Kioxia-Exceria SSD sağlığı kötü olarak görünüyor

Seluze12

Hectopat
Yer
Çekmeköy/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
3.Kaptan / Second Officer
SSD veya HDD modeli
KIOXIA-EXCERIA SSD 1000,2 GB
Selam,

Kioxia-Exceria SSD 1000,2 GB 2100 / 1700 okuma yazma özelliğine sahip SSD'e sahibim. Test ve SSD sağlıgında gördüğünüz gibi böyle gözüküyor. Sebebi tam olarak neden kaynaklanıyor? Bilgisi olan aydınlatırsa sevinirim.

ssd.png

CrystalDiskMark diskin sadece bir değerine bakarak sağlık değeri elde ediyordu sanırım. KIOXIA SSD Utility yazılımını yükleyin, bir de oradan kontrol edin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Isınma sorunu var, Exceria'da yaşanıyor. 81 derece inanılmaz yüksek. GPU altındaki porta takıyorsanız farklı porta takın ve deneyin, soğutucu alın gerekirse. Eğer yeni disk ise iade edin kendinden soğutucu bloklu bir disk almaya özen gösterin.

Isınma sorunu var, Exceria'da yaşanıyor. 81 derece inanılmaz yüksek. GPU altındaki porta takıyorsanız farklı porta takın ve deneyin, soğutucu alın gerekirse. Eğer yeni disk ise iade edin kendinden soğutucu bloklu bir disk almaya özen gösterin.

Laptop kullanıyorum. SSD yaklaşık 1.5 yıllık SSD. Yeni SSD alacağım ama bu SSD kullanmaya devam etmek mantıklı mı 2. yuvada? 2 gün sonra veriler çöpe gitmesin.

Sağlık konusunda bir şey diyemeyeceğim ama sıcaklık seviyesi doğruysa bir sıkıntı var diyebilirim.

Sıcaklık doğru çünkü SSD takılı olduğu yere parmağımı değdirdiğim zaman parmağım yanıyor. Laptop kullanıyorum.
CrystalDiskMark diskin sadece bir değerine bakarak sağlık değeri elde ediyordu sanırım. KIOXIA SSD Utility yazılımını yükleyin, bir de oradan kontrol edin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kontrol ediyorum.

Üzerinde soğutucusu olmadığı için, üstüne bir de laptop gibi mobil platformda yüksek sıcaklıklarla beraber kullandığınız için disk yıpranmış olabilir 1.5 yıl içinde. Bu çok doğal.

Diskin sağlığından önce sıcaklık problemini çözmeniz gerek. Yüksek sıcaklarda çalıştırıyorsunuz diskinizi.

Kendi uygulaması üzerinden yaptığım test sonuçları bu şekilde çıktı.

Üzerinde soğutucusu olmadığı için, üstüne bir de laptop gibi mobil platformda yüksek sıcaklıklarla beraber kullandığınız için disk yıpranmış olabilir 1.5 yıl içinde. Bu çok doğal.

Diskin sağlığından önce sıcaklık problemini çözmeniz gerek. Yüksek sıcaklarda çalıştırıyorsunuz diskinizi.

Nasıl önlem alacağım ki laptop kullanarak? Laptopun altına soğutucu koydum. SSD soğutucu bloğu yok. Satılıyorsa alırım. Ama pek başarılı bir SSD değil bence sonuçta Casper ile birlikte geldi ne bekliyoruz :D.

Benim Exceria G2 en fazla 63 dereceyi görüyor. 81 fazla.
Yük altında 81 oldu bu arada, ben de anlamadım. Önceden 70 75 oluyordu gitgide yıpranıyor demek ki. Çok da kullanmadım.

Dosya Ekleri

• ssd1.png
    ssd1.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 30
  • ssd3.png
    ssd3.png
    668,6 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleyen: Moderatör:
Masaüstü olsaydı bir şekilde çözerdik sıcaklık sorununu ama laptop platformunu pek bilmiyorum. 1.5 yıllık, sürekli yüksek sıcaklıklarda çalışan (böyle umuyorum) SSD için normal değerler.

Ben de öyle tahmin ediyorum. Her ay 1 sağlık düşüyor. Okumada sorun yok da yazma çok düşük. Gerçi kendi uygulamasında 1.5 GB verdi. Belli yalandır bilemiyorum. Çok da fark etmez gerçi yenisi geliyor :D.

Geri
Yukarı