Kırık fanlı GTX 1050 Ti kullanmak sorun olur mu?

eL orfaNato

Hectopat
Not: Kart 1050 Ti Mini, 2 adet fanı var.

Temizleme işlemi sırasında fanlar hızlandığında fazla yakınlaştırınca, fan yapraklarından 2 tanesi kırıldı.
Bilgisayarı açtıktan 10-15 dakika sonra aşırı ses ve titreme olmaya başladı, kasada ki kalın kablolardan biriyle destek yaptım eski sessiz haline geldi. Öncelikle 2 sorum var yardımcı olursanız sevinirim:

1-Bir fan sapasağlam, diğer fandan 2 yaprak eksik olarak bu şekil kullansam etkisini hissedeceğim bir fark oluşur mu ya da bu şekil bırakırsam bir zararı olur mu?

2- Şuan garantisi devam ediyor, kartı 2. el olarak aldım, Zotac'tan 2 yıl, Eksenbilişimdi galiba ordan da +2 yıl garantisi varmış yanlış hatırlamıyorsam, ilk 2 seneden şuan 4 ay falan kaldı diye biliyorum.
Garanti olarak servise gönderirsem bu fanı ne kadar değiştirirler? (tahminide olur) Daha önce hiç Zotac garantiye ürün göndermedim, bu işlemi nasıl en pratik şekilde yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Zotac garanti servisine göndersem, servis kapsamında ücretli yapsalar o da olur, yarın öbürgün başka bir sorun olursa bana "başka yerde işlem görmüş" dememiş olurlar hem diye düşünüyorum garanti mi yakmayayım sonra.Kendim değişsem değişebilirim çok zor gözükmüyor ama tecrübe kazanırken kartımı kaybedersem ya da garantiyi, kazandığım tecrübe bana yeni kart vermeyecek, malum öğrenciyiz 😅 Zotac servisleri ve Endeks Bilişim hakkında bilginiz var mı? Tek fan için göndericem sanırım, sağ sağlim bir şekilde ve çok uzun sürmeden bana geri gelsin başka bir şey istemiyorum

Garantisini kontrol ettirdiğimde Zotac'tan ayrı, Endeks Bilişim olarak ayrı garantisi var.Bilginiz var mı nasıl bir işlem uygulanıyor? Kaç güne bana geri gelir, ne kadar ücret alırlar? Bir de sağlam kartı göndericem, Zotac diye geçmiyor servislerin ismi hep farklı, çalışmaları nasıl hiç bilmiyorum.

Bunu yapıştırması çok zor bence ve çokta riskli.Biraz yamuk olsa kırıkmış gibi yine denge bozar diye düşünüyorum, düzgün yapışmamış olursa koparsa, dönerken diğerlerinin hepsini de kırabilir.Bunu düşündüm yoksa, ucunda japon yapıştırıcısı falan yokken bile o küçük yere , yarı yatak şekilde sabitlemek aşırı zor.
Bunu öğrenmeniz zor. Garanti kapsamında değiştirirler mi bilemeyiz. Sadece fan değişimi olacak. Yedek parça varsa hemen yollarlar. Yoksa beklersiniz tedarik için.

Garanti kapsamına girmez normalde. İyi niyet gösterip, ücret talep etmeyebilirler. Yine de bu ihtimali yok gibi düşünün. Ücretini tahmin etmek de biraz zor. Komple soğutucu değişebilir, bu durumda ücretin uçuk olacağını tahmin ediyorum. Ya da sadece fan kısmı değişir, bu durumda ücreti kısmen uygun olur.

Bu şekilde kullanmanızı önermem. Fanın balansı bozuk şu anda. Zamanla, yatağına zarar verir ve çalışmaz hale gelir.

Not: Kart 1050 Ti Mini, 2 adet fanı var.

Temizleme işlemi sırasında fanlar hızlandığında fazla yakınlaştırınca, fan yapraklarından 2 tanesi kırıldı.
Bilgisayarı açtıktan 10-15 dakika sonra aşırı ses ve titreme olmaya başladı, kasada ki kalın kablolardan biriyle destek yaptım eski sessiz haline geldi. Öncelikle 2 sorum var yardımcı olursanız sevinirim:

1-Bir fan sapasağlam, diğer fandan 2 yaprak eksik olarak bu şekil kullansam etkisini hissedeceğim bir fark oluşur mu ya da bu şekil bırakırsam bir zararı olur mu?

2- Şuan garantisi devam ediyor, kartı 2. el olarak aldım, Zotac'tan 2 yıl, Eksenbilişimdi galiba ordan da +2 yıl garantisi varmış yanlış hatırlamıyorsam, ilk 2 seneden şuan 4 ay falan kaldı diye biliyorum.
Garanti olarak servise gönderirsem bu fanı ne kadar değiştirirler? (tahminide olur) Daha önce hiç Zotac garantiye ürün göndermedim, bu işlemi nasıl en pratik şekilde yapabilirim?
Temizleme işlemi sırasında fanlar hızlandığında demişsiniz, çalışan fanları dönen kartı mı temizlemeye çalışıyordunuz? Anlamadım.

Japon yapıştırıcı iki plastik arasını eritir ve birbirine kaynatır. Baya da güçlü yapar.

İstersen dene. Ama çok dikkatli ol.

Mümkünse tüm bloğu sök, fanları da sök. Öyle yapıştır. İyice kurulduğundan emin ol. Balkonda da 1-2 saat beklesin. Çok sağlam olur.

Bu dediğini yapmak için bilgili birini arıyorum çevremde, çünkü en kötü haliyle değiştirceksem de o fan kısmı artık çöp, en azından denemiş olurum diye düşünüyorum.Ama mesela 2 tane yan yana yaprak eksik diye titriyo denge bozuluyo.Yapıştırırken ufak denge farklı oluşadabilir

Bunu öğrenmeniz zor. Garanti kapsamında değiştirirler mi bilemeyiz. Sadece fan değişimi olacak. Yedek parça varsa hemen yollarlar. Yoksa beklersiniz tedarik için.

Endeks Bilişim'i aradım, garanti kapsamı dışı artık dedi :S Servis hizmetide vermiyorlarmış.Ürünü 2. elden aldığım kişiyle irtibata geçtim, bana yardımcı olmak adına yurt dışına ithalatçıya gönderelim önce, belki garantiden alırlar şansımızı deneyelim dedi.O da yazılımlarla falan ilgilenen birisi sözüne güveniyorum ama ithalatçı vs dedikerini tam anlamadım.En az 2 hafta gelmez bunu bilmelisin öncelikle dedi.Şimdi ne yapsam iyice karıştı kafam.

Temizleme işlemi sırasında fanlar hızlandığında demişsiniz, çalışan fanları dönen kartı mı temizlemeye çalışıyordunuz? Anlamadım.

Detayıda açıklayayım, bilgisayarımı temizletmek için her zaman ki yere götürdüm, tüm işlemlerin sonunda üfleyen şeyi kasaya doğru tutuyo, ekran kartı fanı o an dönmeye başlarken kenarda sarkan kablolardan birinin ucu fana takılıyor.Anlık bir şey ve 2 fan yaprağı kırılıyor..

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı