Kırmızı CPU LED yanıyor ve sistem açılmıyor

ENES YİĞİT

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba MSI kontrol merkezinde BIOS güncellemesi yaptıktan sonra ekranım açılmadı. Sonrasında ise H610M bomber anakartımda kırmızı CPU LED ışığı yandı. Ne yapmam gerekli yardımcı olur musunuz?

İlk aşamada birkaç dk bekledikten sonra görüntü gelmediği için sistemi kendim Power tuşu ile kapattım. Bundan dolayı olabilir mi? Sonrasında bilgisayar kapattığım halde kendini çalıştırdı.

7D46V191 sürümüne yükselttiysen işlemcin bu sürümü destekliyor. Bu işlemcinin içinde dahili ekran kartı yok. Bu sebeple harici ekran kartında problem olabilir. Ekran kartını sök tekrar tak. Besleme kablolarını yerine taktığından emin ol. Ekran kartından monitöre giden kabloları öncelikle kontrol et. BIOS pilini çıkar tekrar tak. Sorunun düzelmez ise tekrar yaz.

BIOS güncellemek kolay fakat tehlikeli bir işlem. Güncelleme işlemi esnasında elektrik gitmesi, bilgisayarı resetleme ya da kapatma gibi bir durum yaşadın mı? Görüntü hiç mi yok, monitörün ışığı yanıp sönüyor mu? Bu bilgileri paylaşman lazım.

Denedim maalesef yine aynı ekran tamamen kapalı. Monitörüm olmadığı için TV üzerinden HDMI ile bağlanıyorum bunun bir etkisi olur mu?

Bir de şöyle bir detay var bilgisayarı Power tuşundan kapattıktan sonra kendisini tekrar açıyor. Gücü kesmedikçe düzelmiyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20221106_141256.jpg
    IMG_20221106_141256.jpg
    104,1 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Şöyle yap. Bilgisayarın tüm kablolarını sök. PSU arkasında tuş varsa off konumuna getir. Bilgisayarın içini aç ve işlemciyi anakarttan ayır. BIOS pilini çıkart. RAM'i çıkart, ekran kartını çıkart. 1 dk bekle ve tekrar tak. Sonucu yaz buraya.

Şöyle yap. Bilgisayarın tüm kablolarını sök. PSU arkasında tuş varsa off konumuna getir. Bilgisayarın içini aç ve işlemciyi anakarttan ayır. BIOS pilini çıkart. RAM'i çıkart, ekran kartını çıkart. 1 dk bekle ve tekrar tak. Sonucu yaz buraya.

Bunu da yaptım :( sorun hala devam ediyor. Büyük ihtimal BIOS işlemciyi tanımıyor. BIOS sıfırlamam gerekiyor ama nasıl?

Bunu da yaptım :( sorun hala devam ediyor. Büyük ihtimal BIOS işlemciyi tanımıyor. BIOS sıfırlamam gerekiyor ama nasıl?

BIOS pilini çıkarttığın zaman zaten BIOS'u sıfırlarsın otomatik. Senin sorunun çözülmüyorsa pili çıkarttığın zaman, güncelleme esnasında PC'yi kapatmaya çalıştığından anakarta zarar vermiş olabilirsin. BIOS güncellemesi bittiğinde MSI anakartlarda genelde. Sistem birden kendiliğinden kapanır. Elektrik kesilmiş gibi sonra tekrardan otomatik kendi açılır. Anakartın garantisi vs varsa servise vermekten başka çaren yok gibi. Onlar anakartını düzeltir diye umuyorum.

Bios çipine zarar vermiş olabilirsin.

Servisle konuşmayı deneyeceğim teşekkür ederim yardımlar için.

Rica ederim umarım sorunun kısa sürede çözülür. Bundan sonra BIOS güncellenirken kesinlikle bilgisayara dokunmamanı tavsiye ederim. O bitirince açılır zaten kendisi.

Geri
Yukarı