Kioxia SSD sağlığı %97'ye düştü

notcfn

Picopat
SSD veya HDD modeli
Kioxia Exceria SATA SSD 240GB
Merhaba arkadaşlar. SSD'mi eylül ayında aldım yaklaşık 7 aydır kullanıyorum ve şu an baktım SSD sağlığı %97'ye düşmüş bu kötü bir şey mi?

DiskInfo64_TqyrhgDmee.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu programlar ne kadar güvenilir tartışılır hocam. Bende SU630 vardı kronik sorunlu model SSD 2 dk'dan fazla işlem yaparsa sistem kilitlenmesine neden oluyor ama programa sorsanız sorun yok sağlık %100.

Performansında bir problem yoksa, ölü blok oluşmamışsa. Günlük kullanımda donma, takılma gibi durumlara sebep olmuyorsa SSD'nin sağlık durumunu dikkate almayın. Siz SSD'ye yazma yaptıkça oradaki sağlık değeri kademeli olarak düşecek. SSD'nin sağlığı hakkında doğru bir bilgi vermiyor yani.

Tabii SSD'nin sağlığını daha güvenilir parametrelere bakarak ölçen üst seviye SSD'ler var ama SSD'niz giriş seviyesi ve en sağlıksız sağlık ölçme yöntemi olan Wear Leveling'i kullanıyor.

Bu, arabada sadece kilometreye bakarak motor sağlığının ölçülmesi gibi bir şey.

Performansında bir problem yoksa, ölü blok oluşmamışsa. Günlük kullanımda donma, takılma gibi durumlara sebep olmuyorsa SSD'nin sağlık durumunu dikkate almayın. Siz SSD'ye yazma yaptıkça oradaki sağlık değeri kademeli olarak düşecek. SSD'nin sağlığı hakkında doğru bir bilgi vermiyor yani.

Tabii SSD'nin sağlığını daha güvenilir parametrelere bakarak ölçen üst seviye SSD'ler var ama SSD'niz giriş seviyesi ve en sağlıksız sağlık ölçme yöntemi olan Wear Leveling'i kullanıyor.

Bu, arabada sadece kilometreye bakarak motor sağlığının ölçülmesi gibi bir şey.
Yok ölü blok testi yapmıştım bir tane bile çıkmadı😎
O yazılıma sağlık konusunda itibar etmeyin.
HDD Sentinel'le arasında pek fark yok.

Bu programlar ne kadar güvenilir tartışılır hocam. Bende SU630 vardı kronik sorunlu model SSD 2 dk'dan fazla işlem yaparsa sistem kilitlenmesine neden oluyor ama programa sorsanız sorun yok sağlık %100.

O tarz kronik sorunlar CrystalDiskInfo'da çıkmaz, o yalnızca bazı veriler ışığında sana sağlık durumu çıkarıyor o güne kadar yazılmış dosyaların miktarı gibi. Elinizde kronik sorunu bilinen bir SSD var ve bazı sorunlar yaşıyorsanız CrystalDiskMark ile test yapın, olmadı alternatif bir disk ile deneyin. Bu bir HDD dahi olur.

Geri
Yukarı