, çıkma hakkım olmadan ilgimi çekmeyen ve sıkıcı karakteri 13 saat oynamaya mahkum bırakıldığım oyun. Onun haricinde tatlı oyundur, kesinlikle bakılır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı