Kingston A2000 vs Samsung 870 EVO

Siya

Kilopat
500-700 GB arası, dayanıklı ve hızlı bir SSD arıyorum. Bütçem 500 TL ama az bir şey çıkabilirim. Şimdilik bu 2 modeli düşünüyorum.

Birkaç sorum var.

1) Samsung EVO serisinin Ryzen işlemciler ile sorun yaşadığını okudum birkaç yerde. Gerçekten öyle mi? 5600X ile sorun yaşar mıyım?
2) bu bütçeye çıkmışken SATA SSD almak hata mı?

4) bilgisayarı genelde oyun için kullanacağım. Video, Photoshop gibi programlarla işim yok. Nadiren dosya taşırım. Aradaki hız farkına başka hangi konuda ihtiyacım olur?
5) haftada en az 2-3 kere elektrik giden bir yerdeyim. 2 SSD arasında daha dayanıklı olan hangisi? Samsung bu konuda bayağı bir nam yapmış ancak A2000'in de çöktüğünü, bozulduğunu görmedim açıkçası.

Bu iki model dışında bir öneriniz varsa onu da söyleyebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Samsung olanı tercih ederdim, öyle de yaptım ve memnunum. Bir sorun yaşayacağını sanmam fakat ani güç kesintileri sadece diske değil diğer donanımlara da zarar verir.

Samsung olanı tercih ederdim, öyle de yaptım ve memnunum. Bir sorun yaşayacağını sanmam fakat ani güç kesintileri sadece diske değil diğer donanımlara da zarar verir.

Regülatör var aslında. Sırf Regülatör olduğu için Samsung'un dayanıklılığına ihtiyaç duymayıp daha hızlı olanı da alabilirim.

1) Samsung EVO serisinin Ryzen işlemciler ile sorun yaşadığını okudum birkaç yerde. Gerçekten öyle mi? 5600X ile sorun yaşar mıyım?

Genelde eski Ryzen serisi işlemciler ile sorun yaşayanlar var. Bu sorun işlemciden mi önbellekten mi bilmiyorum. Genelleme yapmak bence yanlış. Sorun çıkaracağını düşünmüyorum.

Ben olsam NVMe tercih ederdim. Aralarında performans anlamında fark yok fakat M.2 arabirimi daha güncel.

4) bilgisayarı genelde oyun için kullanacağım. Video, Photoshop gibi programlarla işim yok. Nadiren dosya taşırım. Aradaki hız farkına başka hangi konuda ihtiyacım olur?

Yüksek boyutlu setup yaparken, Rar Zip ayıklarken hızı fark edebilirsiniz.

5) haftada en az 2-3 kere elektrik giden bir yerdeyim. 2 SSD arasında daha dayanıklı olan hangisi? Samsung bu konuda bayağı bir nam yapmış ancak A2000'in de çöktüğünü, bozulduğunu görmedim açıkçası.

Bununla alakalı elde tutulur bir test görmedim. Cevap veremeyeceğim. Kolay kolay bozulacağını sanmıyorum.

Son düzenleme:
Fiyat ve boyut aynıysa ben NVMe yolundan giderim. 4 kat okuma ve yazma hızı farkı var. Siyah kutunun üzerinde Samsung yazması bana hız kazandırmıyor. Tek dezavantaj ısınma diye düşünülürse de düzgün bir anakartta bu sorun hiç yaşanmaz. MSI gibi markaların anakartlarına kendi soğutmaları da bulunuyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

500-700 GB arası, dayanıklı ve hızlı bir SSD arıyorum. Bütçem 500 TL ama az bir şey çıkabilirim. Şimdilik bu 2 modeli düşünüyorum.

Birkaç sorum var.

Bu iki model dışında bir öneriniz varsa onu da söyleyebilirsiniz.
1- 860 Evo ile Ryzen işlemci kullanmışlığım var, sorun yok.
2- Değil ama NVMe daha mantıklı bence.
(3 nerede :D?)
4- Başka konularda pek olmaz.
5- Sanmıyorum, o işler eskide kaldı genelde HDD'lerde olur SSD'de bazı modeller dışında rastlamadım.

1- 860 Evo ile Ryzen işlemci kullanmışlığım var, sorun yok.
2- Değil ama NVMe daha mantıklı bence.
(3 nerede :D?)
4- Başka konularda pek olmaz.
5- Sanmıyorum, o işler eskide kaldı genelde HDD'lerde olur SSD'de bazı modeller dışında rastlamadım.

3. soruyu moderatör ekibi silmiş. Anakartımın PCI.e 4.0 özelliği olmamasından ve M.2 almanın bu yüzden gereksiz olacağıyla alakalı bir soruydu ama bunun için ayrı konu açın deyip silmişler. Bunu bu konuda soramayıp, ayrı konuda sormamın gereği nedir onu da anlamadım.

3. soruyu moderatör ekibi silmiş. Anakartımın PCI.e 4.0 özelliği olmamasından ve M.2 almanın bu yüzden gereksiz olacağıyla alakalı bir soruydu ama bunun için ayrı konu açın deyip silmişler. Bunu bu konuda soramayıp, ayrı konuda sormamın gereği nedir onu da anlamadım.

PCIe 3.0 anakartta benim SN750'yi kullandım tam hızını veriyordu.

Geri
Yukarı