Çözüldü Kingston KC3000 1TB Klonlanmış SSD'de genişletme hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mrng4

Femtopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Kingston KC3000 1TB
Anakart
Gigabyte B450M S2H
Anakart: Gigabyte B450M S2H
Takılı halde 1 adet 240GB SATA 3 SSD ve 1 adet 1TB hard disk bulunan bilgisayara Kingston KC3000 M.2 SSD taktık ve C sürücüsünü M.2 SSD'ye klonladım (Macrium Reflect ile) ve BIOS'tan Boot'ta M.2 SSD'yi en üste aldım, sonuç aşağıdaki gibi.

1679520152790.png

M.2 SSD'nin olduğu bölümdeki ayrılmamış alanı genişletmeyi denediğimde o kısım aktif değil, minitool Partition wizard ile de denediğimde o bölümü "merge" için seçemiyorum, nasıl düzelir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Diskinizde C sürücüsünün hemen yanında Windows Recovery Environment bölüntüsü var. Bu yüzden genişletemiyorsunuz.

Bunun tek çözümü o bölüntünün komut istemcisi ile silinmesi. Fakat bunu yaparsanız Windows'un tüm kurtarma özellikleri kullanılamaz hale gelecektir. Bunun da tek çözümü bölüntüyü silip diski genişlettikten sonra en güncel Windows 10/11 ISO dosyası ile yükseltme (onarım) kurulumu yapmaktır. O zaman kurtarma bölüntüsü tekrar uygun şekilde oluşturulur.
Diskinizde C sürücüsünün hemen yanında Windows Recovery Environment bölüntüsü var. Bu yüzden genişletemiyorsunuz.

Bunun tek çözümü o bölüntünün komut istemcisi ile silinmesi. Fakat bunu yaparsanız Windows'un tüm kurtarma özellikleri kullanılamaz hale gelecektir. Bunun da tek çözümü bölüntüyü silip diski genişlettikten sonra en güncel Windows 10/11 ISO dosyası ile yükseltme (onarım) kurulumu yapmaktır. O zaman kurtarma bölüntüsü tekrar uygun şekilde oluşturulur.

Çözüm

Kurtarma bölümü olmasa sorun yaşar mıyım? Tüm kurtarma özellikleri derken neler olabilir mesela? Bir de o komutları nereden bulabilirim?

Kurtarma bölümü olmasa sorun yaşar mıyım? Tüm kurtarma özellikleri derken neler olabilir mesela? Bir de o komutları nereden bulabilirim?
Sıfırlama, başlangıç onarma gibi özellikler çalışmaz. En azından Windows altından. Windows kurulum medyası ile başlangıç onarma gibi işlemleri zaten yapabilirsin.

Windows'un çalışmasında bunun dışında sorun olmaz. Windows To Go kurulumlarında kurtarma yok mesela. Gayet taş gibi çalışıyorlar kurtarma olmadan.

Komutların hepsini tam hatırlamıyorum, asıl komutu hatırlasam da (Diskpart altından delete partition override komutu ile yapılıyor) yanlış bölüntüyü silme ihtimaliniz olduğunu unutmayın.

Bu nedenle bir Partition Manager yazılımı ile yapmak daha kolay olacaktır.

Sıfırlama, başlangıç onarma gibi özellikler çalışmaz. En azından Windows altından. Windows kurulum medyası ile başlangıç onarma gibi işlemleri zaten yapabilirsin.

Windows'un çalışmasında bunun dışında sorun olmaz. Windows to GO kurulumlarında kurtarma yok mesela. Gayet taş gibi çalışıyorlar kurtarma olmadan.

Komutların hepsini tam hatırlamıyorum, asıl komutu hatırlasam da (diskpart altından delete partition override komutu ile yapılıyor) yanlış bölüntüyü silme ihtimaliniz olduğunu unutmayın.

Bu nedenle bir Partition Manager yazılımı ile yapmak daha kolay olacaktır.

1679650166697.png

1679650229872.png

Minitool partititon Manager ile C'deki kurtarma bölümünü sildim fakat hala genişletme aktif değil.

Orayı da şimdi sildim fakat hala durum aynı, merge kısmından seçilemiyor ayrılmamış alan.
Disk yönetimi görüntüsünü tekrar atabilir misiniz?

Eki Görüntüle 1712848

E diskini zaten sıfırlayacağım, C diskindeki windowsu kullanacağım
Hala silmemişsiniz. 526 MB'lık kurtarmayı sileceksiniz.

Size CMD üzerinde yazmanız gereken komutları aktarıyorum.

İlk olarak komut istemini yönetici olarak çalıştıracaksınız. Sonra ise şu komutları sırasıyla ve dikkatli bir şekilde gireceksiniz:
Kod:
diskpart
list disk (Bu komut ile diskleri listeliyoruz)
select disk X (Windows'un yüklü olduğu diskin numarasını list disk ile bulduktan sonra X yerine o numarayı yazıyoruz. Örneğin; select disk 2)
list partition (Bölüntüleri listeliyoruz)
select partition X (526 MB'lık kurtarma bölüntüsünün numarası neyse X yerine onu yazıyoruz)
delete partition override

Geri
Yukarı