Kitap nasıl okunmalı?

Archermen

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Şimdi diyeceksiniz nasıl okunmalı derken? Yani hangisini yapsam daha iyi olur. Bilmediğim kelimeleri falan internetten araştırarak öğrenmeli miyim? Yoksa klasik yavaşta 1 sayfayı okuyup diğer sayfaya mı geçmeyelim? Sizinde önerileriniz varsa söyleyebilirsiniz.

Bilmediğiniz kelimeler, anlamsız gelen cümleler ya da araştırmak istediğiniz noktaları sayfayı okurken yavaş okuyun ama bu yavaş okuma derken kelime kelime değilde anlamlandırarak cümleleri tamamlamak diyelim. Sayfa bittikten sonra ise bahsettiğim bilmediğiniz kelime, anlamsız cümleler, merak ettiklerinizin hepsini not alın bir deftere, daha sonrasında okuduğunuz sayfayı anlık olarak unutmayacağınız için edindiğiniz bilgilerle sayfayı, konuyu, kitabı çözümleyebilirsiniz.

Bunu anlık olarak yapmak şahsen beni çok yoruyor, çünkü kitaptan uzaklaşıyorum o anda ve bir bakıyorum kitabı internetten okuyorum. Sayfayı bitirip, not alıp sonra kısa bir göz atıyorum o sayfaya ve tamamdır benim için. Özellikle Savaş Sanatı kitabında birçok noktadan yakalamak lazım konuları o yüzden bu teknikle gitmiştim.

Ha eğer bir makale grubunu yani bir araştırmanın kitaplaştırılmış hali, belgesel tadında olanlar anlık olarak araştırmaya daha uygun, tez yazdığım dönemlerde bu tür bir çalışma yöntemi hem öğretiyordu hem okutuyordu. Fakat okuğum diğer hikaye, roman vs. kitaplarda aynı tadı vermiyor.

Merhaba arkadaşlar. Şimdi diyeceksiniz nasıl okunmalı derken? Yani hangisini yapsam daha iyi olur. Bilmediğim kelimeleri falan internetten araştırarak öğrenmeli miyim? Yoksa klasik yavaşta 1 sayfayı okuyup diğer sayfaya mı geçmeyelim? Sizinde önerileriniz varsa söyleyebilirsiniz.

Sözlük denen bir nimet var faydalanın aklınızda kalması çok daha kolaylaşır.

Ben mümkün olduğunca hazmederek okurum. Kitap güzel sardığı zaman bir günde bile bitebiliyor. Yarım bıraktığım kitaplarda var. Okuma tarzı kişiye göre değişebilir. Bunu okudukça anlarsınız zaten.

Bence mühim olan doğru kitabı seçmektir. İlgi alanınıza uyan kitaplar seçerseniz okumayı daha çok seversiniz.

Bir kitaba sayfa sayısına göre ortalama 50 sayfa kadar şans verilmeli diye düşünüyorum. Ondan sonra da sarmıyorsa zamanını boşa vermeyin, başka kitaba geçin. Okumasanız bile kütüphaneniz zenginleşir. Belki 2 3 sene sonra bir şans daha verirsiniz ve hoşunuza gider. Kendimden biliyorum bunu. Beğenmediğim kitap daha sonra okuduğumda favorim olmuştu. Hala favori kitaplarımdandır. Kitap Fahrenheit 451, Ray Bradbury'e ait. Tavsiye ederim.

Alışkanlık kazanmak isterseniz her gün okumaya özen gösterin. Kitap okumak insanlara çok şey katar. Faydasını her yerde görebilirsiniz.

Bir romanda karşınıza bilmediğiniz bir kelime çıkma ihtimali çok düşük. Kurgu dışı kitaplardan mı bahsediyorsunuz acaba?

Bir romanda karşınıza bilmediğiniz bir kelime olma ihtimali çok düşük. Kurgu dışı kitaplardan mı bahsediyorsunuz acaba?
Özellikle Türk klasiklerinde olabiliyor. Başka türlerde de karşımıza çıkabiliyor. Anında da bakılabilir, bölüm bittikten sonra da.

Özellikle Türk klasiklerinde olabiliyor. Başka türlerde de karşımıza çıkabiliyor. Anında da bakılabilir, bölüm bittikten sonra da.
Bazı yayınlar Türk klasiklerini orijinal hali ile basıyor. İş bankası sadeleştirerek basıyor mesela. Arkadaşa o kitapları tavsiye ederim. Orijinal hali ile basılan eserler de çok fazla bilinmeyen oluyor. Özellikle de Servetifünün döneminde yazıldıysa. Bu konuda iş bankası klasikleri çok iyi. Dün 14 tane aldım hatta gelmesini bekliyorum :)

Hocam klasik öykü/hikaye diyelim.8.sınıfa geçtimde seviye lazım olursa.
Küçükmüşsün normal o zaman. Jules Verne okumanı öneririm. Türk klasiklerini de İş Bankası Yayınları'ndan oku. Yine bilmediğin bir kelime olursa, cümlenin anlamından ne demek olduğunu çıkaramadıysan o anda bak ne demek olduğuna. Kelime haznen gelişsin.

Geri
Yukarı