Kioxia Exceria Pro için SSD soğutucu önerisi

Daha fazla  
Başlıkta da okuduğunuz gibi bu SSD'yi kullanmaktayım. Yeni aldım daha. SSD boşta 47 yükte ise 64 derece gördü en fazla. İlerleyen süreçte ne olur bilemiyorum. Ondan kaynaklı soğutucu almayı planlıyorum. Çok yüksek fiyatlı olmayan ama işeyde yarayan bir soğutucu önerirseniz çok mutlu olurum. Bir de 64 derece çok yüksek bir rakam mıdır?

64 derece çok yüksek bir sıcaklık değil, 70-75 derece üstüne çıkmadıkça bir şey olmaz. Zaten PCI-e 4.0 SSD'ler eski nesillere göre daha sıcak çalışıyor genel olarak.

Yine de soğutucu alayım derseniz şu iş görür:

Ben aynı model SSD'yi şununla kullanıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam 8-10 derece civarı düşüş olmuştu. Prime abonelik varsa kargo ücretsiz ile çok makul fiyata gelir.

Ayrıca kardeş modeli Exceria G2'ye de sahibim. Onu da şu soğutucu ile kullanıyorum. 9 ayda iki katına çıkmış fiyatı. Bu da benzer miktarda sıcaklıkta düşüş sağlamıştı.

Açıkçası herhangi bir soğutucu kurtarıyor bu SSD'leri. İlk soğutucu modeli için bir süre sonra lastiğin deforme olup soğutucunun gevşediğini söyleyenler var. Çok ucuz olduğu için dert etmedim. Gerekirse başka lastik veya ip takarım. Montaj konusunda epey çeşitlilik var. Mandal, vidalama ve geçmeli(tırnaklı) modeller de görmüştüm. Hangisi kafana yatarsa artık.

Yanlış hatırlamıyorsam 8-10 derece civarı düşüş olmuştu.
Daha önce o soğutucunun kullanıldığı test videosuyla karşılaşmıştım da 2-3 derece etkisi olmuştu videoda. Eğer cidden 8-10 derece etkisi olduysa o fiyata bayağı iyi bu arada.

Ben aynı model SSD'yi şununla kullanıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam 8-10 derece civarı düşüş olmuştu. Prime abonelik varsa kargo ücretsiz ile çok makul fiyata gelir.

Ayrıca kardeş modeli Exceria g2'ye de sahibim. Onu da şu soğutucu ile kullanıyorum. 9 ayda iki katına çıkmış fiyatı. Bu da benzer miktarda sıcaklıkta düşüş sağlamıştı.

Açıkçası herhangi bir soğutucu kurtarıyor bu SSD'leri. İlk soğutucu modeli için bir süre sonra lastiğin deforme olup soğutucunun gevşediğini söyleyenler var. Çok ucuz olduğu için dert etmedim. Gerekirse başka lastik veya IP takarım. Montaj konusunda epey çeşitlilik var. Mandal, vidalama ve geçmeli(tırnaklı) modeller de görmüştüm. Hangisi kafana yatarsa artık.

Şu 2. attığınız içime daha çok sindi bunun bir kurulum videosu var mı zaten kolaydır da bir sorum daha var üründen 2 tane termal ped çıkıyor 1 tanesi öne 1 tanesi arkaya olacak şekildemi yoksa sadece ön yüzeyemi takılıyor önerin için sağ ol bu arada.

64 derece çok yüksek bir sıcaklık değil, 70-75 derece üstüne çıkmadıkça bir şey olmaz. Zaten PCI-e 4.0 SSD'ler eski nesillere göre daha sıcak çalışıyor genel olarak.

Yine de soğutucu alayım derseniz şu iş görür:

Sana da teşekkür edirim önerin için eksik olma.

Daha önce o soğutucunun kullanıldığı test videosuyla karşılaşmıştım da 2-3 derece etkisi olmuştu videoda. Eğer cidden 8-10 derece etkisi olduysa o fiyata bayağı iyi bu arada.
Açıkçası beni de şaşırttı. Hatta iki modelle de test ettim. Dahası bunu inceleme konusu yaptım. Çok detaylı ve uzun cümle yazma adetim var. En alttaki güncelleme kısmına baksan yine yeter.

Şu 2. attığınız içime daha çok sindi bunun bir kurulum videosu var mı zaten kolaydır da bir sorum daha var üründen 2 tane termal ped çıkıyor 1 tanesi öne 1 tanesi arkaya olacak şekilde mi yoksa sadece ön yüzeye mi takılıyor önerin için sağ ol bu arada.
O üründen ben aldığımda üç tane ped çıktı. Birisi diğerlerinden nispeten kalın, sanırım 1mm kadar. Diğer ikisi 0,5 mm olabilir. Ben ince olanları kullandım. Kalını başka yerde değerlendirdim. Pedleri önlü arkalı takacaksın. Birisi arka plaka ile SSD arasına giriyor. Eğer elindeki SSD 1TB modeli ise çipler tek yüzde yerleşik. Sadece önden soğutucu takılsa bile yeterince soğutulabilir. Ancak tabi arkadan da bir plaka ve pedle desteklenmesi ekstradan katkı sağlayabilir. Yanında gelen metal mandallar takılarak sabitlenir. Takması biraz zorluyor ama sapasağlam tutar. Eski görselleri duruyorsa bulmaya çalışayım.
110000417553608.jpg

Açıkçası beni de şaşırttı. Hatta iki modelle de test ettim. Dahası bunu inceleme konusu yaptım. Çok detaylı ve uzun cümle yazma adetim var. En alttaki güncelleme kısmına baksan yine yeter.

O üründen ben aldığımda üç tane ped çıktı. Birisi diğerlerinden nispeten kalın, sanırım 1mm kadar. Diğer ikisi 0,5 mm olabilir. Ben ince olanları kullandım. Kalını başka yerde değerlendirdim. Pedleri önlü arkalı takacaksın. Birisi arka plaka ile SSD arasına giriyor. Eğer elindeki SSD 1TB modeli ise çipler tek yüzde yerleşik. Sadece önden soğutucu takılsa bile yeterince soğutulabilir. Ancak tabii arkadan da bir plaka ve pedle desteklenmesi ekstradan katkı sağlayabilir. Yanında gelen metal mandallar takılarak sabitlenir. Takması biraz zorluyor ama sapasağlam tutar. Eski görselleri duruyorsa bulmaya çalışayım.
Eki Görüntüle 2172005

1TB modelini kullanıyorum sadece ön yüzeye yazıların olduğu yeremi takacağım padi 1 tane yani.

1TB modelini kullanıyorum sadece ön yüzeye yazıların olduğu yeremi takacağım padi 1 tane yani.
İki taraflı taksan daha iyi olur sanırım. O plakayı doğrudan SSD borduna temas ettirmemek daha uygun olur. Ben de çift taraflı ped koydum. İçinden çıkıyor nasıl olsa.

Bu arada benim testim ve kıyasım kısa süreli testlere dayalıydı. Bu tür soğutucular daha çok ani yükselişleri dizginleyebilen modeller. Belki uzun süre oyun oynandığında yada render falan alındığında fark o kadar olmayabilir, soğutucuya rağmen benim belirttiğimden daha fazla ısınabilir. Ancak yine de kayda değer olduğunu düşünüyorum.

İki taraflı taksan daha iyi olur sanırım. O plakayı doğrudan SSD borduna temas ettirmemek daha uygun olur. Ben de çift taraflı ped koydum. İçinden çıkıyor nasıl olsa.

Bu arada benim testim ve kıyasım kısa süreli testlere dayalıydı. Bu tür soğutucular daha çok ani yükselişleri dizginleyebilen modeller. Belki uzun süre oyun oynandığında ya da render falan alındığında fark o kadar olmayabilir, soğutucuya rağmen benim belirttiğimden daha fazla ısınabilir. Ancak yine de kayda değer olduğunu düşünüyorum.

Yok reis sen diyorsan bir şey olmaz benim güvenimi kazandın nasıl olsa ileri vadede ne olacağını bilemeyiz ama SSD'nin ömrünü bir nebzede olsa uzatmış oluruz her şey için eline emeğine sağlık bugün sipariş verebilirsem vereceğim eğer bir sorunla karşılaşırsam sana yazarım buradan.

Yeni konular

Geri
Yukarı