Kingston Adlı USB Disk Kısayol Virüsü

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yükle dediğime göre antivirüüs yükleyeceksin. Rescue kurtarma sistemidir. KIS 2015 yazanı indireceksin.
Yaptım fakat birşey bulamadı. Bir antivürüs olma niteliğini yitirmiştir dediğiniz Nod32 bulurken Kaspersky hiç birşey bulamadı.

Aynı sorun benimde başıma geldi. Bu virüsün adı Amvo. İlk önce bilgisayarı Combofix ile tarayıp ardından flaşın içindeki hiçbir dosyayı açmadan biçimlendirin. Virüsten kurtulursunuz. Bu işlemleri yapmadan önce flaşın içindeki kısayolun içindeki dosyaları bilgisayara kopyalayabilirsiniz.
NOT: Bu virüs dosyalarınızı bir klasöre taşıyıp o klasörü sistem dosyası olarak gösterdiği için göremezsiniz. (Fakat neden dosyanı görünen bir kısayolunu oluşturuyor anlamadım.)
Biraz karışık anlattığım için özür dilerim.
Yarın ilk iş deneyeceğim.

Emsisoft Antimalware ile virüsü silebilirsin.
Virüs silindikten sonra o kısayol kalkmayacak ama virüste kalmayacak merak etme istersen flash diski biçimlendirip normal haline getirebilirsin.
Daha bugün bundan bir adet temizledim.

Bilginiz olsun kısa yola tıklayıp açmazsanız bilgisayara bulaşmıyor.
Teşekkürler combofix de işe yaramaz sa bunu da deneyeceğim.

@Murat5038 USB disk security i önermemin sebebi USB disk i temizlemesi yada bilgisayarı temizlemesi için değil. USB diskte bulunabilecek olan autorun dosyasının çalışma ihtimalini engellemek içindir. Bu işe yaramaz mı?

Zaten Antivirus kurup güncelleyin diyerek belirtmiştim gözünüzden kaçmış olsa gerek.

Aynı sorun benimde başıma geldi. Bu virüsün adı Amvo. İlk önce bilgisayarı Combofix ile tarayıp ardından flaşın içindeki hiçbir dosyayı açmadan biçimlendirin. Virüsten kurtulursunuz.
Sizin bilgiler tarihi eserde kalmış. Bilmediğiniz konuları sallamayın lütfen.

Yaptım fakat birşey bulamadı. Bir antivürüs olma niteliğini yitirmiştir dediğiniz Nod32 bulurken Kaspersky hiç birşey bulamadı.
Bulamadı dediğiniz şeyi Kaspersky log'u atarsanız tespit edelim. Ayrıca istediklerimi vermediniz o yüzden dedikleriniz pek mantıklı gelmiyor. Nod32'nin virüs diye tanıdığı şeyi bulması virüsü bulduğu tanıdığı anlamına gelmez bunları öğrenin artık.

@Murat5038 USB disk securityi önermemin sebebi USB diski temizlemesi yada bilgisayarı temizlemesi için değil. USB diskte bulunabilecek olan autorun dosyasının çalışma ihtimalini engellemek içindir. Bu işe yaramaz mı?
Ben zaten temizlik için değil o gibi zararlıları kolayca geçirtebiliyor o yüzden önermedim. Hatta üstüne antivirüsü olan kişide bile antivirüsü düzgün çalışmasını engelliyor.

Bu konu hakkında bi güncelleme yok sanırım. Bende aynı dertten muzdaripim. Bilen varsa yardım etsin lütfen. Ayrıyetten bu amvo değil. Flashın içindeki dosyaları, gene flashın içinde flash isminde kısayol oluşturup onun içine atıyor. Kısayolun üzerine fare getirirsek c/windows/system32 olarak gözüküyor. Kısayolu silersek flashın boyutu aynı kalıyor yani dosyalara bişey olmuyor ancak dosyalar flashta açık olarak gözükmüyor.

Logon ekranım:

2FtD55W.png

Bu konu hakkında bi güncelleme yok sanırım. Bende aynı dertten muzdaripim. Bilen varsa yardım etsin lütfen. Ayrıyetten bu amvo değil. Flashın içindeki dosyaları, gene flashın içinde flash isminde kısayol oluşturup onun içine atıyor. Kısayolun üzerine fare getirirsek c/Windows/system32 olarak gözüküyor. Kısayolu silersek flashın boyutu aynı kalıyor yani dosyalara bişey olmuyor ancak dosyalar flashta açık olarak gözükmüyor.

Logon ekranım:

2FtD55W.png
Sizde dediklerimi paylaşın. Ayrıca zararlıyı görebiliyorum resimde.

Format attım düzeldi. Resimdeki zararlı nedir?
Ayrıyetten virüsün adı Win32/Gamarue virüsüymüş...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı