Kişisel gelişime katkı sağlayan kitap önerisi

• Konuyu başlatan Ivae
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 1B

Ivae

Hectopat
Merhaba. Kendimi geliştirebileceğim kitaplar arıyorum, hayatımda seviye atlatacak kitaplar. Örneğin Jim Kwik'in Sınırsız adlı kitabı gibi. Önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Günümüzde kişisel gelişim adı altında zırvalıklarla dolu bir sürü kitap var. Böyle bir alanda kitap okumak istiyorsanız özenle ve gerçekten araştırarak seçmenizi öneriyorum zira çok saçmalayan yazarlar ve garip şekilde çok tutan kitapları var. Benim en çok okuduğum ve bana da en çok yardımı dokunan sayın yazar hocamın önerisi sayesinde keşfettiğim Dale Carnegie adlı yazarı ve onun tüm kitaplarını öneririm. En çok tutulan kitapları "dost kazanma ve insanları etkileme sanatı", "üzüntüyü bırak yaşamaya bak", "söz söyleme ve iş başarma sanatı" ben bunları ve tüm kitaplarını okudum. Gerçekten de muhteşem noktalara değiniyor. Özellikle "üzüntüyü bırak yaşamaya bak" adlı kitabı. Başlığına bakarak kitaba birazcık ön yargılı yaklaşmıştım ama gerçekten ilk sayfalardan itibaren bu ön yargı tamamen silindi. Yazarın asıl amacı size farklı bir bakış açısı kazandırmaktır. Her insanın hayatı ve yaşadığı şeyler farklıdır bunu bilen yazar "şöyle yapın, bunu yapacaksınız" demek yerine kendi fikirlerini ve hayata karşı bakış açısını size sunuyor. Bu yönü çok hoşuma gitmişti. Kitaplarının her birisi pek çok sitede uygun fiyata Max 25 TL olacak şekilde satılıyor ve internette PDF halinde bulunuyor. Kitapların yazıldığı tarih 1926,1936 ve 1948 yılları. İlk başta yılına bakınca biraz tedirgin oldum zira o dönem sıkıntıları ve sosyal ilişkileri ile bu dönem arasında farklılık olacağını düşündüm ama kitapları okuyunca aslında yüzyıllardır aynı şeylerin etrafında dönüp durduğumuzu, sadece zamanların ve mekanların farklı olduğunu anladım ve bu tedirginlik ilk sayfadan itibaren kayboldu. Akıcı dili ve etkileyiciliği ile kitaplar kendilerine resmen hapsediyor. Önerebileceğim en yetkin kişisel gelişim yazarı ve muhteşem eserleri.

Önerebileceğim yazarlardan birisi Doğan Cüceloğlu’dur.

Bence felsefe kitapları okuyarak kişisel gelişiminde bayağı bir gelişme sağlanabilir. Yeni başlayan felsefe öğrencileri ve felsefe meraklıları için en uygun başlangıç kitabı olan Ahmet Arslan felsefeye giriş öneririm sana. (Her şeyi çok açık ve basit bir şekilde anlatıyor.)

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı