Kısa devre ile buzzer çalıştırmak

Romaa

Decipat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
7500F / RX5700 XT / 32GB RAM
Merhaba, bilgisayar düğmesine basıldığında buzzerin çalışmasını istiyorum. Bilgisayar düğmesine basınca da kısa devreyle çalışıyor bildiğiniz gibi. Şöyle bir örnek yaptım. Mesela eksiyi buzzere zaten bağlamışken artıyı kısa devreden almak gibi fakat direkt yapamıyorum bunu, nasıl yapabilirim bilemedim. Bu arada buzzer sadece bir örnek, LED vb. gibi de düşünebilirsiniz. Amacım daha farklı. Anlaşılması için buzzer kullandım.

1708352945901.png

Anakartta güç düğmesinin pinlerini ölçmen gerekiyor,bitanesi GND(-) ise ona göre transistör kullanarak devre yapılabilir.Tam olarak ne yapmak istiyorsun güç düğmesine basınca bilgisayar bozulmuş gibi bip sesi mi gelsin.

Anakartta güç düğmesinin pinlerini ölçmen gerekiyor,bitanesi GND(-) ise ona göre transistör kullanarak devre yapılabilir.Tam olarak ne yapmak istiyorsun güç düğmesine basınca bilgisayar bozulmuş gibi bip sesi mi gelsin.
Şu şekilde, sinyal geldiği anda istediğim bir ses çalsın istiyorum. Örneğin sd karttan vesaire. Henüz bu kısmını halledemediğim için onu nasıl yapacağımı tam düşünmedim fakat hallederim diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı