Kioxia PCI-e M.2 2TB Exceria Plus alınır mı?

Davut.pk

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar çok fazla bütçemi aşmak istemiyorum ancak alacağım SSD'inin de okuma yazma hızının zamanla düşmesini istemiyorum. Bir ara epey araştırmıştım SSD'leri birçok değişken vardı. Ancak tekrar bunları araştıracak vaktim yok ve teknoloji epey değişti 😊 konuyla ilgili destek olabilir misiniz? Amacım sadece uzun vadede okuma yazma hızı çok düşecek bir SSD almamak. Hatta bununla ilgili de SSD'lerin özelliği vardı. Uzun kullanımda okuma yazma hızının çok düşmesini engelleyen sürekli SSD'yi yenileyen vs. yardımcı olur musunuz? Herkes direkt Samsung Pro önerecektir ama ona denk ya da bir tık altı SSD yok mu?
Örneğin yabancı kanalların özellikle önerdiği övdüğü Kioxia SSD'ler. Her yerde karşıma çıkıyor. Benchmark sıralamasında bile en üstlerde oluyor genelde.
Ayrıca tek parça 2TB almak ile 1TB ayrı ayrı almak arasında performans farklı oluşur mu?

Hocam mesela gider bütçeni 1K arttırır Samsung alırsın, Kioxia 3 yıl gidiyorsa Samsung 6 yıl gider. %20 bütçeni arttırırsın %200 daha fazla kullanırsın.

Ben de 2 gün önce Samsung SSD sipariş verdim. 1 TB modelini aldım.
300-500 fazla veririm daha uzun yıllar kullanırım.
Ucuz SSD alacak kadar zengin değilim. :D

Arkadaşlar çok fazla bütçemi aşmak istemiyorum ancak alacağım SSD'inin de okuma yazma hızının zamanla düşmesini istemiyorum. Bir ara epey araştırmıştım SSD'leri birçok değişken vardı. Ancak tekrar bunları araştıracak vaktim yok ve teknoloji epey değişti 😊 konuyla ilgili destek olabilir misiniz? Amacım sadece uzun vadede okuma yazma hızı çok düşecek bir SSD almamak. Hatta bununla ilgili de SSD'lerin özelliği vardı. Uzun kullanımda okuma yazma hızının çok düşmesini engelleyen sürekli SSD'yi yenileyen vs. yardımcı olur musunuz? Herkes direkt Samsung Pro önerecektir ama ona denk ya da bir tık altı SSD yok mu?
Örneğin yabancı kanalların özellikle önerdiği övdüğü Kioxia SSD'ler. Her yerde karşıma çıkıyor. Benchmark sıralamasında bile en üstlerde oluyor genelde.
Ayrıca tek parça 2TB almak ile 1TB ayrı ayrı almak arasında performans farklı oluşur mu?

G3 Plus çok da iyi bir SSD değil maalesef kioxaya yakışmayan bir SSD bana göre. Ucuz olmasının sebebi de bu zaten. DRAM'i bulunmayan bir model. Kioxia G2 veya Exceria Pro bakmanızı tavsiye ederim. Geçenlerde İncehesap cuma indiriminde Kioxia exercia Pro 1TB 2300-2400 bandındaydı.
Anakartınız nedir? 2 tane 1TB almak daha mantıklı olabilir anakartına göre.

Hocam mesela gider bütçeni 1K arttırır Samsung alırsın, Kioxia 3 yıl gidiyorsa Samsung 6 yıl gider. %20 bütçeni arttırırsın %200 daha fazla kullanırsın.

Kioxia ucuz veya kalitesiz değil Samsung'dan o kadar geri kalır bir yanı yok. İkisinin de ömrünü bitirmeye kimsenin ömrü yetmez muhtemelen. Samsung'un da kötü modelleri var adı Samsung diye körü körüne almamak gerekiyor. Örnek: Samsung 980.

1000-2000TL fazla verip Samsung almak yerine Kioxia almak daha mantıklı.

Son düzenleyen: Moderatör:
G2 Plus çok da iyi bir SSD değil maalesef kioxaya yakışmayan bir SSD bana göre. Ucuz olmasının sebebi de bu zaten. DRAM'i bulunmayan bir model. Kioxia G2 veya exercia Pro bakmanızı tavsiye ederim. Geçenlerde İncehesap cuma indiriminde Kioxia exercia Pro 1TB 2300-2400 bandındaydı.

Anakartınız nedir? 2 tane 1TB almak daha mantıklı olabilir anakartına göre.

Kioxia ucuz veya kalitesiz değil Samsung'dan o kadar geri kalır bir yanı yok. İkisinin de ömrünü bitirmeye kimsenin ömrü yetmez muhtemelen. Samsung'un da kötü modelleri var adı Samsung diye körü körüne almamak gerekiyor. Örnek: Samsun 980.
Msi x570s Edge Max wifi hocam 3 tane m2ssd girişi mevcut

Samsungun hangi modeli peki hocam? bazı modellerinde dram olmadığı için kısa kullanımda okuma yazma hızlarında ciddi düşüşler var deniyordu

Samsungun hangi modeli peki hocam? bazı modellerinde dram olmadığı için kısa kullanımda okuma yazma hızlarında ciddi düşüşler var deniyordu
Sistemin gen 3.0 ise Samsung 2TB 970 EVO PLUS NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3500MB / Yazma Hızı 3300MB) fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da bunu al ve geç. 1K fazla verirsin 2 katı uzun kullanırsın.
Hızı düştü vs. gibi sorunlarla uğraşmazsın.
Kioxia'nın ne kadar dandik bir marka olduğunu görmek için forumda Kioxia başlıklarını aratman yeterli.

Msi x570s Edge Max wifi hocam 3 tane m2ssd girişi mevcut

970 Evo plus ve 980 pro güncel olarak bulabiliceğiniz sağlam modeller. Ama bütçenizi arttırmanız gerekebilir.
Anakartınızın 3 slotuda gen4 olduğu için 2 tane 1 TB almak bütçe açısından daha uygun oluyorsa daha mantıklı.

Sistemin gen 3.0 ise Samsung 2TB 970 EVO PLUS NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3500MB / Yazma Hızı 3300MB) fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da bunu al ve geç. 1K fazla verirsin 2 katı uzun kullanırsın.
Hızı düştü vs. gibi sorunlarla uğraşmazsın.
Kioxia'nın ne kadar dandik bir marka olduğunu görmek için forumda Kioxia başlıklarını aratman yeterli.
KIOXIA'ya dandik demeniz gerçekten hiç birşey bilmediğinizi kanıtlar nitelikte. Aralarında 2 kat ömür farkı falan da yok.

Exceria Pro vs 980 Pro eşleşmesini göze alalım:
İki firma da SSD'lere 5 yıl garanti veriyor.
İkisinin de ortalama arıza süresi 1.5 milyon saat.
İkisinin de İOPS değerleri aşağı yukarı aynı hatta exceria pro bi tık daha iyi.
Samsungun kontrolcüsü bi tık daha iyi sayılabilir.
Samsung'un çip ve Nand kalitesi de bi tık daha iyidir.

Samsung 1.000 TL daha pahalı ancak ortada ona değecek bi fark yok

Samsung:
1708885189167.png

1708885099868.png

kioxia:
1708885170078.png

1708885122001.png

Linkler:
EXCERIA PRO - NVMe™ SSD | KIOXIA - Turkey (Türkçe)

Kioxia'ya dandik demeniz gerçekten hiçbir şey bilmediğinizi kanıtlar nitelikte.
Kağıt üzerindeki bilgileri okuyabiliyormuşsun, aferin. Peki SSD'nin ömrü kağıdın üzerinde yazdığı kadar mı? Kioxia tarafında, kağıt üzerindeki kadar çalışırsa öp başına koy. :D
Samsung tarafında ise kağıt üzerindeki ömrünü tamamlasa bile canavar gibi çalışmaya devam eder.

Kağıt üzerindeki bilgileri okuyabiliyormuşsun, aferin. Peki SSD'nin ömrü kağıdın üzerinde yazdığı kadar mı? Kioxia tarafında, kağıt üzerindeki kadar çalışırsa öp başına koy. :D
Samsung tarafında ise kağıt üzerindeki ömrünü tamamlasa bile canavar gibi çalışmaya devam eder.

Samsung çok kötü veya Kioxia çok iyi demiyorum. Ancak siz samsung'a tapıyorsunuz sanırım. Arada 1000TL fark vermeye değecek bir şey yok diyorum. Ve evet SSD'nin ömrü kağıt üstünden anlaşılır. Ömrünü anlamak için ikisini de 5 yıl kullanacak halimiz yok. Üreticinin verdiği bilgiler SSD'nin ömrünü anlamak için kullanabileceğiniz en garanti verilerdir. Anlaşılan siz onları bile okumaktan acizsiniz. Bari youtube dan falan bi araştırsaydınız fikir belirtmeden önce.
Recep beyin son dakikalardaki yorumlarını dinlemenizi öneririm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı