Çözüldü Kingston A2000 500GB NVMe M.2 SSD HD Tune Pro Testi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

$ilent

Hectopat
Yer
OverClock Merkezinde
Daha fazla  
Merhaba dostlar, Kendi kulladığım SSD'lerime genel olarak belli aralıklar Crystal disk mark ile test edip Kingston'un kendi programından sağlıklarını takip ederim. Bu sefer HD Tune Pro ile de bir test edeyim dedim (HD Tune Pro Güncel) ve ilk kez SSD'lerimi error scan ile test ettim, Kingston HyperX ve Kingston A400 SSD lerime yaptığım testleri sıkıntısız geçtiler fakat Kingston A2000 SSD'min değerlerinde sıkıntılar var:
HD Tune Pro Error Scan:

A2000test1.png

NVMe M.2 SSD olduğundan çoğu değeri göstermiyor HD Tune Pro (Health kısmında da hiçbir şey yok) acaba errorlar da onla alakalı mı? Yoksa fazla mı iyi niyetli miyim :D ?

Bu da Crystal Disk mark testi, bu teste tuhaftır ki değerler olması gerektiği gibi sıkıntı yok (A2000'nin okuması 2200 MB / yazması 2000 MB):

A2000test2.png

Ve Kingston SSD Manager'da değerleri şu şekilde:

A2000değerler.png

Burada da sıkıntı yok gösteriyor.

Sadede gelir isek, HD Tune Pro'da "SATA" ile bağlı SSD'lerim de hiçbir Error çıkmadı ve onların da okuma yazma değerleri normal, A2000 NVMe M.2 SSD'de ise HD Tune Pro'da 3 tane hata çıktı, ama okuma yazma değerleri normal ve Kingston'un kendi programında sağlam gözüküyor.

SATA ile bağlı olmadığından ve de HD Tune Pro'da A2000'nin değerleri gözükmediğinden mi (NVMe M.2 SSD olduğundan çoğu değeri gözükmüyor) böyle errorlar aldım?

Çözüm
O zaman diskin sorunu yok. Herhangi bir anormal değer de yok ama sistem birkaç kez yanlış kapatılmış depolama alanları için elektrik kesintileri bazen disklere zarar verebiliyor o yüzden sistemi daha düzgün kapatın. Tabi bunlar elektrik kesintileri raporu değilse.
CrystalDiskİnfo ile SMART durumunu atabilir misiniz ya da kendi programından? Hata olabilir error scan de tekrar yapıp atar mısınız? SATA ile de bağlayabilir misiniz?

Hocam, normalde bu şekilde olmaması gerekir. Sağlık durumu ve okuma/yazma hızları çok iyi. Takılma yapmıyorsa bence sorun yok.

CrystalDiskInfo ile Smart durumunu atabilir misiniz ya da kendi programından? Hata olabilir error scan de tekrar yapıp atar mısınız? SATA ile de bağlayabilir misiniz?

SATA ile bağlayamam ama şimdi birkaç test daha atacağım.
Hocam, normalde bu şekilde olmaması gerekir. Sağlık durumu ve okuma/yazma hızları çok iyi. Takılma yapmıyorsa bence sorun yok.

SSD'den yana hiçbir sorun yaşamadım, mavi ekran bile verdirmedi.
CrystalDiskInfo ile Smart durumunu atabilir misiniz ya da kendi programından? Hata olabilir error scan de tekrar yapıp atar mısınız? SATA ile de bağlayabilir misiniz?

test.png

Burada da bir sıkıntı yok diyor.

Artıdan HD Sentinel Pro'da da sorun yok diyor.

Sadece HD Tune Pro'da 3 tane error aldım ama diğer programlar sorun yok diyor anlam veremedim :D.

Son düzenleme:
O zaman diskin sorunu yok. Herhangi bir anormal değer de yok ama sistem birkaç kez yanlış kapatılmış depolama alanları için elektrik kesintileri bazen disklere zarar verebiliyor o yüzden sistemi daha düzgün kapatın. Tabi bunlar elektrik kesintileri raporu değilse.

Çözüm

Ekran kartına UV & OC Tarzı işlem yaparken voltaj yetmemesi gibi durumlar olunca ve oyun testlerinde kapanmalar olunca PC yeniden başlatıyordu onlardan olabilir :D.

hocam merhabalar, kullandığın diski almayı düşünüyorum fakat birkaç ay sonra write hızında düşme felan oluyormuş sanırsam, öyle bir problem yaşadın mı ? şuan değerler nedir ?

Geri
Yukarı