Kış lastiği takacak mısınız?

Forum Clerk

Hectopat
Makaleler
1
Ben yakında gidip alıp takacağım. Konuyu açma sebebim çoğu kişi burada kar yok gerek de yok diyor.

Eğer havalar soğuksa gerek var, yağış beklemeyin. Yaz lastikleri optimal derecelerin dışına(kış havasında) çıktığında tutmaz. Yaz ve kış lastikleri farklı hamurlardan üretilir. Yaz lastikleri daha yüksek sıcaklıklarda optimum tutuşu sağlar ve yeterli su tahliyesi yapamaz. Kış lastiği daha yumuşaktır ve deseni sayesinde her koşulda tutuş sağlar.

Lastiklerle kötü tecrübem var. Herkes kış lastiğini taksın.

Hocam ben de yazın yaz, kışın kış lastiği taraftarıyım tabii ki ancak yaşadığınız şehrin bu vereceğimiz kararda çok büyük etkisi var. Antalya, Adana gibi şehirlerde yaşıyorsak sadece yaz lastiği bile yeterli olacaktır. İstanbul gibi ılıman şehirlerle ise hava neredeyse 0 derecenin altına hiç inmiyor bu yüzden 4 mevsim daha mantıklı oluyor bana kalırsa.

Ben yakında gidip alıp takacağım. Konuyu açma sebebim çoğu kişi burada kar yok gerek de yok diyor.

Eğer havalar soğuksa gerek var, yağış beklemeyin. Yaz lastikleri optimal derecelerin dışına(kış havasında) çıktığında tutmaz. Yaz ve kış lastikleri farklı hamurlardan üretilir. Yaz lastikleri daha yüksek sıcaklıklarda optimum tutuşu sağlar ve yeterli su tahliyesi yapamaz. Kış lastiği daha yumuşaktır ve deseni sayesinde her koşulda tutuş sağlar.

Lastiklerle kötü tecrübem var. Herkes kış lastiğini taksın.

Gizli buzlanma ve şiddetli yağmurda özellikle yüksek eğimli yollarda yaz lastiği riskli. Her ihtimale karşı taktırmakta fayda var.

İstanbul'da kar yağmıyor ki. :D
Havanın soğuması takmak için yeterli bir sebep.
Hayır, kış vakti araba kullanmıyorum.
Kışın daha güzel oluyor bence. Yoldaki sileceği çalışmayan, camlar full buğu, kim bilir kaç yıllık yaz lastiği olan araçlar olmasa bence daha keyifli.
1 Aralıktan sonra zaten zorunlu olacak da Mersinde daha kış yok. Daha dün denize girdim.
Doğrudur ama bazıları soğuk havalarda da yaz lastiği kullanıyor. Onun için yazdım.
Hocam ben de yazın yaz, kışın kış lastiği taraftarıyım tabii ki ancak yaşadığınız şehrin bu vereceğimiz kararda çok büyük etkisi var. Antalya, Adana gibi şehirlerde yaşıyorsak sadece yaz lastiği bile yeterli olacaktır. İstanbul gibi ılıman şehirlerle ise hava neredeyse 0 derecenin altına hiç inmiyor bu yüzden 4 mevsim daha mantıklı oluyor bana kalırsa.
Hocam ben normalde CrossClimate kullanıyordum ama arabam sıfır olunca kış lastiği daha mantıklı geldi. Yaz lastiğim sadece 8 bin yaptı. Şimdi 4 mevsim alıp yazın tekrar yazlığa dönmek mantıklı gelmedi.

Kışın daha güzel oluyor bence. Yoldaki sileceği çalışmayan, camlar full buğu, kim bilir kaç yıllık yaz lastiği olan araçlar olmasa bence daha keyifli.
Araç eski, bir raddeye kadar sınırlarını biliyorum ama karlı ve buzlu yolda hiç sürmediğim için diğer insanları da tehlikeye atma lüksüm yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı