Çözüldü Kingston Fury Beast RAM'ler Dual channel olmuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

OmrFrka

Centipat
Yer
Astana
Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar,
  • İlk sorum; sistemime yeni RAM aldım ve bir türlü çift kanal olarak çalıştıramadım. Kullandığım işlemci Ryzen 5 5600G ve anakart ASUS ROG Z470-F Gaming. Normalde anakartım çift kanal destekliyor ama nedense çift kanal çalışmıyor. R BIOS üzerinden herhangi bir ayar yapmama gerek var mı? RAM'leri farklı kombinasyonlarda takmama rağmen olmuyor. Toplamda 2 adet 2x8 RAM'den oluşuyor RAM'ler, RAM'leri taktığım kombinasyonları resim olarak ekliyorum. Hiçbir türlüsünde çift kanal olmuyor.
  • İkinci sorum ise RAM'ler normalde 3200MHz ve BIOS'ta otomatik 2400MHz olarak gözüküyor .D.O.C.P gibi bir ayarı açmadan neden böyle gözüküyorlar?

Dosya Ekleri

• IMG_6886.jpg
    IMG_6886.jpg
    208 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_6882.jpg
    IMG_6882.jpg
    89,6 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_6889.jpg
    IMG_6889.jpg
    193,7 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_6890.jpg
    IMG_6890.jpg
    191,3 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_6891.jpg
    IMG_6891.jpg
    177 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_6892.jpg
    IMG_6892.jpg
    181,4 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_6888.jpg
    IMG_6888.jpg
    168,5 KB · Görüntüleme: 19
Çözüm
Hocam 4 adet RAM mi takıyorsunuz yoksa 2 adet mi tam anlamadım da. 2 adet takıyorsanız eğer en soldan sağa doğru 1. ve 3. slotlara takmanız gerekiyor. BIOS'tan da XMP, D. OC. P ayarını aktif edin save and exit deyin yeniden başlasın sistem CPU-Z programı ile kontrol edin. Dual falan yazıyorsa mesele yok.

4 adet takıyordum sadece deneme amaçlı 2 adet ile de denedim. Şimdi sorunum çözüldü teşekkürler.
2-4 olarak deneyin ve D.O.C.P ayarını açın. JEDEC standında düşük plan 2400 olduğu için bununla başlıyor.

A2 ve B2 olarak takıp deneyin.

Şimdi araştırınca gördüm ve CPU Z programında Dual yerin 2x64 yazıyormuş çift kanal olursa eğer, bende de aynı öyle yazıyor şimdi bakınca.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam 4 adet RAM mi takıyorsunuz yoksa 2 adet mi tam anlamadım da. 2 adet takıyorsanız eğer en soldan sağa doğru 1. ve 3. slotlara takmanız gerekiyor. BIOS'tan da XMP, D.OC.P ayarını aktif edin save and exit deyin yeniden başlasın sistem CPU-Z programı ile kontrol edin. Dual falan yazıyorsa mesele yok.

Hocam 4 adet RAM mi takıyorsunuz yoksa 2 adet mi tam anlamadım da. 2 adet takıyorsanız eğer en soldan sağa doğru 1. ve 3. slotlara takmanız gerekiyor. BIOS'tan da XMP, D. OC. P ayarını aktif edin save and exit deyin yeniden başlasın sistem CPU-Z programı ile kontrol edin. Dual falan yazıyorsa mesele yok.

4 adet takıyordum sadece deneme amaçlı 2 adet ile de denedim. Şimdi sorunum çözüldü teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı