Kırık ve Çıkık Sonrası Alçıya Alınması

Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba ben 16 yaşındayım. 2 hafta önce futbol oynarken sağ el bileğimin üstüne düştüm kalktığımda feci bir acı vardı bileğimde.
Bileğimde şekilsel bozuklukta vardı.
Görünümü çok kötüydü.
Doktora gidince de hem kırık hem çıkık olduğu söylendi. Çıkığı yerine oturttular (çığlık ve ağlayışlarım eşliğinde maalesef) ve alçıya aldılar. 2 hafta geçti yarın kontrolüm var fakat dayanamadım aramızdan birileri belki bilir diye sormak istedim.
Bileğim eskisi gibi olacak mı?
Geri döndürülemez hareket kaybı yaşar mıyım?
En önemlisi de yaşam kalitemi etkiler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sana bağlı biraz alçı açıldıktan sonra eski halini alması bir sene de sürebilir 3 ay da şahsen ben el metekarpal kemiğimde birden fazla kemik vardı ameliyat dahi oldum egzersiz yaptıgım halde kaç yıl oldu hala özellikle serçe parmağım çok zayıf küçük kemikler her zaman daha sıkıntılıdır.Ama sizde bilek doktor egzersizleri ögretir zaten egzersizin üstüne düş biraz da ben egzersizi geç yapmaya başlamıştım şuan eskiye nazaran daha iyi korkmana gerek yok bir süre elini darbeden dahi sakınman gerek bu arada geçmiş olsun bol bol egzersiz yap.
Merhaba ben 16 yaşındayım. 2 hafta önce futbol oynarken sağ el bileğimin üstüne düştüm kalktığımda feci bir acı vardı bileğimde.
Bileğimde şekilsel bozuklukta vardı.
Görünümü çok kötüydü.
Doktora gidince de hem kırık hem çıkık olduğu söylendi. Çıkığı yerine oturttular (çığlık ve ağlayışlarım eşliğinde maalesef) ve alçıya aldılar. 2 hafta geçti yarın kontrolüm var fakat dayanamadım aramızdan birileri belki bilir diye sormak istedim.
Bileğim eskisi gibi olacak mı?
Geri döndürülemez hareket kaybı yaşar mıyım?
En önemlisi de yaşam kalitemi etkiler mi?

Bende üst sirus uç kırığı vardı. Sol bileğin hareket ettiği mekanizmada hem kırık hem de çatlak oluştu. Kırık iyi kötü iyileşti fakat çatlak iyileşmedi.
Bilekte hareket kaybı çok az oldu. Ama soğuk bir ortamda çatlak kendini hatırlatıyor.
Sportif faaliyetlerde bulunuyorsan etkilerini illa ki yaşarsın. Normalde çok kolay sınav çekerken şimdi 5-6 tane şınav hareketinde, ağrı oluştuğu için bırakmak zorunda kalıyorum. Tenis oynuyorken backhand dışında herhangi bir vuruş tekniğinde sıkıntı yaşamıyorum. Tabi ki senin başına gelen talihsiz kaza ile benim başıma gelen kaza tamamen farklı olduğu için yazdığım şeyler farklılık gösterecektir.
Sağlıklı bilgileri doktor daha iyi verir. Kolun alçıda olsa bile darbeden ve gereksiz ani hareketlerden korumanın öneririm. Daha genç olduğun için kemiklerin kendini çabuk toparlar. Geçmiş olsun; umarım kısa sürede iyileşirsin.

Ayağına uzun süre dikkat etmen gerekiyor ve fizik tedavi verirlerse aksatmadan uygularsan iyi olursun.
Neden ayak? Oysa benim el bileğim kırıldı.
Bende üst sirus uç kırığı vardı. Sol bileğin hareket ettiği mekanizmada hem kırık hem de çatlak oluştu. Kırık iyi kötü iyileşti fakat çatlak iyileşmedi.
Bilekte hareket kaybı çok az oldu. Ama soğuk bir ortamda çatlak kendini hatırlatıyor.
Sportif faaliyetlerde bulunuyorsan etkilerini illa ki yaşarsın. Normalde çok kolay sınav çekerken şimdi 5-6 tane şınav hareketinde, ağrı oluştuğu için bırakmak zorunda kalıyorum. Tenis oynuyorken backhand dışında herhangi bir vuruş tekniğinde sıkıntı yaşamıyorum. Tabi ki senin başına gelen talihsiz kaza ile benim başıma gelen kaza tamamen farklı olduğu için yazdığım şeyler farklılık gösterecektir.
Sağlıklı bilgileri doktor daha iyi verir. Kolun alçıda olsa bile darbeden ve gereksiz ani hareketlerden korumanın öneririm. Daha genç olduğun için kemiklerin kendini çabuk toparlar. Geçmiş olsun; umarım kısa sürede iyileşirsin.
Teşekkürler

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı