KIOXIA Exceria Plus 500GB NVMe düşük değerler

Tek bir oyun dosyasının içeriğini şöyle aktarım yaptım. Önce exceria'dan cs3030'a aktarım yaptım. Yine 500 mb/sn değerlerini alırken aktarımın sonunda hız iyice düştü. Her attığım dosyada bunu yapıyor. Aynı dosyayı geri cs3030'dan exceria'ya attım 1gb/sn değerine ulaştım. Dosya içeriğinide attım.

Şimdi sorun var diyorsanız iade işlemini gerçekleştiricem. Bunun sebebi dosya içeriği olamaz değil mi ?

Dosya Ekleri

• dosya içeriği.png
    dosya içeriği.png
    52,8 KB · Görüntüleme: 17
  • Exceria'dan cs3030'a aktarım.png
    Exceria'dan cs3030'a aktarım.png
    9,9 KB · Görüntüleme: 22
  • cs3030'un yazım hızı.png
    cs3030'un yazım hızı.png
    8,7 KB · Görüntüleme: 23
Şimdi sorun var diyorsanız iade işlemini gerçekleştiricem. Bunun sebebi dosya içeriği olamaz değil mi?
Exceria Plus'a çok fazla işlem yaptınız mı taktığınızdan itibaren? Önbelleği dolmuş da olabilir. Diski biraz kendi haline bıraktıktan sonra tekrar dosya transferi deneyin.

Disk doluluğu ile ilgili de bir durum değil. Dolu olan cs3030, Exceria'dan daha hızlı yazıyor. Çok ilginç 🧐

Exceria Plus'a çok fazla işlem yaptınız mı taktığınızdan itibaren? Önbelleği dolmuş da olabilir. Diski biraz kendi haline bıraktıktan sonra tekrar dosya transferi deneyin.
cs3030 önbelleği biraz dolmuş ama excaria'nın önbelleği boşta.

Discordunuz var ise oradan konuşma şansımız var mı acaba müsait iseniz ? @BerkayZ87

Dosya Ekleri

• Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    21,4 KB · Görüntüleme: 19
  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    15,6 KB · Görüntüleme: 12
Disk doluluğu ile ilgili de bir durum değil. Dolu olan cs3030, Exceria'dan daha hızlı yazıyor. Çok ilginç.
Aklıma pek bir şey gelmiyor. Çünkü her iki diskin de kontrolcüsü aynı. İkisinde de Phison E12S kontrolcü yer alıyor. NAND yongaları da 96L TLC her ikisinin de. Donanımsal olarak bir farkı yok ikisinin de. Yine her ikisinde de 512MB DRAM var. Ya yazılımsal bir fark var, ya da Exceria Plus'ın SLC Caching Size boyutunun küçük olması nedeniyle hızlar bu kadar erken düşüyor. Ama şöyle bir durum daha var ki CS3030'un da SLC Caching Size'ı çok büyük değil.

Aklıma pek bir şey gelmiyor. Çünkü her iki diskin de kontrolcüsü aynı. İkisinde de Phison E12S kontrolcü yer alıyor. NAND yongaları da 96L TLC her ikisinin de. Donanımsal olarak bir farkı yok ikisinin de. Yine her ikisinde de 512MB DRAM var. Ya yazılımsal bir fark var, ya da Exceria Plus'ın SLC Caching Size boyutunun küçük olması nedeniyle hızlar bu kadar erken düşüyor. Ama şöyle bir durum daha var ki CS3030'un da SLC Caching Size'ı çok büyük değil.
Yani ne dersiniz günlük kullanımda cs3030 ile aynı performansı vermez mi ilerleyen zamanlarda ?

Yani ne dersiniz günlük kullanımda cs3030 ile aynı performansı vermez mi ilerleyen zamanlarda ?
Bence biraz diski kendi haline bırakın, ondan sonra tekrar deneyin.

Bu arada Crystal Disk Mark testi de yapın isterseniz. Test sırasında arkada hiçbir şeyin açık olmadığından emin olun.

Geri
Yukarı