Çözüldü Kingston Fury Beast yerine Corsair Vengeance tercih edilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

noctua

Kilopat
Merhaba.
Şu sistemi satın aldım: ULTIMA-3070 / INTEL i7-11700KF / ASUS DUAL GeForce RTX 3070 V2 8GB / 16GB RAM / 500 GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar ( Marvel’s Guardians of the Galaxy Hediyeli ! ) - Gaming.Gen.TR

Bu sistem elime ulaştığında kendi RAM'leri: Kingston 16GB (2x8GB) FURY Beast Siyah 3200Mhz CL16 DDR4 Dual Kit Ram - Gaming.Gen.TR
Yerine eski kasamdaki RAM'leri:
CORSAIR CMW16GX4M2C3200C16 VENGEANCE RGB PRO LED DDR4-3200Mhz C16 16GB (2x8GB) DUAL (16-18-18-36) 1.35V Bellek - inventus
Kullanmak daha iyi performans verir mi?
Eski kasamı satmayı planladığım için hangi RAM kiti daha iyi performans verirse yeni kasamda onu kullanmak istiyorum. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Model numarası ile arattığınızda Corsair'ın sitesinde sağdaki açıklamalarda yazıyor. Optimized for Ryzen veya optimized for Intel diye yazıyor, bunun yanında XMP certified yazıyor. Bazılarında ikisini de yazıyor, bazılarında tek. Ama sayfanın en altında uyumlu olduğu tüm chipsetleri yazıyor.

Ancak şöyle bir durum var, yanlış anlaşılma olmasın; Ryzen için optimize edilmiş olması Intel ile kullanılamaz anlamına gelmiyor. Tüm RAM'ler ikisi için de uyumlu. Zaten uyumluluk kısmına baktığınızda hem AMD, hem Intel chipsetleri uyumludur diye yazıyor. O yuzden burada "uyumlu" kelimesini pek kullanmamak lazım. Optimize edilmiş sadece. Bu da olası XMP uyuşmazlığı riskini azaltıyor.

XMP'de sorun yaşıyorsanız XMP'nin yaptığı ayarı elle yapmanız gerekiyor BIOS'tan. Böylece %98 sorunlar çözülüyor, en azından benim gördüklerim çözüldü. Ama doğru ayarları bulmak biraz uğraştırıyor.

Ben sadece Corsair'da böyle bir durum gördüm, yaşadım. Bunun dışındaki markalarda hiç manuel ayar yapmadım. Böyle bir durum onlarda var mı hiçbir bilgim yok maalesef.

Bence Corsair'ı takın zaten XMP düzgün çalışıyorsa bir sıkıntı yoktur. Sıkıntı olursa ilk başta hemen ilk XMP açıldığında ortaya çıkıyor, ya da kısa sürede mavi ekran veriyor. Bir haftada bir sorun yaşamazsanız hiçbir şey olmaz.

Yeni sisteminiz de hayırlı olsun, güle güle kullanın.
Performans olarak bir fark olmayacaktır. İkisinin de hızları ve gecikme değerleri aynı. Corsair olan RAM'ler RGB olduğu için daha şık durur. Tek fark bu olur. Ben olsam Corsair RAM kullanırdım.

Corsair'ın kendi sitesinde bu ramlarin Ryzen için optimize edildiği yazıyor. Bu durumlarda xmp'de sıkıntılarla karşılaşmak mümkün olabiliyor. Ben olsam kingston'ı tercih ederim.

Corsair'ın kendi sitesinde bu RAM'larin Ryzen için optimize edildiği yazıyor. Bu durumlarda XMP'de sıkıntılarla karşılaşmak mümkün olabiliyor. Ben olsam Kingston'ı tercih ederim.

Intel için de optimize edildiği yazıyor. Intel AMD fark etmeksizin kullanılır arkadaşın attığı RAM.

Intel için de optimize edildiği yazıyor. Intel AMD fark etmeksizin kullanılır arkadaşın attığı RAM.
Tabi ki uyumlulukta her ikisi için uyumlu ama corsair özellikle modellerinde belirtiyor. aynı modelin hem intel hem de amd için optimize edilmiş farklı versiyonları bulunmakta seri numaralarına göre.
Örneğin aynı ramin tek satılan versiyonu Amd Ryzen için optimize edilmemiş;

Son düzenleme:
Corsair'ın kendi sitesinde bu ramlarin Ryzen için optimize edildiği yazıyor. Bu durumlarda xmp'de sıkıntılarla karşılaşmak mümkün olabiliyor. Ben olsam kingston'ı tercih ederim.
aslında bu ramlerle gerçekten de xmp ile sorun yaşadım. ramlar 2133 mhz hızında çalışıyordu, normal hızına getirince bios'tan o zaman da cpu fanı deli gibi dönmeye başlıyordu. yani bu sorun kingston tercihi için geçerli bir sebep şahsım adına.
Performans olarak bir fark olmayacaktır. İkisinin de hızları ve gecikme değerleri aynı. Corsair olan RAM'ler RGB olduğu için daha şık durur. Tek fark bu olur. Ben olsam Corsair RAM kullanırdım.
performans farkı olmaması iyi fakat diğer arkadaşın bahsettiği tarzda bir uyum sorunu olursa o baya üzücü olur gibi. sanırım denemek gerekecek.

Deneyerek direk karar verebilirsiniz. Vengeance serisinde XMP sorunu yaşayanlar var, çok sık görmesem de forumda karşılaşıyorum. Bu arada ben de aynı ramlarin RGB olmayanlarından kullanıyorum. Ben alırken özellikle çok araştırdım. Benim kullandığım modelin birebir aynısından iki farklı model numarası ile satıldığını gördüm. Hatta bazı yerlerde fiyat farkı da vardı. Baya bir araştırdım, bu sonuca ulaştım. Biri Amd için biri Intel için optimize edilmiş modellerdi.

Deneyerek direk karar verebilirsiniz. Vengeance serisinde XMP sorunu yaşayanlar var, çok sık görmesem de forumda karşılaşıyorum. Bu arada ben de aynı ramlarin RGB olmayanlarından kullanıyorum. Ben alırken özellikle çok araştırdım. Benim kullandığım modelin birebir aynısından iki farklı model numarası ile satıldığını gördüm. Hatta bazı yerlerde fiyat farkı da vardı. Baya bir araştırdım, bu sonuca ulaştım. Biri Amd için biri Intel için optimize edilmiş modellerdi.
tam olarak nasıl anlayabilirim? siz araştırdığınız için bileceğinizi düşünüyorum. eğer intel uyumlu ramlerden almışsam şu an kullandığım kasayı satarken belirtmem gerek, alacak kişiye yazık olmasın diye. çünkü yukarıda yazdığım gibi ben xmp ile sorun yaşadım, eğer çözümü yoksa ramlerimle cpu uyumunun, bileyim de ona göre hareket edeyim.
hepsi bir miktar gereksiz :)

Model numarası ile arattığınızda Corsair'ın sitesinde sağdaki açıklamalarda yazıyor. Optimized for Ryzen veya optimized for Intel diye yazıyor, bunun yanında XMP certified yazıyor. Bazılarında ikisini de yazıyor, bazılarında tek. Ama sayfanın en altında uyumlu olduğu tüm chipsetleri yazıyor.

Ancak şöyle bir durum var, yanlış anlaşılma olmasın; Ryzen için optimize edilmiş olması Intel ile kullanılamaz anlamına gelmiyor. Tüm RAM'ler ikisi için de uyumlu. Zaten uyumluluk kısmına baktığınızda hem AMD, hem Intel chipsetleri uyumludur diye yazıyor. O yuzden burada "uyumlu" kelimesini pek kullanmamak lazım. Optimize edilmiş sadece. Bu da olası XMP uyuşmazlığı riskini azaltıyor.

XMP'de sorun yaşıyorsanız XMP'nin yaptığı ayarı elle yapmanız gerekiyor BIOS'tan. Böylece %98 sorunlar çözülüyor, en azından benim gördüklerim çözüldü. Ama doğru ayarları bulmak biraz uğraştırıyor.

Ben sadece Corsair'da böyle bir durum gördüm, yaşadım. Bunun dışındaki markalarda hiç manuel ayar yapmadım. Böyle bir durum onlarda var mı hiçbir bilgim yok maalesef.

Bence Corsair'ı takın zaten XMP düzgün çalışıyorsa bir sıkıntı yoktur. Sıkıntı olursa ilk başta hemen ilk XMP açıldığında ortaya çıkıyor, ya da kısa sürede mavi ekran veriyor. Bir haftada bir sorun yaşamazsanız hiçbir şey olmaz.

Yeni sisteminiz de hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı