Kırık OBP ile sınava girildiğinde sonraki sene OBP yine kırık olur mu?

Federikos

Decapat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar selam, 2003 doğumluyum. 2021 senesinde sınava girdim fakat tercih yapmadım. 2022 senesinde sınava girdim tercih yaptım ve üniversiteyi kazandım. Sonrasında birtakım nedenlerden dolayı ocak 2023'te üniversiteden kaydımı sildirdim ve OBP'nin kırık olduğunu bile bile 2023 YKS'ye girdim. Sınava girme amacım kendimi denemek istememdi yani tercih yapmadım. Asıl amacım 2024 senesine hazırlamak kendimi ama bugün içime OBP ile alakalı bir kuşku düştü ve bir internet sitesinde şu yazıyı gördüm:

Kırık OBP puan düzelmesi için bir yıl sınava girilmemesi ve o seneyi hazırlanarak geçirmek gerekmektedir. İkinci seçenek ise 2. sene kırık OBP puanının çok üzerinde bir puan almak kırık OBP puanını düzeltecektir.

Şimdi bu durumda 2024 senesinde sınava gireceğim için o sene OBP kırık mı olacak, yoksa düzelecek mi? Bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse çok mutlu olurum. Stresten kendimi yiyeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıkıntı yok, benim arkadaşim 3. Senesi bu sene. İlk sene yerlesti birakt, gecen sene obp kırık bidaha girdi, bu sene obp tam tekrar girecek.

Hocam kırık OBP olayı 1 sene geçerli oluyor. Bu da iki şekilde geçerli oluyor: Ya tercih yapıp bölümü kazanacaksınız ve kayıt yaptıracaksınız. Ya da yşne aynı şekilde kazanıp kayıt yaptırmayacaksınız. Bu iki şekilde 1 sene kırık OBP uygulanıyor. Eğer bu sene girdiğiniz sınavda kırık OBP uygulandıysa seneye düzelecektir.

Sıkıntı yok, benim arkadaşim 3. senesi bu sene. İlk sene yerlesti birakt, gecen sene OBP kırık bir daha girdi, bu sene OBP tam tekrar girecek.

Hocam kırık OBP olayı 1 sene geçerli oluyor. Bu da iki şekilde geçerli oluyor: Ya tercih yapıp bölümü kazanacaksınız ve kayıt yaptıracaksınız. Ya da yşne aynı şekilde kazanıp kayıt yaptırmayacaksınız. Bu iki şekilde 1 sene kırık OBP uygulanıyor. Eğer bu sene girdiğiniz sınavda kırık OBP uygulandıysa seneye düzelecektir.

Hocam o zaman dediklerinize göre bu sene kırık OBP ile sınava girmemin benim için hiçbir dezavantajı yok değil mi?

Bir üniversiteye yerleştiğiniz zaman OBP kırılır ve sadece o sene kırık olur sonraki seneyi bu durum etkilemez normale döner.

Arkadaşlar selam, burada yazanları okuduğuma göre benim bu sene OBP kırılmıyor ancak YKS başvuru yaparken benim hangi seçeneği seçmem gerekiyor "ÖSYM tarafından yerleştirildim kayıt yaptırmadım" seçeneği mi yoksa "ortaöğretim bittikten sonra yerleştirilmedim" kısmı mı (2022 YKS kazandım kayıt yaptırmadım, 2023 YKS hiçbir yere yerleştirilmedim)

Arkadaşlar selam, burada yazanları okuduğuma göre benim bu sene OBP kırılmıyor ancak YKS başvuru yaparken benim hangi seçeneği seçmem gerekiyor "ÖSYM tarafından yerleştirildim kayıt yaptırmadım" seçeneği mi yoksa "ortaöğretim bittikten sonra yerleştirilmedim" kısmı mı (2022 YKS kazandım kayıt yaptırmadım, 2023 YKS hiçbir yere yerleştirilmedim)

Hocam bunu bayağı araştırdım insanlar "bir ortaöğretimi kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim" seçeneğini işaretle demiş. Zaten ÖSYM kendisi hallettiği için biz orada üniversiteden kaydım silindi işaretlesek de bir sorun olmuyormuş.

Hocam bunu bayağı araştırdım insanlar "bir ortaöğretimi kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim" seçeneğini işaretle demiş. Zaten ÖSYM kendisi hallettiği için biz orada üniversiteden kaydım silindi işaretlesek de bir sorun olmuyormuş.
çok teşekkürler, çevremde ki kimse tam bilmiyordu herkes farklı bir şey diyordu hep ikilemdw kalmıştım ama dediğiniz gibi ösym zaten kendi hallediyordur.

Yeni konular

Geri
Yukarı